W niniejszym artykule sprawdzamy, jakie maszyny można nabyć na rynku używanych pras stałokomorowych, dysponując kwotą 15-25 tys. zł. Nie jest to zbyt duży budżet, jednak nawet w tym przedziale cenowym można znaleźć sprzęt, który z powodzeniem powinien zaspokoić potrzeby zbioru pasz lub słomy z kilkunastu lub kilkudziesięciu hektarów.

JAKĄ PRASĘ WYBRAĆ?

Przed decyzją o zakupie prasy rolującej należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Ważne jest, z jakim ciągnikiem będzie maszyna współpracowała, na jakim areale i do prasowania jakiego materiału będzie wykorzystywana. Jak zawsze w przypadku używanej maszyny kluczowy jest jej stan techniczny. Zapotrzebowanie na moc pras łańcuchowo-listwowych jest niewielkie i zwykle do ich napędzenia wystarczy ciągnik o mocy już od ok. 45 KM. Do efektywnej pracy prasą walcową, wyposażoną dodatkowo w rotor tnący, potrzeba co najmniej dwa razy więcej mocy. Warto pamiętać, że z reguły prasy walcowe dysponują lepszym stopniem zgniotu, co niesie za sobą pewne korzyści ekonomiczne.

Warto zwrócić uwagę na sposób wiązania, jaki oferuje upatrzony model prasy. Najbardziej wydajny jest mechanizm wiązania siatką, ponieważ proces oplotu trwa tutaj najczęściej ok. 10 s i chociaż siatka jest droższa od sznurka, to poprzez skrócenie procesu wiązania zmniejsza się zużycie paliwa. Często w kilku- lub kilkunastoletnich maszynach, szczególnie polskich producentów, występują aparaty oplatające baloty jednym sznurkiem. Jest to niewątpliwie wada, ponieważ w przypadku wykorzystania tego typu mechanizmu, czas potrzebny na wykonanie ilości oplotów pozwalającej na zbiór balota bez ryzyka jego rozpadnięcia to nawet 90 s. Skutkuje to wydłużeniem czasu oplotu i zwiększeniem zużycia paliwa ciągnika.

PRASY ŁAŃCUCHOWO-LISTWOWE

W tej grupie produktów z budżetem do 25 tys. zł można wybierać spośród maszyn zarówno polskich, jak i zachodnich producentów, a przy odrobinie szczęścia można znaleźć maszynę w bardzo dobrym stanie technicznym. Ze względu na przeznaczenie pras łańcuchowo-listwowych (zwykle służą one do prasowania słomy) nie znajdziemy w nich rotorów tnących, niemniej jednak są to z założenia konstrukcje proste i niezawodne, a często w przypadku mniejszych gospodarstw, ze względu na niskie zapotrzebowanie na moc, są jedynym sensownym wyborem.

Maszynami godnymi uwagi są np. prasy Feraboli FF20. Za ok. 20 tys. zł można kupić prasę z 2002 r. w dobrym stanie technicznym, z podbieraczem o szerokości 2 m i mechanizmem owijania sznurkiem, formującą bele o wymiarach 120×120 cm. Maszynę wyposażono w sterownik pozwalający na wybór hydraulicznej obsługi poszczególnych funkcji maszyny: sterowania podbieraczem, opuszczania lub podnoszenia klapy czy wyzwalania wiązania. Dokładając 2-3 tys. zł, można już kupić maszynę o 6 lat młodszą, w bardzo dobrym stanie zarówno wizualnym, jak i technicznym (...). 

Cały artykuł ukazał się w majowym numerze miesięcznika "Farmer"