Na północnym podkarpaciu warunki do siewu są już naprawdę dobre. W glebie jest sporo wilgoci, a ze względu na fakt, że dominują tam gleby lekkie, charakteryzujące się tendencją do szybkiego przesychania, na polach pojawiły się pierwsze siewniki do kukurydzy.

Zasiewy kukurydzy trwają również w Wielkopolsce, co mogliśmy zaobserwować przed niedzielą 24.04.2022 r.

Kupuj nowe maszyny na preferencyjnych warunkach

Ruszają siewy kukurydzy

Na jednym z pól Podkarpacia spotkaliśmy bardzo ciekawy zestaw siejący składający się z najnowszego ciągnika Case IH Puma 150 wraz z siewnikiem 6-rzędowym Kuhn Maxima 2 TS.

Temperatura gleby na głębokości siewu wykazuje obecnie 9-10 st. Celsjusza, dlatego pierwsi rolnicy decydują się na siewy.

Najnowszy Case IH Puma 150 zdecydowanie może się podobać fot. Tomasz Kuchta
Najnowszy Case IH Puma 150 zdecydowanie może się podobać fot. Tomasz Kuchta

W tym wypadku wysiewana była odmiana ES Inventive w ilości nasion od 74 tys. do 83 tys./ha. Głębokość siewu wynosiła 5 cm, a odstęp między nasionami ok. 16 cm.

Kuhn Maxima 2 TS

Siewnik pracował na bardzo zróżnicowanych stanowiskach utrzymywanych w technologii bezorkowej, zarówno z mniejszą, jak i większą ilością resztek pożniwnych. Co ważne, nawet przy dużej ilości materii organicznej na wierzchu, redlice precyzyjnie umieszczały nasiona w glebie.

Z siewnikiem współpracował najnowszy ciągnik Case IH Puma 150, który dzięki zabiegowi chiptuningu posiada obecnie moc 187 KM, co zdaniem właściciela w pełni wystarcza do komfortowej pracy z siewnikiem.

Jak warunki do siewu ocenia usługodawca z wieloletnim stażem - Mateusz Wójcik? Zapytaliśmy również, o jego opinię na temat siewnika, czy jest to maszyna godna polecenia?