Poprzednia generacja ciągników Steyr Terrus została oficjalnie zaprezentowana w roku 2015.

Teraz przyszedł czas na nową generację modelu Terrus. Jego prezentacja odbyła się jak w trybie "on-line". Nowa generacja ciągników obejmuje trzy modele oznaczone symbolem 6250, 6270, 6300. Tradycyjnie w firmie Steyr pierwsza cyfra modelu oznacza ilość cylindrów, kolejne moc silnika w koniach mechanicznych. Wszystkie modele są napędzane przekładnią CVT charakterystyczną dla tej austriackiej marki. 

Szczególną uwagę przy opracowaniu nowej generacji modelu Terrus projektanci poświęcili kabinie oraz sterowaniu poszczególnymi funkcjami ciągnika. 

Nowa kabina

Kabina została przeprojektowana. Jest ona oczywiście oparta na czterech słupkach. Została w niej powiększona powierzchnia szyb, obniżone tylne błotniki. Przednia szyba jest jednoczęściowa, a jej górna krawędź została dla poprawienia widoczności zakrzywiona.

Została także przeprojektowana przednia wycieraczka, dzięki temu powierzchnia na, której działa została zwiększona o 27 proc. Ciągnik może być wyposażony w 14 ledowych lamp roboczych łącznej mocy 65 000 lumenów.

By zwiększyć komfort pracy, została także przeprojektowana klimatyzacja. Cała kabina została przy tym bardzo dobrze wygłuszona, gdyż poziom hałasu na jaki jest narażony operator wynosi zaledwie 66 decybeli.

Fotel operatora zapewnia pełen komfort. W kabinie znalazło się także miejsce na lodówkę oraz szereg gniazd do podłączenia sterowników maszyn czy urządzeń multimedialnych. Warto podkreślić, że cała kabina została wykonana z materiałów lepszych jak te stosowane w przemyśle samochodowym.

Nowa kabina jest bardzo cicha, poziom hałasu wynosi zaledwie 66 decybeli. Zdjęcie: Steyr
Nowa kabina jest bardzo cicha, poziom hałasu wynosi zaledwie 66 decybeli. Zdjęcie: Steyr

Nowy podłokietnik 

Na nowo został zaprojektowany podłokietnik noszący nazwę Multicontroller III. Jego centralną częścią jest monitor dotykowy Infomat 1200, który jak zapewnia producent jest tak intuicyjny w obsłudze jak smartfon. Infomat 1200 o wysokiej rozdzielczości zapewnia przegląd wszystkich funkcji ciągnika i umożliwia obsługę i optymalizację hydrauliki, WOM, silnika i skrzyni biegów za pomocą ekranu dotykowego, nowego pokrętła enkodera typu „obróć i naciśnij” lub klawiszy skrótów. Za jego pomocą można także przypisywać funkcje poszczególnym przyciskom na dźwigni Multicontroller. 

Ponadto może pokazywać obraz z kamer oraz obsługiwać jazdę równoległą S-Guide czy też sterować maszynami współpracującymi, jeśli pracują w standardzie ISOBUS. 

Nowy podłokietnik Multicontoller III umożliwia pełną kontrolę wszystkich funkcji ciągnika. Zdjęcie: Steyr
Nowy podłokietnik Multicontoller III umożliwia pełną kontrolę wszystkich funkcji ciągnika. Zdjęcie: Steyr

Zdalny monitoring

Ciągniki Terrus są seryjnie wyposażone w funkcję telematyki S-Fleet. Dane dotyczące ciągnika, a także narzędzi są rejestrowane przez ciągnik w czasie rzeczywistym. Można z nich skorzystać poprzez portal internetowy MySTEYR.com lub w aplikacji mobilnej S-Fleet instalowanej na smartfony. Dwukierunkowe przesyłane danych oznacza, że dane i instrukcje, takie jak mapy pól, można przesłać do ciągnika ze smartfona lub komputera.

Dostępna jest także funkcja monitorowania lokalizacji maszyny i wskaźników wydajności, umożliwiająca na przykład określenie, kiedy konieczne jest uzupełnienie paliwa. 

Jeśli właściciel wyrazi zgodę, dealer marki Steyr może również monitorować ciągniki wyposażone w S-Fleet. Dzięki temu może on na przykład wykryć informacje sygnalizujące zbliżające się usterki. Poprzez funkcję S-Fleet Remote Support dealerzy mogą zdalnie dostarczać aktualizacje oprogramowania, jeśli jest to wymagane. Ponadto mogą zapewnić wsparcie dla operatora w kabinie za pośrednictwem S-Fleet Remote View, łącząc się bezpośrednio z ekranem Infomat 1200. 

Nowy ciągnik Terrus CVT jest dostępny z dwoma pakietami wyposażenia "Evolution" lub "Excellence". Można zamówić także jako model „niestandardowy”, który marka Steyr może wyposażyć w różne elementy zgodnie z życzeniem klienta.

Seria Terrus to ciągnik o mocy od 250 do 300 KM. Zdjęcie: Steyr
Seria Terrus to ciągnik o mocy od 250 do 300 KM. Zdjęcie: Steyr

Ciągniki kupisz na www.gieldarolna.pl