PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Strip-till czy uprawa tradycyjna? Przykład średniej wielkości gospodarstwa

Autor:

Dodano:

Tagi:

Rynek usług rolniczych rozwija się i dziś nie trzeba posiadać wszystkich maszyn, gdyż uprawę można zlecić wyspecjalizowanej firmie. Dzięki temu technologia strip-till może zagościć nie tylko w największych gospodarstwach. Tak też się stało w opisanym przypadku.Strip-till (ang. uprawa pasowa) to technologia, która z roku na rok zdobywa w Polsce kolejnych zwolenników. Polega ona na głębokiej uprawie jedynie wąskich pasów ziemi, w których następnie wysiewane jest ziarno. Międzyrzędzia pozostawiane są bez uprawy.

Uprawa pasowa pozwala na siew bezpośrednio w ściernisko. To technologia, która kojarzy się przede wszystkim z ogromnymi gospodarstwami i ze skomplikowanymi, a co za tym idzie drogimi maszynami. Jak jednak pokazuje poniższy przykład niespełna 80-hektarowego gospodarstwa z woj. podkarpackiego - wcale nie musi tak być. 

Stanowisko

 W sierpniu 2018 roku podjęto decyzję iż w gospodarstwie posiany zostanie rzepak w dwóch technologiach: technologii strip-till (ST) i w tradycyjnej uprawie płużnej. Następnie dołożono wszelkich starań, aby obie plantacje miały w jak najwyższym stopniu porównywalne ze sobą warunki.

Do tego doświadczenia zostały wybrane pola najbardziej zbliżone do siebie pod względem rodzaju gleby, w obu przypadkach były to gleby dość ciężkie, o klasie bonitacyjnej IIIb. Na obu działkach znajdował się również ten sam przedplon – jęczmień jary. Zasobność w makroskładniki była średnia, a pH wynosiło około 6,0.

Uprawa i siew

 Jęczmień ozimy został zebrany 7 sierpnia, a słoma została pocięta. Ze względu na to, iż jęczmień w około 30% wyległ pojawiła się obawa, że agregat strip-till będzie się zapychał. Z tego powodu na obu działkach wykonana została płytka uprawa broną talerzową.

Po skiełkowaniu roślin, na około tydzień przed siewem pole w technologii bezorkowej zostało opryskane glifosatem w dawce 2l/ha. Drugie pole zostało zaorane na głębokość około 22 cm, a nazajutrz nastąpił siew w świeżą orkę. Rzepak na tej działce został wysiany biernym agregatem uprawowo-siewnym, na kultywatorze, z wałem packera, z zamkniętą co drugą redlicą wysiewającą – co w rezultacie skutkowało wysiewem w rzędach co 21 cm.

Zestaw do uprawy pasowej wysiał rzepak w rzędach co 33 cm, redlica uprawiająca została ustawiona na głębokość roboczą około 25 cm. Zestaw ten, pozwala na równoczesny wysiew nawozu, w związku z czym został on precyzyjnie podany na głębokość około 15-20 cm.

Agregat ST współpracował z ciągnikiem o mocy nieco ponad 200 KM. W obu technologiach zakładano wysiew nawozów NPK 6-20-30 w ilości 300 kg/ha, jednak okazało się iż jest to dawka za duża do osiągnięcia dla agregatu strip-till, z tego powodu przy maksymalnych ustawieniach udało się wysiać około 250-260 kg/ha.

 

Usługa siewu agregatem strip-till kosztowała 300 zł/ha.

Wysiano rzepak odmiany mieszańcowej w ilości 1 jednostki na 3 hektary. Na działce z uprawą tradycyjną dodatkowo został zastosowany mocznik w dawce 100 kg/ha (46 kg N/ha), gdyż badania gleby wykazały nieco niższy poziom tego makroskładnika.  Siew w obu przypadkach nastąpił 23 sierpnia, a więc w optymalnym terminie dla województwa podkarpackiego.

Jesień z "niespodziankami"

 Rzepaki zostały wysiane w bardzo przesuszoną glebę, jednak tydzień po siewie spadł deszcz. Dzięki temu wschody na obu plantacjach były bardzo dobre, początkowo nieco lepiej wyglądały rośliny na działce z uprawą klasyczną.

Około 3 tygodnie po siewie na plantacji ST zaobserwowano miejscowo duże uszkodzenia roślin – zarówno liści, jak i łodyg. Rośliny wręcz znikały z pola i zostawała goła ziemia. W gospodarstwie nigdy wcześniej nie spotkano się z taką sytuacją. Początkowo podejrzewano iż są to szkody wyrządzone przez ptaki – o czym świadczyły ich odchody, jednak okazało się iż winowajcami są ślimaki.

Natychmiast zastosowano maluskocydy, które przyniosły rewelacyjny efekt. Profilaktycznie całe pole zostało posypane tym preparatem, a problem do dziś nie powrócił.

Jesień sprzyjała obu plantacjom, jednak to na plantacji ST rośliny charakteryzowały się większym wigorem i koniec końców weszły w zimę w lepszej kondycji oraz z większą liczbą liści i z większą średnicą szyjki korzeniowej. Pomimo dwukrotnego zastosowania regulatora wzrostu, miejscami stożek wzrostu rzepaku wyniósł się ponad glebę.

Sucha wiosna korzystniejsza dla strip-tillu

 Rośliny na obu plantacjach przezimowały bardzo dobrze (minimalna temperatura w zimie około -12 stopni Celsjusza), więcej liści odrzucił rzepak z plantacji ST, z tego powodu, iż był bardziej rozwinięty na jesieni.

Pierwszego marca zastosowano nawóz azotowo-siarkowy (26-13) w dawce 300 kg/ha. Następnie w połowie marca wysiano nawóz azotowy (34) również w dawce 300 kg/ha. Na obu działkach stosowano dokładnie te same zabiegi chemiczne, w takich samych dawkach i warunkach pogodowych. (regulacja, ochrona fungicydowa, ochrona insektycydowa, mikroelementy).

Od początku wegetacji wyraźnie zauważono, że rośliny z plantacji ST rozwijały się z większym wigorem, uformowały szerszą szyjkę korzeniową, mają więcej rozgałęzień bocznych oraz bardziej rozbudowany system korzeniowy.

Rzepaki prezentują się obecnie bardzo dobrze i nie wykazują oznak braku wody, pomimo że w marcu odnotowano zaledwie 15 l/m2 a w kwietniu jak dotąd 20 l/m2 (sytuacja na dzień 25 kwietnia).

Dotychczasowe obserwacje

 Można jednoznacznie stwierdzić, że większe nawożenie fosforowo-potasowe i dawka startowa azotu na polu w uprawie płużnej nie przełożyły się na lepszy stan plantacji. Rzepak na obu plantacjach rokuje bardzo dobrze, jednak to na plantacji ST rośliny są zdecydowanie bardziej rozbudowane - dużo szybciej zarastają ścieżki technologiczne i wizualnie wyglądają atrakcyjniej niż te, z plantacji w systemie płużnym.

Nieustannie prowadzone są kalkulacje, które po zakończeniu obecnego sezonu wegetacyjnego i zważeniu zebranego rzepaku dadzą jednoznaczną odpowiedź na pytanie, która technologia okaże się bardziej opłacalna. Na pewno o tym napiszemy.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (30)

 • mnemonic222 2019-05-22 13:15:28
  Witam, Strip-till to przyszłość, oszczędza czas, paliwo, nawozy z przede wszystkim WODĘ, której już brakuje lub wcale nie ma. Ale to technologia dla myślących i rozwojowych, a nie dla takich z mentalnością sprzed 50 lat... Co do przywołanego w jednym komentarzu gospodarstwa Barycz z Ryczenia, to pewnie orzą dlatego że zmienił się zarząd a wraz z nim „filozofia” z europejskiej z XXI w na polską z XIX w. Poprzednik nie orał przez kilkanaście lat i miał bardzo dobre plony teraz zobaczymy jak na tak słabych ziemiach orka się sprawdzi. Ot i cała filozofia. Pozdrawiam myślących i liczących koszty rolników.
  • Rolnik sam w dolinie 2019-05-22 13:35:29
   Strip till to przyszłość ale raczej dla bambrow którzy nie mogą się wyrobic ze swoimi hektarami i których stać na maszynę za pół miliona i ciągnik pewnie min 250 km za bańkę
   • Paweł 2019-08-18 09:45:07
    Widzę że kolega pojęcia o maszynach i cenach do uprawy pasowej niema
 • ansu 2019-05-06 10:14:02
  Od nastu lat sieję bezorkowo pomimo lepszych i stabilniejszych plonów ostatnie trzy lata porażka, dziki wszystko niszczą. Jeśli nic się nie zmieni z żalem serca wrócę do pługa.
 • nn 2019-05-05 18:49:09
  Zdecydowanie nie polecam takich metod na małych powierzchniach, w pobliżu lasów :) . Próbowałem czegoś takiego. Pszenica ozima posiana po soi została dokładnie zaorana przez dziki, którym strasznie podobało się to, że pod powierzchnią jest bardzo dużo resztek pożniwnych, a ziemia jest nadzwyczaj pulchna. Po zbiorze pszenicy orka była bardzo łatwa, ziemia bardziej pulchna i gruzełkowata w porównaniu z uprawą płużną. Dopóki nie zdechnie na ASF ostatnie bydlę nie wracam do eksperymentów :) .
 • Unknown 2019-05-03 07:04:07
  Z chęcią przeczytałem artykuł i czekam na kolejne, gdyż temat jest mi bliski. Jako "prawie inżynier prawie agronom", czyli student III roku rolnictwa piszę pracę inżynierską na temat właśnie porównania metod uprawy rzepaku. W gospodarstwie, w którym przeprowadzam ekspertyzę (1700ha) od 2003 roku prowadzona jest uprawa bezorkowa na całym areale, a od 2017 stopniowo wprowadzany jest strip till. Powrotu do pługa zdecydowanie się nie planuje - pochłaniał zbyt wiele czasu i pieniędzy, a plony były większe o zaledwie kilka procent. Na ten moment na większości areału prowadzona jest płytka uprawa broną talerzową, a agregat do głębokiej uprawy lub głębosz wjeżdża na każde pole raz na kilka lat. W tym roku jedno z pół, o zbliżonej glebie na całej powierzchni, zostało obsiane rzepakiem w połowie dotychczasowym sposobem i w połowie w technologii strip till. Oczywiście dla uzyskania wiarygodnych wyników ten test został poprzedzony analizą zasobności gleby w poszczególne pierwiastki, a nawożenie dostosowane było do wyników analizy. Na ten moment rośliny na obu częściach pola rozwijają się podobnie. Ochrona herbicydowa na całym obszarze została przeprowadzona jednakowo. Najważniejszym kryterium będzie oczywiście uzyskany plon. Jak na razie różnic w roślinach nie widać, za to koszt strip tilla z pewnością był niższy - mniej przejazdów.
  • Tomek 2019-05-03 09:41:31
   Dziękuję za komentarz. Jestem bardzo ciekaw Pana obserwacji po zbiorach. Z którego regionu Polski Pan jest?
   • Unknown 2019-05-04 12:20:34
    Panie Tomku, jestem z kujawsko-pomorskiego
  • Wodo 2019-05-03 19:34:46
   No właśnie. Kolega pisze, że od 2003 roku prowadzi się uprawę bezorkową, a teraz posiano rzepak dwiema metodami. Strip till i jaką? Płużną czy bezorkową? Co zatem porównujemy? I czy w porównaniu kosztów uprawy uwzględnił kolega Unknown koszt zakupu horrendalnie drogich maszyn do uprawy strip till? Jako żywo przypomina mi to zakup samochodu z silnikiem benzynowym oraz zainstalowanie gazu. Przy tankowaniu jest taniej, ale doliczając koszt instalacj,i jej dodakowego serwisowania i paru innych drobiazgów wychodzi drożej.
   • Koszt instalacji zwraca się po 1-2 latach. Chyba, że samochodu używa się raz na tydzień "do miasta". 2019-05-04 06:15:13
    Hubi
   • Unknown 2019-05-04 12:35:21
    Szanowny Wodo, oczywiście, tak jak wspominałem, prowadzona jest wyłącznie uprawa bezorkowa. Porównujemy siew rzepaku po talerzówce i strip till. Metoda płużna została ostatecznie wykluczona, pługi sprzedane i powrót nie jest planowany. Koszt zakupu maszyn nie jest uwzględniany w porównaniu - wszak do wszystkich metod uprawy maszyny trzeba zakupić, a cena zależy od wielu czynników. Zaznaczyć mogę, iż cała uprawa prowadzona jest własnymi maszynami, już kupionymi. Pytanie brzmi więc nie czy wprowadzać strip till, ale na jakiej części areału i w jakich uprawach.
 • Wodo 2019-05-02 14:14:42
  Autor artykułu zapewnia o rzetelności i wiarygodności przeprowadzonego testu. Przepraszam ale już na oko widać, że wyniki (jakie by nie były) będą mało wiarygodne. Zastosowano inną dawkę nawozu, posiano w innej rozstawie, zastosowano środek na ślimaki na jednej z upraw i pewnie kilka innych szczegółów, o których autor nie wie. Rodzi się też wiele pytań - jak badano "wigor", na jakiej podstawie wyciągnięto wniosek, że jedna uprawa szybciej zwierała łan, gdy jedna z nich została przetrzebiona przez ślimaki. Jak pobierano próby roślin do oceny szyjki i liczby liści? Co będzie oceniane w teście. Plon, zysk, koszty, stan gleby przed i po. I rzecz najważniejsza - nie ma słowa o zamiarze opracowania statystycznego jakichkolwiek danych ani na ile sezonów zaplanowano badania (test). Bez tego wnioski będą niestety niewiarygodne.
  • Tomek 2019-05-02 18:01:12
   Dziękuję za komentarz. Po pierwsze nie jest to doświadczenie laboratoryjne, a jedynie spostrzeżenia z dotychczasowych obserwacji. Po drugie, artykuł jest w pełni obiektywny, gdyż nie mam w tym interesu, aby premiować którąś z technologii. W obu przypadkach, pomimo różnych rozstawów siewu wysiano taką samą ilość nasion na ha: 1 jednostka na 3 ha. Ślimaki występowały na około 5% plantacji, w sposób placowy. 15 września puste miejsca zostały dosiane rozsiewaczem i dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym wystarczająco się rozwinęły. Posiadam dokumentację fotograficzną, ukazującą wizualne różnice w obu plantacjach. Zamysłem tego doświadczenia nie było dostarczenie laboratoryjnych danych, a jedynie ukazanie różnic w przypadku dwóch plantacji, które w bardzo wysokim stopniu były do siebie zbliżone warunkami glebowymi. Pozdrawiam.
   • Wodo 2019-05-02 19:46:17
    Dziękuje za odpowiedź. Może i nie ma Pan interesu w promowaniu metody strip till jednak Pana opinia (nawet jeśli jest to w istocie opinią rolnika) sugeruje, która metoda jest lepsza. A wystarczył tylko niewielki komentarz z Pana strony, że wnioski to jedynie subiektywne odczucia, a nie udowodnione tezy. Proszę pamiętać, że wielu rolników sugeruje się takimi „doświadczeniami”. Tytuł artykułu też nakłania do dokonania oceny i wyboru między dwiema metodami uprawy. Strip till nie jest technologią nową, a mimo to nie mogę nigdzie znaleźć naukowych badań i oceny tej technologii w ciągu lat jej używania. Czy to przypadek? Moim zdaniem ma ona zbyt wiele niepotwierdzonych wad i zalet, a jej promowanie jest podyktowane jedynie chęcią zysku producentów sprzętu. Ja na przykład mam poważne wątpliwości co do oszczędzania wody w glebie, wpływu na zachwaszczenie, skuteczności zabiegów herbicydowych, wpływu resztek pożniwnych na zdrowotność roślin i parę innych. Nie mam wątpliwości jedynie do jednej cechy tej technologii – oszczędza czas. Wielu z nas, rolników, ryzykuje zakup maszyn za setki tysięcy złotych i zastosowanie technologii, która może nie przynieść oczekiwanych efektów.
   • Tomek 2019-05-03 09:38:07
    Wydaje mi się, że doświadczenie polowe - jakie zaproponowałem, również może dostarczyć cennych wskazówek osobom zainteresowanym tym tematem. Po zbiorach planuję podsumowujący moje odczucia, wrażenia i wyniki ekonomiczne artykuł odnośnie obu technologii. Mam nadzieję, że znajdzie Pan w nim wartość dla siebie. Pozdrawiam.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.175.107.77
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.