Pogoda nie zawsze pozwala zebrać idealnie suche ziarno. Wówczas z pomocą przychodzą suszarnie, dzięki którym doprowadzimy wilgotność do pożądanych parametrów. W przypadku zbioru rzepaku i kukurydzy na ziarno suszarnia jest urządzeniem wręcz niezbędnym, jeśli chcemy przechowywać plony przez dłuższy czas. Suszarnie używane wypadają bardzo konkurencyjnie względem maszyn nowych. Na przykład nowa suszarnia przewoźna o pojemności zasypu 12 t z firmy M-Rol kosztuje ok. 153 000 zł (ceny brutto), a suszarnia używana o podobnych parametrach, czyli zasypie 11 t z 2007 r. włoskiej firmy Esfor to wydatek rzędu 70 000-80 000 zł. Jeśli więc zakup nowego sprzętu nie jest uzasadniony ekonomicznie, jest się nad czym zastanawiać. Niewielkie suszarnie przewoźne nie są na ogół skomplikowanymi konstrukcjami i większość usterek można usunąć we własnym zakresie.

MOBILNE - BEZ POZWOLENIA NA BUDOWĘ

Znakomitą większość wśród ofert suszarni używanych stanowią urządzenia przewoźne. Możemy tutaj wyróżnić urządzenia typu obiegowego (zdecydowana większość maszyn używanych to właśnie tego typu suszarnie) oraz przepływowego (tzw. suszarnie daszkowe, których jednak jest na rynku wtórnym zdecydowanie mniej). Zaletą suszarni przewoźnych jest ich mobilność, pozwalająca na łatwe przemieszczanie maszyny i tym samym użytkowanie jej w dowolnym miejscu lub przez większą liczbę rolników. Dostępne są także urządzenia stacjonarne o pracy porcjowej i ciągłej, jednakże na rynku wtórnym jest ich stosunkowo niewiele.

Suszarnie przewoźne sprawdzają się przy suszeniu różnego rodzaju ziarna w szerokich zakresach wilgotności i w zmiennych warunkach klimatycznych. Co ważne, pozwalają na powtarzalne uzyskiwanie założonej wilgotności końcowej. Zwykle standardowo suszarnie są wyposażone w siatki z grubszym oczkiem do suszenia standardowych zbóż i kukurydzy. Nie wszystkie posiadają w wyposażeniu siatki o drobnych oczkach konieczne do suszenia rzepaku, jednak nie ma problemu, by do każdej suszarni taką siatkę dokupić, np. dorabianą (cena to 200 zł brutto za 1 m2).

Dodatkową zaletą takich suszarni przewoźnych jest łatwość i szybkość adaptacji do pracy zarówno w istniejących ciągach technologicznych, jak i tam, gdzie takiej infrastruktury nie ma. Nie bez znaczenia dla wielu użytkowników jest też fakt, że do ich adaptacji nie jest wymagane pozwolenie na budowę, jakie jest konieczne przy budowie suszarni stacjonarnej. Co prawda, w ustawie Prawo budowlane w art. 29.1. jest mowa o suszarniach kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 m2, które nie wymagają pozwolenia na budowę, jednak interpretacja prawa przez urzędników bywa różna i mimo że najmniejsze modele stacjonarne można zakwalifikować do budowy bez pozwoleń, to firmy sprzedające takie urządzenia radzą takowe zgody uzyskać, aby uniknąć późniejszych problemów.

Zasilanie wentylatorów czy podajników ślimakowych służących do załadunku i rozładunku ziarna może się odbywać poprzez WOM ciągnika lub z tradycyjnej sieci elektrycznej.

NAJCZĘŚCIEJ NA OLEJ OPAŁOWY

Najpopularniejszym paliwem będącym źródłem energii potrzebnej do wytworzenia ciepła jest olej opałowy. Jego zużycie producenci określają najczęściej w przedziale 1 do 1,3 l na zbicie wilgotności o 1 proc. na każdą t ziarna kukurydzy. W przypadku suszenia na przykład pszenicy lub rzepaku zużycie oleju rozpoczyna się od wartości ok. 0,8 l, gdyż suszenie odbywa się w niższej temperaturze.

Urządzenia zasilane gazem propan-butan nie są tak popularne jak suszarnie olejowe ze względu na konieczność posiadania zbiorników na gaz, które posadowione są w jednym konkretnym miejscu i tym samym suszarnia traci na swojej mobilności. Jednakże zyskują sobie coraz większą popularność z prostych przyczyn ekonomicznych - zużycie gazu na jeden tono-procent waha się w granicach 1,5 do 1,8 l przy jednocześnie niższej cenie niż oleju opałowego.

Niektórzy użytkownicy dostosowują także suszarnie do pieców opalanych paliwem stałym (na przykład słomą) i wówczas oszczędności są już znaczne. Problemem jest jednak w tym wypadku stosunkowo wysoki koszt zakupu takiego pieca i podobnie jak w przypadku zasilania gazem propan-butan - utrata mobilności suszarni.

Koszty zakupu suszarni używanych z palnikami olejowymi kształtują się na porównywalnych poziomach do zakupu urządzeń zasilanych gazem propan-butan. Jednakże urządzeń zasilanych olejem jest na rynku zdecydowanie więcej.

KONIECZNE DO WERYFIKACJI

Na co należy zwracać uwagę, kupując używaną suszarnię? Jest kilka wrażliwych elementów, które trzeba koniecznie skontrolować. - Przede wszystkim trzeba ocenić stan podajnika pionowego, gdyż jest to dosyć drogi element, który stosunkowo szybko ulega zużyciu. Pobiera on ziarno z dolnej części zbiornika głównego i transportuje je do kosza zasypowego, skąd trafia ono do górnej części zbiornika głównego. Cykl ten jest wielokrotnie powtarzany, co sprawia, że ziarno w zbiorniku głównym przemieszcza się. W czasiekiedy ziarno przesuwa się między płaszczem zewnętrznym i wewnętrznym następuje zasadniczy proces suszenia. Objawy zużycia podajnika to wycieranie się ślimaka, co powoduje znaczące pogorszenie transportu ziarna z dołu do góry suszarni. Cena zakupu zamiennika dla średniej wielkości suszarni wynosi ok. 12 000 zł brutto i jest sporo niższa od ceny oryginalnej części, która kosztuje nawet 20 000 zł - wyjaśnia Łukasz Zagrobelski z firmy Suszarnie Net, zajmującej się serwisem i sprzedażą suszarni.

Poza tym naturalnemu zużyciu ulegają paski klinowe, które podlegają rozciąganiu w wyniku intensywnej pracy oraz łożyska. Nie są to jednak elementy kosztujące zawrotne sumy i z ich wymianą trzeba się od czasu do czasu liczyć. Inaczej jest z łożyskiem mieszadła. W tym przypadku wybierając używany sprzęt, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na jego stan. Jest to element pracujący w wysokiej temperaturze i w przypadku braku należytego smarowania szybko ulega zużyciu. Jego wymiana będzie nas słono kosztowała. Dla mniejszych modeli takie łożysko to koszt ok. 7 000 zł, natomiast dla większych - ok. 12 000 zł (ceny brutto).

Warto też przyjrzeć się stanowi dysz palnika, ponieważ zużyte lub rozregulowane są przyczyną kopcenia suszarni i osmalania ziarna, do czego w żadnym wypadku nie należy dopuszczać. Wymiana dysz nie jest w tym przypadku kosztowna, gdyż pojedynczy element kosztuje w granicach 60 zł brutto, a do palnika potrzeba zwykle 2 szt.

Czasami może się zdarzyć, że zawiedzie elektronika sterująca pracą palnika i wówczas koszt wymiany płytki sterującej w niezbyt skomplikowanych urządzeniach waha się na poziomie kilkuset zł. Oczywiście należy sprawdzić, jak palnik pracuje, czy odpala, czy nie gaśnie. Zwykle z palnikami, które nie są w żaden sposób mechanicznie uszkodzone, nie ma większych problemów. Jeśli okazałoby się, że palnika nie da się naprawić i zachodzi potrzeba jego wymiany, to ceny z rynku wtórnego oscylują w granicach 5 000 do 6 000 zł za przyzwoity jakościowo palnik dla średniej wielkości maszyny. Niemniej sytuacje takie nie są zbyt częste. Elektronika i elektryka sterująca pracą całej maszyny także nie sprawia zwykle problemów, ale trzeba ją przy zakupie sprawdzić.

POPULARNE NA RYNKU

Wśród rolników szukających suszarni z rynku wtórnego największą popularnością cieszą się modele pozwalające suszyć od 9 do 50 t ziarna przy jednorazowym zasypie. Modele 9-tonowe pozwalają zwykle wysuszyć 30-35 t kukurydzy na dobę przy zbijaniu wilgotności z 28 proc. do 14 proc., a pszenicy 50-60 t przy redukcji z 18 proc. na 14 proc., zaś na przykład modele z pojemnością sięgającą 50 t suszą 160-180 t kukurydzy na dobę przy redukcji wilgotności z 28 proc. na 14 proc., a pszenicy 280-300 t z 18 proc. na 14 proc. Oczywiście są to wartości uśrednione, gdyż chociażby w przypadku dużej wilgotności powietrza wysuszymy mniej ziarna niż jest to wyżej podane. Wybierać można spośród urządzeń między innymi takich marek jak Pedrotti, Agrimec, Esfor, Riela, Drzewicz, Esma. Jednakże, jak wyjaśnia Łukasz Zagrobelski, rolnicy często wolą dopłacić i wybrać suszarnię Pedrotti niż inną mniej znanej firmy. Do najczęściej wybieranych przez rolników modeli suszarń należą Pedrotti Super 120 o pojemności zasypu 12 t oraz Pedrotti Large 250 o zasypie 25 t. Są to modele sprawdzone przez tysiące użytkowników w całej Europie.

PODSUMOWANIE

Rynek używanych suszarni jest dość bogaty i z pewnością każdy rolnik może wybrać urządzenie odpowiadające jego potrzebom i dopasowane do posiadanych środków finansowych. Zdecydowana większość ofert używanych suszarni dotyczy urządzeń z zasilaniem olejowym. Tych z palnikami na propan-butan jest zdecydowanie mniej, co wynika przede wszystkim z mobilnego charakteru urządzeń (olej opałowy możemy sami przewozić lub przenosić). Jeśli ktoś planuje wyłącznie suszenie stacjonarne, warto zastanowić się nad zasilaniem gazowym, które w tej chwili jest tańsze od palników na olej opałowy. Oszczędności w tej kwestii mogą dochodzić do 30 proc. względem oleju opałowego.

Niezależnie o rodzaju źródła zasilania ciepłem, przy wyborze suszarni trzeba zwrócić baczną uwagę na wrażliwe elementy, takie jak podajnik pionowy czy też łożysko mieszadła, ponieważ te niedopatrzenia mogą sporo kosztować przyszłego użytkownika. Dobrym rozwiązaniem przy poszukiwaniu używanej suszarni może być zakup nieco droższego urządzenia, ale po profesjonalnym przeglądzie i wymianie koniecznych elementów eksploatacyjnych oraz z gwarancją serwisową.

Artykuł pochodzi z nr 10.2014 Farmera.