Podczas 8-godzinnego zgrabiania udało się zgrabić w pokosy dokładnie 188,9 ha. Rekord pobił zestaw składający się z czterowirnikowej zgrabiarki GA 15131 zagregowanej z ciągnikiem John Deere 6250R. Rekord został pobity na czterech polach należących do rodzinnego gospodarstwa mlecznego rodziny Skeldal.

Zgrabiarka Kuhn GA15131 ma hydraulicznie regulowaną szerokość roboczą, która wynosi od 9,5 do 14,7 m. Wszystkie cztery wirniki maszyny są napędzane hydraulicznie. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość dostosowania prędkości obrotowej wirników do ilości zgrabianego materiału oraz prędkości ciągnika.

Maszyna jest wyposażona w funkcję Boost, która pozwala na zwiększenie o 20% prędkości wirników przednich w porównanie do tylnych. Dzięki temu pokos jest bardziej jednorodny i lepiej napowietrzony. Na poprawę komfortu pracy wpływa także możliwość unoszenia każdego wirnika osobno jeśli zajdzie taka potrzeba. Zgrabiarka jest wyposażona w terminal Isobus CCI 1200, który pokazuje operatorowi aktualny stan maszyny i pozwala na szybkie i intuicyjne sterownie maszyną. 

Ciągnik wykorzystany podczas bicia rekordu to John Deere 6250 R o mocy 250 KM, maszyna była wyposażona w system prowadzenia AutoTrac, który niewątpliwie ułatwił osiągnięcie tak dobrego wyniku. 

Cały proces bicia rekordu był nadzorowany przez przedstawicieli DLG, którzy badali jakość zgrabianej paszy, zgrabiony areał oraz pobrali próbki zgrabionego materiału do testów. Raport z tego wydarzenia zostanie opublikowany w najbliższym czasie. Średnia wydajność osiągnięta podczas zgrabiania to 23,6 ha/h, natomiast najwyższa prędkość zgrabiania jaką udało się uzyskać to 22 km/h co pozwoliło uzyskać zgrabianie na poziomie 32 ha/h. 

Film z tego wydarzenia możecie obejrzeć tutaj