PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Święto maszyn w Bednarach

Autor:

Dodano:

Tagi:

Przed nami kolejna edycja Międzynarodowej Wystawy Rolniczej Agro Show. Mimo niezbyt dobrej sytuacji w branży rolnej, impreza zapowiada się równie atrakcyjnie, jak w ubiegłych latach. Udział w targach zapowiedziało ok. 800 firm.To już osiemnasta edycja wystawy organizowanej przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Impreza odbędzie się w dniach 23-26 września - tradycyjnie na terenie byłego lotniska w Bednarach koło Poznania.

MOC ATRAKCJI

Agro Show od lat postrzegane jest przez branżę jako świetne miejsce prezentacji najnowszych i najnowocześniejszych maszyn i urządzeń rolniczych polskich oraz zagranicznych marek. Podczas 4 dni wystawy rolnicy przybywający do Bednar będą mieli możliwość zapoznania się z kompletną ofertą środków produkcji i usług dla rolnictwa. Podczas wystawy swoje produkty zaprezentuje ok. 800 wystawców, w tym ok. 100 z zagranicy. Ponadto rolnicy będą mogli spotkać się z przedstawicielami wszystkich liczących się instytucji oraz agencji związanych z branżą rolniczą.

Spośród wielu innych wystaw branżowych, Agro Show wyróżnia przede wszystkim potężna otwarta przestrzeń: 120 ha na terenie lotniska Bednary. To daje duże możliwości prezentacji maszyn. Do dyspozycji firm pozostaje 15 ha powierzchni wystawienniczej. Ale oprócz statycznych prezentacji, gros maszyn będzie można obejrzeć podczas praktycznych pokazów polowych. To bardzo widowiskowy element wystaw, który zawsze cieszy się ogromną popularnością wśród zwiedzających. Organizowane są bowiem liczne ekspozycje pokazowe na poletkach i na specjalnie przygotowanym ringu. Fani nowinek technicznych i technologicznych co roku są zaskakiwani przez producentów maszyn starających się w efektowny sposób pokazać działające maszyny i zorganizować dobre show. W tym roku będą miały miejsce m.in. pokazy agregatów uprawowo-siewnych. Każda prezentacja składać się będzie z dwóch części. Pierwsza odbędzie się na ringu, gdzie zgłoszone do pokazu maszyny zaprezentują się zwiedzającym. Ta część opatrzona będzie profesjonalnym komentarzem. Następnie wszystkie agregaty uprawowo-siewne przejadą na niewielkie indywidualne poletka o wymiarach 20x100 m i tam odbędzie się dalsza ich prezentacja. Tutaj każdy z zainteresowanych rolników będzie mógł indywidualnie dopytać o szczegóły maszyny, zobaczyć ją z bliska, obejrzeć rozwiązania techniczne, zobaczyć, jak działa.

Wśród targowych wydarzeń znajdzie się także rozstrzygnięcie ogólnopolskich konkursów "Mechanik na medal" (V edycja) i "Młody mechanik na medal" (IV edycja), a także ciekawe seminaria skierowane do rolników. W niedzielę, 25 września odbędzie się cykl seminariów na temat zasad bezpieczeństwa. Będzie to kontynuacja Wioski Bezpieczeństwa, która jest organizowana już od 2015 roku.

Agro Show to przede wszystkim okazja do zaprezentowania nowości produktowych i premierowe pokazy wielu maszyn. O tym, co ciekawego firmy przygotowały na imprezę, piszemy poniżej, choć to zaledwie cząstka atrakcji, które nas czekają w Bednarach. Mimo trudnych dla rolnictwa czasów, a może właśnie przede wszystkim, dlatego warto wybrać się na targi i rozejrzeć się za sprzętem, który pomoże efektywniej gospodarować i zwiększyć dochód z produkcji rolnej.

WSZECHSTRONNY KULTYWATOR

Na stoisku firmy Kuhn Maszyny rolnicze będzie można zobaczyć m.in. zupełnie nowy kultywator przeznaczony do przedsiewnego przygotowania gleby Prolander. To pierwsze tego rodzaju narzędzie w ofercie francuskiego producenta. Prolander charakteryzuje się dużym potencjałem pod względem wydajności roboczej - będzie oferowany w szerokościach roboczych 6 i 7,5 m (odpowiednio modele 6000 i 7500). Może być on wykorzystany do różnych zadań: od płytkiej uprawy ścierniska (drugi przejazd) do przedsiewnego przygotowania gleby. Jego wszechstronność wiąże się z zastosowaniem sprężystych S-zębów o wymiarach 70x12 mm, które mogą być wyposażone w dłuta 60 mm lub gęsiostopy 180 mm. Przednia włóka wyrównuje zaoraną glebę. Dalej jest ona uprawiana za pomocą 5 rzędów zębów rozmieszczonych co 15,5 cm. Według producenta taki rozstaw gwarantuje odporność na zapychanie. Za zagęszczenie gleby odpowiada znany rolnikom podwójny wał z pierścieniami o profilu "U" o średnicy 600 mm. Pierścienie ulegają samooczyszczaniu i są całkowicie odporne na zapychanie resztkami pożniwnymi. Inną opcją jest podwójny wał rurowy o średnicy 400/320 mm oraz znajdujący się za nim zagarniacz.

Zaletą kultywatora jest również to, że jako jedyny w swojej kategorii oferuje płynną, hydrauliczną regulację głębokości roboczej z kabiny ciągnika.

Innymi nowościami, jakie zaprezentuje firma Kuhn, będą m.in.: nowa generacja kultywatorów zawieszanych Cultimer, 4-metrowy siewnik Espro 4000R oraz opryskiwacz Lexis 30 00 ze zbiornikiem 3000 l.

POWRÓT 5R I POTĘŻNY 9RX

Również John Deere przygotowuje szereg atrakcji, które mają zdobyć serca gości. Wśród nich są nowe ciągniki, prasa, odbiornik GPS czy pojazd użytkowy Gator. Na pięciu specjalnych symulatorach pracy kombajnem odbędą się również Mistrzostwa Operatorów John Deere.

Na pewno dużym zainteresowaniem zwiedzających będzie się cieszył ciągnik z nowej serii 5R dostosowany do potrzeb małych i średnich gospodarstw rolnych, mleczarskich i hodowlanych. Traktory tej serii były już oferowane kilka lat temu na polskim rynku. Nowa konstrukcja 5R łączy w sobie jednoczęściową konstrukcję ramy z nisko położonym środkiem ciężkości. Ułatwia to montaż ładowacza czołowego z krótkim promieniem skrętu. Nowa seria może być wyposażona w jedną z trzech dostępnych przekładni oraz silnik 4-cylindrowy o poj. 4,5 l zapewniający moc od 90 KM do 125 KM. Ciągniki 5R mają wiele nowoczesnych rozwiązań gwarantujących bardzo wysoki poziom komfortu doskonale znany z wyższych serii ciągników John Deere, np. 6R. Obecnie John Deere utrzymuje w sekrecie zdjęcia i dokładne dane techniczne ciągników z nowej serii 5R.

Po raz pierwszy w Bednarach będzie można zobaczyć również gąsienicowe ciągniki 8R i 9RX. To z kolei propozycja dla dużych gospodarstw i przedsiębiorstw rolnych. Największy model ciągnika w ofercie amerykańskiego koncernu - 9620RX, jest wyposażony w podwozie z czterema gąsienicami, które skutecznie przenoszą moc silnika na podłoże. Dzięki temu maszyna ma się doskonale sprawdzić podczas prac wymagających dużej siły uciągu. Napęd gąsienicowy w tych maszynach powstał przede wszystkim z myślą o wydajnej pracy i minimalnej obsłudze codziennej, która sprowadza się do sprawdzenia poziomu oleju co 1500 h.

Na Agro Show John Deere zaprezentuje nową generację stałokomorowych pras zwijających na 2017 rok. Model F441M będzie dostępny zarówno w wersji przeznaczonej do zbioru kiszonki, jak i suchych plonów - razem z modelami klasy Premium F441R i C441R. Wszystkie prasy serii F441 mają szerszą komorę prasowania: 1,21 m, która automatycznie oznacza większą masę bel. Obie wersje pras F441M zostały zaprojektowane dla średniej wielkości gospodarstw hodowlanych, natomiast modele Premium: F441R i C441R zostały opracowane z myślą o usługodawcach i większych gospodarstwach hodowlanych. Według producenta nowa prasa zwiększy wydajność nawet o 9 proc. w porównaniu do poprzedniego modelu.

SERIA 6 W KILKU OBLICZACH

Na stoisku Grupy SDF będzie można zobaczyć m.in. ciągniki Deutz-Fahr z nowej serii 6. Dzięki bogatej ofercie zawierającej 12 modeli ciągników o mocy w zakresie od 156 do 226 KM, z możliwością wyboru dwóch wariantów rozstawów osi, trzech rodzajów przekładni, dwóch typów kabin o różnych poziomach komfortu i szeregu dodatkowych opcji wyposażenia, rolnik będzie mógł wybrać maszynę ze specyfikacją dokładnie dopasowaną do potrzeb.

Charakterystyczną cechą nowych ciągników jest przede wszystkim koncepcja układu przeniesienia napędu. Do wyboru jest tutaj tradycyjna, obsługiwana ręcznie przekładnia powershift z 5 biegami głównymi i 6 półbiegami, a także zupełna nowość - w pełni zautomatyzowana RCshift z możliwością zaawansowanych funkcji programowania jej pracy. Podczas Agro Show nową serię 6 będzie reprezentował model 6180 TTV, w którym za przeniesienie napędu na koła odpowiada sprawdzona bezstopniowa przekładnia ZF. Zakres prędkości jazdy wynosi w tym przypadku od 0,2 km/h do 40 lub 50 km/h.

NOWOŚCI Z GLIWIC

Pługi obracalne Orkan Vario oraz Orkan Resor to tylko jedna z nowości, jakie zaprezentuje polski producent - firma Mandam. Maszyny są w 100 proc. produkowane w gliwickiej fabryce maszyn rolniczych. Pługi są oferowane z trzema, czterema i pięcioma korpusami. Rama została wykonana z profilu 120 x 120 x 8 mm (w modelach 3+ i 3+1) i 140 x 140 x10 mm (w modelach 4+, 4+1). Konstrukcja pługów charakteryzuje się wysokim prześwitem pod ramą (82 cm), dużymi odstępami miedzy korpusami (102 cm), co pozwala przypuszczać, że nie będą one miały problemów podczas pracy na polach z dużą ilością resztek pożniwnych. Atutem narzędzi jest także duży zakres regulacji szerokości roboczej pojedynczych korpusów: 30,35,40,45 i 50 cm. Jak przekonuje producent, pługi są wytrzymałe, stawiają niewielkie opory, są łatwe w obsłudze i oczywiście zapewniają wysoką jakość pracy.

Innym ciekawym produktem gliwickiego przedsiębiorstwa jest brona talerzowa Gal Turbo, wyposażona w dwa rzędy falistych talerzy o średnicy 580 mm, ustawionych prostopadle do gruntu i skierowanych w kierunku jazdy. Każdy z zespołów talerzowych zabezpieczony jest amortyzatorami gumowymi i wyposażony w bezobsługową piastę. Faliste ukształtowanie krawędzi talerzy oprócz cięcia resztek pożniwnych ma zapewnić dodatkowe wzruszenie i wymieszanie gleby. W standardzie oferowany jest zagęszczający glebę wał daszkowy. Ponadto Gal Turbo może być zagregowany z pneumatycznym siewnikiem zbożowym MPS. Inną opcją jest możliwość dołączenia do kultywatora wału nożowego o średnicy 380 mm (jest on montowany bezpośrednio przed broną talerzową, ale przystosowany jest również do montażu na wysięgniku ładowacza czołowego ciągnika). Wał jest zbudowany z sześciu segmentów, na których zamontowane są noże tnące wykonane ze stali hardox o grubości 8 mm. Głównym zadaniem wału jest pocięcie słomy i resztek pożniwnych, przez co ma być również skutecznym narzędziem do walki z omacnicą prosowianką.

Z HYDRAULICZNĄ BELKĄ

Ciekawą nowością w Kongskilde będzie kultywator Vibro Master 3000 z hydraulicznie sterowaną belką wyrównującą. Rozwiązanie ma na celu zapewnienie dynamicznego i wydajnego wyrównania gleby w celu uzyskania precyzyjnej i wymaganej głębokości podłoża siewnego. Nowa belka wyrównująca jest dostępna również jako zestaw do zamontowania w już eksploatowanych kultywatorach.

Hydraulicznie sterowana sprężynowa belka wyrównuje glebę przed zębami kultywatora i rozbija duże bryły na kawałki. Belka wyposażona jest w zęby Kongskilde Vibro Level, które są rozstawione w 50-milimetrowych odstępach i ma regulowane płytki ścieralne. Zęby Vibro Level - oprócz tego, że są wytrzymałe na ścieranie - są również elastyczne, dzięki czemu amortyzują wstrząsy powodowane przez, na przykład, kamienie i chronią kultywator przed uszkodzeniem.

Zastosowanie belki w połączeniu z oryginalnymi zębami typu S oferowanymi przez Kongskilde i szerokim asortymentem dostępnych wałów do wyrównywania ma zapewnić precyzyjną głębokość roboczą i optymalne wymieszanie gleby. Belka jest sterowana z kabiny ciągnika. Dzięki temu operator może w każdej chwili wyregulować kąt roboczy w zależności od tego, czy wyrównywanie gleby ma być wykonywane w sposób mniej lub bardziej agresywny. Kąt roboczy ustawienia belki można łatwo kontrolować dzięki zastosowaniu wskaźnika głębokości o nowocześniejszej konstrukcji.

 

Artykuł ukazał się we wrześniowym numerze miesięcznika "Farmer".

Szczegółowe informacje dotyczące Agro Show w Bednarach znajdą Państwo TUTAJ.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • JAROkOV 2016-10-18 18:48:37
  Wiadomo, że ktoś na tych targach zarabia, ale moim zdaniem to i tak dobrze, że tego typu wystawy są organizowane. Mnie w tym roku najbardziej interesują kombajny zbożowe i jestem też ciekawy stoiska firmy Polski Farmer www.polski-farmer.pl/. Oni zajmują się rolnictwem precyzyjnym i doświadczalnym. Można u nich kupić np. nawigację równoległą. Według mnie to ciekawa sprawa, a z tego co wiem właśnie teraz będą mieć promocje.
 • Pytak 2016-09-19 09:39:56
  Jedyni beneficjenci takich imprez to hotelarze i gastronomia. Kilo świni w tych punktach po 90 zł jest. Ogórek 1 szt za 1 zł a piwo po 18 zł/l (mleko po 1 zł) Ja się pytam. Skoro to impreza dla rolników, to gdzie są te: grupy producenckie, producenci regionalnych przysmaków itp. Gdzie? Dlaczego zarabiają prywatni pośrednicy a chłop pijany łazi po wystawie i narzeka że wszystko tanie?
  Degeneracja i żenada.
 • Kulfon 2016-09-19 07:48:18
  Wystarczyło by raz na dwa lata zorganizować te targi tak jak polagra premiery. w tej formie jest to pop prostu zarobek dla organizatora czyli pigmiur oraz dla hotelarzy no i rzecz jasna wszelkich firm obsługujących.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.239.91
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.