Modułowy system czujników otoczenia firmy Bosch zaprojektowany specjalnie dla techniki rolniczej składa się z elementów, które można elastycznie łączyć w celu dostosowania do indywidualnych wymagań.

- Cieszę się, że naszym innowacyjnym systemem udało nam się zaimponować specjalistycznemu jury złożonemu z inżynierów ds. rozwoju z dziedziny techniki rolniczej. Ostatnio zoptymalizowaliśmy system czujników otoczenia do zastosowań poza drogami publicznymi. Zapewnia on najwyższą elastyczność podczas instalacji i użytkowania, a jednocześnie znacznie ułatwia i zwiększa bezpieczeństwo pracy z maszynami rolniczymi – stwierdza Stefan Schenk, szef działu off road w firmie Bosch.

Wielokrotnie nagradzany system wykrywania otoczenia poza drogami firmy Bosch wykorzystuje czujniki ultradźwiękowe i radarowe do rozpoznawania obiektów, pomiaru odległości i unikania kolizji. Podczas gdy technologia ultradźwiękowa bada teren blisko maszyny, systemy radarowe nadają się zarówno do monitorowania bliższego, jak i dalszego pola.

Kupuj nowe maszyny na preferencyjnych warunkach

Dzięki temu system wykrywania otoczenia może być używany do ostrzegania i unikania kolizji, a także do pomiaru odległości. System zapewnia utrzymanie optymalnej odległości między kombajnem, a np. winoroślami, może też powiadomić kierowcę o przeszkodach. Dzięki bardzo precyzyjnej lokalizacji obiektów, system nie tylko ostrzega kierowcę, ale także podaje dokładną odległość i położenie innych obiektów. Ułatwia to np. równoległą pracę dwóch maszyn.

fot. mat. prasowe Bosch
fot. mat. prasowe Bosch

Bosch poleca także system wielokamerowy, który stanowi doskonałe uzupełnienie czujników ultradźwiękowych i radarowych. Dzięki czterem kamerom system zapewnia pełny widok 360° wokół maszyny.

Wykorzystując tę samą technologię całość można rozbudować o system ostrzegania przed kolizją, który informuje kierowcę o wszelkich nieruchomych lub poruszających się obiektach w otoczeniu pojazdu.

Szukasz maszyn rolniczych? Sprawdź oferty na portalu Giełda Rolna! 

Na początku stycznia Bosch wprowadził na rynek dwie wersje systemu czujników ultradźwiękowych do monitorowania otoczenia obszaru roboczego. Chociaż oba systemy są wyposażone w identyczny sprzęt, są między nimi pewne różnice w przetwarzaniu danych z czujników.
Podczas gdy podstawowy system po prostu mierzy odległość od konkretnej przeszkody, rozwiązanie z wyższej półki oferuje również lokalizację obiektów.

- W przyszłości maszyny rolnicze będą mogły wykonywać wiele operacji całkowicie automatycznie. Dzięki swojemu systemowi wykrywania otoczenia poza drogami publicznymi Bosch położył podwaliny pod efektywny rozwój dodatkowych funkcji wspomagających w sektorze rolniczym i w ogóle poza drogami publicznymi - wyjaśnia Stefan Schenk.