Kupując ładowarkę, warto zwrócić uwagę nie tylko na jej jak najniższą cenę, ale także na odpowiadające jej parametry eksploatacyjne oraz na opcje wyposażenia i jakość wykonania.

NIEZBĘDNY ŁADOWACZ
Najprostszą konstrukcją charakteryzują się owijarki stacjonarne, czyli bez możliwości samozaładunku. Urządzenia tego rodzaju, agregatowane z ciągnikiem, mogą być wykorzystywane bezpośrednio na polu po zwinięciu balotu prasą, ale rolnicy często używają ich również bezpośrednio w miejscu składowania balotów sianokiszonki. Wówczas baloty są najpierw zwożone z pola, a następnie owijane w folię.
Zarówno pierwszy, jak i drugi sposób wymaga jednak stosowania dodatkowego sprzętu do załadunku - samojezdnej ładowarki lub ciągnika z ładowaczem czołowym. Ponadto w niektórych, najprostszych owijarkach stacjonarnych, może brakować noża, a wtedy przy każdej beli zachodzi potrzeba ręcznego jej obcięcia, co zmniejsza komfort pracy i wydajność urządzenia. Zaletą owijarek bez opcji samozaładunku jest prosta konstrukcja, niewielka masa i zapotrzebowanie na moc oraz niska cena zakupu.

DIABEŁ TKWI W SZCZEGÓŁACH
Najprostsze owijarki są sterowane z rozdzielacza hydrauliki ciągnika. Więcej możliwości i lepszy komfort obsługi daje panel z dźwigniami, który umieszcza się w kabinie. Dźwigniami, poprzez linki, steruje się rozdzielaczem umieszczonym na owijarce. Niektórzy producenci oferują także sterowanie zdalne - z pilota. Rozwiązanie to może okazać się bardzo użyteczne, ponieważ umożliwia kierowanie pracą urządzenia na przykład z ładowarki. Pilot w owijarkach stacjonarnych można znaleźć między innymi w ofercie firm Kuhn i Kverneland.
Ważnym elementem, na który powinno się zwrócić uwagę podczas wyboru zwłaszcza tańszych urządzeń, jest wyposażenie w specjalny zawór hydrauliczny, umożliwiający powolny start i zatrzymywanie stołu. Dzięki niemu, unika się gwałtownych przeciążeń i zrywania folii. Trzeba także zwrócić uwagę na rodzaj rozładunku. W droższych konstrukcjach stosowane są stawiacze bel lub specjalne ramiona gwarantujące delikatne opuszczenie ładunku, bez narażenia na uszkodzenie folii.
Ogromne znaczenie w trakcie użytkowania ma oczywiście jakość wykonania urządzenia. Warto porównać detale w owijarkach różnych producentów i dopytać sprzedawców o szczegóły, na przykład: czy osie, na których osadzono walce obracające balot, przechodzą przez cały ich przekrój; kto jest producentem łożysk; jaki jest dostęp do smarowania elementów ruchomych itp.

PROSTE STACJONARKI
Kilka rodzajów owijarek, w tym również stacjonarne, oferuje lubelska Sipma. W ofercie można znaleźć między innymi modele Tekla: Z-274 i Z-274/1. Obydwa urządzenia są zawieszane na tylnym trzypunktowym układzie zawieszenia (TUZ) ciągnika i są wyposażone w hydrauliczny podnośnik, który umożliwia wyładunek beli. Różni je natomiast przystosowanie do owijania balotu folią o różnych szerokościach. Elementy owijające w Z-274 dostosowano do folii o szerokości 50 cm, natomiast Z-274/1 - 50 i 75 cm. Liczba owinięć jest monitorowana na elektronicznym wskaźniku, a po osiągnięciu zadanej liczby obrotów, operator jest powiadamiany o tym sygnałem dźwiękowym. Sterowanie urządzeniem odbywa się bezpośrednio z rozdzielacza hydrauliki ciągnika. Do współpracy z owijarkami wystarczy ciągnik o mocy 38 KM.
Proste w obsłudze i tanie urządzenie ma w swej ofercie również firma Altro. Owijarka do balotów jest oferowana w dwóch wersjach: na folię o szerokości 50 cm oraz 50 i 75 cm. Podobnie jak w przypadku Sipmy, za obrót bel podczas owijania odpowiada stół z dwoma walcami. Na niewielkim wyświetlaczu można odczytać liczbę owinięć, a odcinanie folii jest ręczne. Do wyrzutu ofoliowanego balotu służy mechaniczna dźwignia, która odbezpiecza smarowany sworzeń (stół przechyla się pod ciężarem beli i samoczynnie powraca do poprzedniej pozycji).
Owijarka RW 1100 firmy Kuhn jest dostępna w dwóch wersjach sterowania: manualnego (obsługiwana za pomocą dźwigni z linkami sterującymi) lub komputerowego (za pomocą pilota zdalnego sterowania).

POMOCNE RAMIĘ
Owijarki z funkcją załadunku nie wymagają już odrębnej maszyny do dowozu balotów, a tym samym eliminują również konieczność zatrudnienia dodatkowej osoby do jej obsługi. Dlatego z pozoru znacznie wyższa cena zakupu tego rodzaju urządzenia może okazać się korzystną inwestycją. Dużą popularnością cieszą się owijarki wyposażone w sztywne ramię do załadunku, które wymaga poruszania się w poprzek pola. Wśród producentów krajowych, takie owijarki mają w ofercie między innymi Pronar (Z-245), Sipma (Z-281), Rolmako, Pol-Mot Warfama (Z-586) i Metal-Fach (Z 577). Wśród zagranicznych: Kuhn (RW 1200 i RW 1400), McHale (991 High Speed), Kverneland (7730) i Lely (Altis PT 130 i 160).
Coraz częściej stosowanymi rozwiązaniami są ramiona umożliwiające załadunek, poruszając się równolegle do toru jazdy prasy, co ułatwia nieco zadanie operatorowi, bo kolejne baloty ułożone są w linii (Sipma Z-583 Maja, Kuhn RW 1800, Pol-Mot Warfama Z-586 i McHale HS2000). Obydwie formy załadunku mają wspólną cechę - balot na stole może być owijany w czasie przejazdu lub chwytania kolejnego balotu, co przyczynia się do oszczędności czasu pracy.
Inny rodzaj załadunku, gdzie bela jest chwytana pojedynczym ramieniem, można spotkać między innymi w owijarce Sipma Z-557 Klara lub Metal-Fach Z-237. W tym systemie operator musi cofnąć owijarkę do balotu, po czym stół obrotowy jest hydraulicznie ustawiany do pozycji pionowej, a ramię dociska balot do stołu, który następnie cofa się do pozycji do owijania. Ramię może też służyć do przytrzymywania balotu podczas rozładunku, aby był przeprowadzony jak najbardziej delikatnie. Jeszcze inną konstrukcję ma na przykład Fala XL z Famarolu, gdzie zastosowano hydrauliczny, dwuramienny chwytak do załadunku i rozładunku bel.

CZAS TO PIENIĄDZ
Coraz częściej producenci oferują, w standardzie lub za niewielką dopłatą, możliwość zastosowania dwóch rodzajów folii - o szerokości 50 lub 75 cm. Użycie szerszej folii pozwala na zredukowanie liczby owinięć nawet o 25 proc. (na przykład z 24 na 18), co jednocześnie skraca czas pracy. Urządzenia tego rodzaju posiadają szersze rolki podające folię. Trzeba jednocześnie pamiętać, że do zmiany rodzaju folii potrzebna jest wymiana koła zębatego napędzającego stół obracający balot. Zmiana na koło o innej średnicy powoduje zmianę prędkości obrotowej stołu, a tym samym liczby owinięć, na przykład z 24 na 18. Aby to wykonać, luzuje się napinacz łańcucha i zmienia koło zębate na właściwe dla danej folii. Dodatkowe koła są dołączane w zestawie z urządzeniem.
Aby jeszcze bardziej przyspieszyć proces owijania balotu, można zdecydować się na rozwiązanie zastosowane w owijarce RW 1800 firmy Kuhn lub Kverneland 7850. Za szybkie nałożenie odpowiedniej liczby warstw folii na balot odpowiadają napędzane podwójne ramiona, na których znajdują się napinacze z rolkami folii o szerokości 75 cm. Rama ochronna zabezpiecza obracające się wokół beli ramiona. Po owinięciu balotu film jest ucinany obcinaczem nożycowym, który przytrzymuje go na całej szerokości. Po odcięciu, sprężynowy zacisk utrzymuje folię w położeniu gotowym do rozpoczęcia owijania kolejnego balotu.

Podobne rozwiązanie zastosowano również owijarce Attis PS 160 firmy Lely. Maszyna jest wyposażona w dwa napinacze wstępne, które można zaopatrzyć w rolki z folią o szerokości 50 lub 75 cm. W zależności od liczby warstw, owijarka może zawinąć do 90 bel w ciągu godziny. Regulowane napinacze wstępne zapewniają rozciągnięcie wstępne 55 lub 70 proc., co ma dać oszczędności w zużyciu folii i zapewnić mocne opasanie balotu. Cały proces owijania jest wykonywany automatycznie, a podświetlany wyświetlacz sterownika umożliwia programowanie kolejnych czynności i informuje operatora o przebiegu procesów.
Dwa podajniki folii 75 cm można też spotkać w owijarce McHale HS2000. Składają się one z dwóch aluminiowych wałków oraz, łączących je, wielostopniowych przekładni, zapewniających odpowiedni naciąg folii podczas owijania. Według producenta, takie rozwiązanie pozwala owinąć belę czterema warstwami folii w ciągu 20 sekund, a sześcioma - w niecałe 30 sekund. Ciekawostką w owijarce HS 2000 jest możliwość użycia jej na dwa sposoby: albo dołączoną do ciągnika, albo agregatowaną z prasą zwijającą.