Oferty sznurków i siatek rolniczych coraz częściej dotyczą produktów pochodzenia naturalnego. Za taki uznać należy sznurek sizalowy. Powstaje on w procesie wzajemnego splatania włókien sizalowych. Włókna te otrzymywane są z reguły poprzez ręczne oddzielanie włókien liści agawy sizalowej. Roślina rośnie głównie w Brazylii, Chinach i Kenii. Jej włókna wyróżniają się wyjątkową twardością i wytrzymałością.

W praktyce, w przypadku większości sznurków sizalowych o średnicy znanej ze sznurków polipropylenowych stosowanych w rolnictwie, mówimy o parametrze Tex (długość sznurka w metrach w jednym kilogramie) równym 1820 i wytrzymałości na zrywanie 32 kg . Wartość ta dla sznurków polipropylenowych jest o około 200 Tex i co najmniej 10 kg wyższa – a to dużo, zwłaszcza w przypadku zastosowania sznurków do obwiązywania bel w prasach z wysokim stopniem zgniotu – dla których zaleca się stosowanie sznurków z parametrem Tex o wartości powyżej 2000.

Jak przekonują przedstawiciele firm importujących sznurek sizalowy (głównie z Azji) - wytrzymałość ta sprawdza się natomiast w wiązaniu mniej zbitych balotów. Mowa przede wszystkim o belach tworzonych przez małe prasy kostkujące.

Największe zainteresowanie sznurkiem sizalowym dotyczy gospodarstw specjalistycznych – głównie produkujących w szklarniach. Sznurek sizalowy w przeciwieństwie do polipropylenowego cechuje się bowiem wysoką odpornością na działanie promieni UV. Jego najszersze zastosowanie widać przede wszystkim przy „podwiązywaniu” roślin w narażonych na silne działanie promieni słonecznych w szklarniach.

Ponadto, przewagą sznurka sizalowego jest fakt, że ma on naturalne pochodzenie i jest biodegradowalny. Jest on zatem w pełni przyjazny środowisku naturalnemu, a zatem po wykorzystaniu nie zapełnia on kosza na śmieci w gospodarstwie.

Ile kosztuje sznurek sizalowy? Hurtowe ceny kłębków sznurka sizalowego o masie 2,5 kg, i długości 1375 m rozpoczynają się od około 29 zł. Dla porównania sznurek polipropylenowy o masie 4 kg i długości 2000 m to koszt około 33 zł. W detalu ceny te są o około 5-10 zł wyższe.