Jednym z producentów modułowych zestawów uprawowo-siewnych jest francuski Kuhn. W wypadku jego maszyn uwagę zwraca nie tylko sam system, lecz także unikatowe rozwiązania elementów roboczych. Już sama nazwa agregatów – Combi-Liner – wiele mówi o ich budowie i funkcjach: combi oznacza możliwość kombinacyjnego budowania zestawu, a liner określa to, co w wypadku nowoczesnego siewu rzędowego jest jednym z najważniejszych elementów: współliniowość ustawienia kolejnych zespołów roboczych. Oznacza ona, że ząb maszyny uprawowej, pierścień wału ugniatającego i redlica poruszają się jednym torem, dzięki czemu nasiona mają przygotowane optymalne warunki.

Nie licząc różnych szerokości roboczych i możliwości wyposażenia, system Combi-Liner to zaledwie kilka maszyn, z których można zbudować zestawy dostosowane do każdych warunków glebowych, gospodarstwa czy areału. Agregaty Combi-Liner zbudowane są z maszyny uprawowej biernej lub czynnej oraz siewnika mechanicznego lub pneumatycznego. Rozwiązanie to zostało przewidziane głównie do uprawy przedsiewnej i siewu tradycyjnego, czyli po orce, ale można z nim również wjechać w pole tylko wstępnie spulchnione. Wówczas przed maszyną uprawową zalecany jest spulchniacz podglebia Cultisoil, o głębokości roboczej do 35 cm.

Agregaty bierne to nowość Kuhna oferowana od niedawna. Trzy- i czterometrowe kultywatory CD znajdują zastosowanie w lżejszych zestawach, w których bardzo dobrze współpracują z mechanicznymi siewnikami Integra albo pneumatycznymi Venta. Wyposażone są w dwa lub trzy rzędy sprężystych zębów, a dodatkowo mogą mieć z przodu sprężynową włókę (wersje dwurzędowe), regulowaną hydraulicznie. Do tego dochodzi wał tylny, rurowy, pełny typu Packer, spiralny lub pierścieniowy.

Przebierać do woli można za to wśród agregatów aktywnych, w których produkcji Kuhn ma wielkie tradycje. W tej grupie maszyn są rototillery EL lub brony wirnikowe HR. Maszyny wirnikowe wyróżniają się bardzo mocną konstrukcją. Solidne ułożyskowanie wałków wirników jest tylko pośrodku, a rama w postaci tzw. wanny, kryjącej przekładnie zębate, jest zamknięta od góry jednolitą blachą, bez charakterystycznych dla wielu innych maszyn tego typu pokrywek poszczególnych wirników. Równie mocne są wałki wirników, wykonywane według specjalnej technologii: nie są formowane poprzez typową obróbkę skrawaniem, lecz na drodze prasowania. Odpowiedni kształt i wyżłobienia są w metalowym surowym wałku wytłaczane na potężnych prasach. Dzięki temu w miejscach, które przy tradycyjnej technologii są zwykle słabsze, materiał jest dodatkowo zagęszczony, a przez to znacznie wytrzymalszy. Całość uzupełnia system Fast-Fit, czyli szybkiej wymiany zębów, które w zestawach Combi-Liner dostępne są w wersji Optimix – o profilu atakującym (łatwiej zagłębiają się nawet w twardą glebę). Wymiana zęba w wirniku nie wymaga żadnych narzędzi. Wystarczy tylko wyjąć zawleczkę i zdjąć od spodu wirnika specjalną blokadę, aby oba zęby można było odłączyć gołą ręką.

Rototillery EL, czyli maszyny z poziomym uzębionym rotorem, dość agresywnie traktujące glebę, można również przystosować do różnych warunków. W niektórych modelach szybko wymienia się jednak nie zęby, umocowane w solidnych imakach, lecz cały wał – rotor, który przymocowany jest do korpusu maszyny za pomocą zaledwie kilku śrub. Rototillery EL mogą mieć szerokość roboczą już od 75 cm do 4 m, a brony wirnikowe HR – od 1,2 do 6 m (również składane hydraulicznie). W obu grupach maszyn są modele z regulowaną prędkością rotora lub wirników (skrzynia przekładniowa
z przestawnymi kołami zębatymi lub dźwignią zmiany obrotów).

Nabudowane siewniki stosowane we francuskich agregatach mogą być mechaniczne lub pneumatyczne. Trzy- i czterometrowe mechaniczne Integry są dość lekkie (od 740 kg) i pojemne (od 600 do 1200 l). Mają roweczkowy system wysiewu, współpracujący z bezstopniową skrzynką przekładniową, co pozwala płynnie ustawić dawkę od 1,5 do 400 kg/ha. Dawkę precyzyjnie reguluje się obrotami wałków wysiewających oraz zmieniając powierzchnię roboczą wałków, faktycznie dozującą ziarno. Ustala się ją przesuwając wałki w gniazdach za pomocą mechanizmu śrubowego. Siewniki mechaniczne mogą być wyposażone w redlice stopkowe lub talerzowe, ustawione w dwóch rzędach o dość dużym rozstawie, wynoszącym 34 cm, co zapobiega zapychaniu maszyny.

Siewniki pneumatyczne, z centralnym systemem dozowania, również opartym na przesuwnym wałku roweczkowym, mają jedną lub więcej głowic rozdzielających, gdzie nasiona są rozdzielane na poszczególne redlice i skąd są do nich transportowane pneumatycznie. Produkowane są różne wersje siewników pneumatycznych: Venta LC o szerokości 3 lub 4 m, Venta AL o szerokości od 3 do 6 m oraz Venta TF o szerokości od 3 do 5 m, przystosowane do kombinacji uprawowo-siewnych z przednim zbiornikiem nasion i belką redlicową z tyłu. W siewnikach LC zbiornik jest zamocowany sztywno, a w AL jest opuszczany na specjalnych suwnicach, co ułatwia załadunek ziarna. Zawieszane Venty AL mają skrzynie o pojemności od 900 do 1500 l. Siewniki z nieruchomym zbiornikiem (LC) mają pojemność – 1000 l, a modele ze zbiornikiem przednim (TF) mieszczą od 700 do 1300 l nasion.

Innym oryginalnym rozwiązaniem w siewnikach pneumatycznych jest unikatowa kaskadowa redlica Accura (oprócz stosowanych tradycyjnych stopkowych lub talerzowych). Wprowadza ona zupełnie nową jakość do siewu rzędowego, który upodobnił się do siewu punktowego, umieszczającego nasiona w jednakowej odległości. Wewnątrz redlicy w glebie jest specjalna kaseta z kaskadami, na których nasiona, niesione strugą powietrza, tracą impet i spadają do gleby tylko dzięki grawitacji. Nie przetaczają się więc na skutek ruchu powietrza i pozostają tam, gdzie upadną. Kaseta uporządkowuje też przepływ nasion, dzięki czemu wysiewane są one pojedynczo. Stosowane są trzy, łatwo wymienne kasety: dla nasion drobnych, średnich (zboża) i grubych. Większa równomierność wysiewu nasion w rzędzie pozwala zaoszczędzić nawet 10–15 proc. materiału siewnego i polepsza warunki rozwoju roślin

Solidna budowa bron wirnikowych Kuhn wzbudza zaufanie (przekrój brony serii HR1003): stalowa wanna, przykryta jednolitą pokrywą, ma ścianki o grubości 8 mm (1) i dobrze chroni przekładnie zębate, zbudowane z wypukłych, wzmocnionych kół (2). Przekazują one siłę napędową na wirniki w linii górnego ułożyskowania, co zapewnia stabilną pracę maszyny. Jeszcze lepszą ochronę zapewnia pancerny spód wanny i obsady łożysk (4), które mają grubość od 18 do nawet 35 mm (zależnie od typu brony). Bezobsługowe rolkowe łożyska stożkowe o dużej średnicy (3), bardzo dobrze zabezpieczone przed zanieczyszczeniami przez wzmocniony uszczelniacz (5), pewnie utrzymują wałek napędowy wirnika we właściwej pozycji i są odporne na odkształcenia. Podobnie jak sam wałek (6), który powstaje w procesie zagęszczania materiału, a nie typowej obróbki skrawaniem. Mocno osadzony na wałku wirnik z oprawą noży (7) ma kształt zapobiegający zakleszczaniu się kamieni i więźnięciu resztek roślinnych między nim korpusem maszyny. Łatwo wymienne hartowane zęby (8) mają grubość 14 lub 16 mm i długość od 28 do 31 cm (zależnie od modelu brony). Mogą być dodatkowo specjalnie utwardzane.

Źródło: "Farmer" 16/2006