Jeśli chodzi o płytką uprawę pożniwną to przeanalizowaliśmy ceny zarówno usługi wykonywanej broną talerzową, jak i gruberem. W kontekście głębszej uprawy na tapet wzięliśmy zarówno głębosze, jak i kultywatory bezorkowe. Jak kształtują się ceny usług pożniwnych?

Płytka uprawa pożniwna – ceny

Najpopularniejszym sposobem płytkiej uprawy pożniwnej jest wykorzystanie w tym celu brony talerzowej i to takich ofert znajdziemy najwięcej. Pułap cenowy w tym wypadku startuje od ok. 180 zł/ha i dochodzi do ok. 220 zł/ha netto (wszystkie ceny w artykule wyrażone są w wartościach netto).

Płytką uprawę możemy także wykonać gruberem i wówczas należy się liczyć ze stawkami nieco wyższymi, niż w przypadku uprawy broną talerzową. Nasz wywiad telefoniczny z usługodawcami wykazał, że w tym zakresie ceny kształtują się na poziomie 200-250 zł/ha.

Głęboka uprawa – tanio nie jest

Wiedząc, że głęboka uprawa wiąże się z większym zużyciem paliwa, a także wymaga ciągników o wyższych mocach, spodziewaliśmy się, że ceny tych usług będą odczuwalnie wyższe i tak jest w istocie.

Głęboka uprawa bezorkowa wciąż zyskuje zwolenników fot. mat. prasowe
Głęboka uprawa bezorkowa wciąż zyskuje zwolenników fot. mat. prasowe

W przypadku wykorzystania kultywatora co najmniej 3-belkowego, który jest przeznaczony do głębokiej uprawy bezorkowej stawki oscylują w przedziale 300-350 zł/ha w przypadku uprawy wykonywanej na głębokość ok. 30 cm.

A jak wygląda zainteresowanie taką uprawą? O to zapytaliśmy usługodawcy z okolic Wieruszowa, w woj. łódzkim.

- Z moich doświadczeń wynika, że mniejsi rolnicy, gdzie nowe technologie pojawiają się dużo wolniej, w dalszym ciągu stawiają na orkę. Jeśli jednak chodzi o farmerów gospodarujących na większych areałach, tutaj ewidentnie widać, że w dużo większym stopniu stawiają oni na głęboką uprawę bezorkową. Taką uprawę już od 4 lat stosuję także w swoim gospodarstwie i widzę same pozytywy – dodaje nasz rozmówca.

Ile kosztuje usługowe głęboszowanie?

Jeśli jednak chcielibyśmy skorzystać z usługi jeszcze głębszej uprawy, wówczas ciekawą propozycja jest głęboszowanie, gdzie elementy robocze mogą pracować na głębokości nawet 50 cm w głąb gleby.

Ceny w tym wypadku kształtują się w przedziale od 400 do 450 zł/ha. Warto jednak dodać, iż jest to zabieg, który powinno się wykonywać na danym polu raz na kilka lat.

Rodzaj uprawy płytka uprawa broną talerzową płytka uprawa gruberem głęboka uprawa bezorkowa głęboszowanie

Cena

[zł netto]

180-220 200-250 300-350 400-450

- Głęboszowanie to raczej sporadyczna usługa, jaką wykonujemy. W skali roku jest to zaledwie kilku klientów. Pewnie po części wynika to z ceny usługi, ale także z niskiej świadomości rolników na temat tego, jakie korzyści zabieg ten przynosi – zaznacza usługodawca z Płońska.

Jak tłumaczy inny usługodawca z Nakła nad Notecią, cena głęboszowania wynika zarówno z dużego zużycia paliwa, które bez problemu sięga 25 l w przypadku uprawy na 50 cm, jak również zużycia dłut, które w jego warunkach należy wymienić co 70-100 ha.