Wybór maszyn jest dość spory. Poczynając od ciężkich maszyn uprawowo-siewnych renomowanych firm zachodnich takich jak Lemken, Kuhn, Horsch, Kongskilde czy Vaderstad po bardzo proste i tanie sprzęty od rodzimych niewielkich producentów przystosowane do pracy z ciągnikami o niewielkiej mocy. 

Dziś zajmiemy się narzędziami tańszymi i sprawdzimy jakie kwoty należy wydać by pracować nowym sprzętem. Oczywiście jest to tylko wybór i z pewnością na rynku znaleźć można więcej producentów niż w tym zestawieniu.

Szukasz agregatów? Znajdziesz je na Giełdzie Rolnej!

Sprzęt firm Dziekan i Bomet

Zestawienie zaczynamy od Przedsiębiorstwa Usługowo-Produkcyjno-Handlowego Dziekan z Solca Zdrój. W ofercie firmy można znaleźć agregat Orion typu AUO 18÷32, stanowiący zestaw kultywatora uprawowego (zęby sprężynowe lekkie) z wałem strunowym podwójnym.

Agregat Orion produkowany przez firmę Dziekan w wersji 1,8 m może pracować dla nas za jedyna 4 200 PLN brutto, fot. Dziekan
Agregat Orion produkowany przez firmę Dziekan w wersji 1,8 m może pracować dla nas za jedyna 4 200 PLN brutto, fot. Dziekan

Cena brutto za agregat o szerokości 1,8 m wynosi 4200 zł. Wersja najszersza czyli 3,2 m to wydatek 6 200 PLN. Wymienione maszyny działają na tulejach. Wersje z łożyskami są ok. 10% droższe.

W firmie Bomet z Węgrowa najprostszy agregat Carina wyposażony w zęby sprężynowe lekkie, zakończone wymienną redliczką oraz standardowo w dwa wały strunowe (pływające lub na docisku sprężynowym) o średnicy 295 mm jest droższy niż w Dziekanie. Wersja 1,8 m kosztuje niecałe 5 720 zł brutto, zaś urządzenie o szerokości 3,2 m to wydatek rzędu 9 594 zł brutto.

Ceny agregatów Bomet Carina zaczynają sie od 4 650 PLN netto, fot. Bomet
Ceny agregatów Bomet Carina zaczynają sie od 4 650 PLN netto, fot. Bomet

Wszystkie ceny są kwotami katalogowymi producenta, więc u lokalnego dealera można jeszcze negocjować rabat.

Dla porównania u jednego z dealerów podobne narzędzie firmy RSP Kielce o szerokości 1,8 m kosztowało 4 000 zł brutto, zatem warto poszukać ofert lokalnych firm i uzyskać jakąś zniżkę. 

Kupuj nowe maszyny na preferencyjnych warunkach

Kultywator plus trzy wały

Nieco droższe są oczywiście szersze, często składane, maszyny wyposażone w kultywator oraz trzy wały (jeden przedni i dwa tylne).

Wersja o szerokości 2,5 m, nieskładana, firmy Staltech to wydatek około 10 500 zł, zaś nieco szersze, bo 3,6 m agregaty składane Janpol kosztują ok. 16 000 zł. Sprzęt firmy Euro-Masz tej samej szerokości u jednego z dealerów znaleźliśmy za 15000 zł.

Wersja najszersza 4,2 m np. produkcji Agro-Masz u dealera kosztuje 18 400 zł. Wszyscy wymienieni producenci mają w ofercie pełen zakres szerokości, a ceny są do siebie podobne.

Agregaty przedsiewne ciężkie

W Polsce produkuje się także agregaty cięższe przystosowane dla ciągników o mocach od 90 KM wzwyż i przeznaczone na ciężkie gleby, gdzie dobre przygotowanie stanowiska do siewu, wymaga rozdrobnienia dużej ilości zbitej ziemi.

Gdy zadzwoniliśmy do firmy Batyra okazało się, że nie ma już w ofercie maszyn lżejszych. Zatem zapytaliśmy o urządzenia cięższe. Seria Compact posiada przedni wał strunowy kruszący duże bryły, dwa lub trzy rzędy zębów roboczych z gęsiostopami w zależności od wybranego rodzaju zęba oraz wielkości gęsiostopy, sekcję krusząco - wyrównującą składającą się z wału strunowego, włóki i wału żeliwnego. Warto zaznaczyć, że maszyna jest śrutowana i malowana proszkowo.

Batyra Compact kosztuje od 22 000 zł netto za urządzenie szerokości 2,5 m do 25 500 zł netto za maszynę szerokości 3 m.

Malowany proszkowo sprzęt Batyry kosztuje od 22 000 PLN netto za urządzenie szerokości 2,5 m, fot. Batyra
Malowany proszkowo sprzęt Batyry kosztuje od 22 000 PLN netto za urządzenie szerokości 2,5 m, fot. Batyra

Oczywiście jest sporo konkurencyjnych firm dla Batyry. Jedną z nich jest Tomet ze Świnic Warckich. Ceny katalogowe maszyny o nazwie Neon zaczynają się od 37 300 zł netto za wersję 2,5 m do 39 800 zł za wersję 3 m.

Neona wyposażono standardowo w dwa rzędy zębów z wymiennymi gęsiostopami 250 mm, przedni i tylny wał strunowy o fi równym 440mm, listwy wyrównujące przednie i środkowe oraz ręczną regulację głębokości roboczej.

Podane ceny firm Tomet i Batyra są kwotami katalogowymi i u dealerów można je zapewne lekko negocjować.