PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Tanie rozsiewacze do nawozu – przegląd rynku i ceny

Tanie rozsiewacze do nawozu – przegląd rynku i ceny Ile kosztują budżetowe modele rozsiewaczy do nawozów? fot. mat. prasowe

Często poruszamy tematy innowacyjnych rozwiązań w maszynach rolniczych. Dzisiaj zaś na zasadzie kontrastu przyjrzymy się co rynek oferuje w zakresie budżetowych rozsiewaczy do nawozu. Jakie rozwiązania oferują krajowe, tańsze rozsiewacze dwutarczowe i ile kosztują?Pod uwagę weźmiemy jedynie rozsiewacze dwutarczowe o pojemności skrzyni załadunkowej ok. 1000 l w bazowym wyposażeniu oraz wyprodukowane jedynie przez krajowych dostawców maszyn.

Tanie i popularne

Przedstawiciele firm zgodnie przyznają, że klienci coraz częściej wybierają rozsiewacze z precyzyjnymi systemami wysiewu, wyposażone w wiele udogodnień. Jednak obecna struktura rolna, w której dominują gospodarstwa małe i średnie jeszcze przez długi czas będzie powodowała, iż w dalszym ciągu ogromnym zainteresowaniem cieszyły się będą rozsiewacze proste i tanie.

Kryteria doboru

Dlatego też przygotowując to zestawienie postanowiliśmy zaprezentować rozsiewacze, które z powodzeniem będą mogły służyć właśnie w małych i średnich gospodarstwach. Nasz klucz doboru maszyn obejmuje rozsiewacze dwutarczowe o pojemności ok. 1000 l w tzw. bazowym wyposażeniu.

Sipma

W ofercie lubelskiego producenta znajdziemy rozsiewacze do nawozów o pojemności od 500 do 1000 l. Największy z nich – RN 1000 Boryna doskonale wpisuje się w nasze kryteria. Posiada on dwie pary łopatek (po jednej parze na tarczy) pozwalających na wysiew nawozów na szerokość 10-24 m oraz 18-32 m. Warto dodać, że elementy robocze takie jak tarcze, łopatki oraz osłony wykonane są ze stali nierdzewnej.

Już w standardzie rozsiewacz Sipma RN 1000 Boryna wyposażony jest w zasuwy sterowane hydraulicznie, co pozwala na zamykanie oraz otwieranie każdego otworu dozującego niezależnie. Bez dopłaty otrzymamy także sita montowane na zbiorniku, wał przegubowo-teleskopowy, oświetlenie oraz koła transportowe.

Tak skompletowaną maszynę producent katalogowo wycenił na 19,5 tys. zł (wszystkie ceny podawane w kwotach brutto). Za plandekę ze stelażem przyjdzie nam dopłacić 2,8 tys. zł.

Akpil

Siew XL to rozsiewacz o pojemności od 600 do 1200 l. Pozwala on na wysiew nawozów na szerokość od 12 do 24 m. Przy wadze 230 kg producent zaleca do współpracy z nim ciągnik o mocy ok. 70 KM.

Za przeniesienie napędu na tarcze odpowiada przekładnia bezobsługowa. W dolnej części skrzyni nawozowej znajdziemy dwa okienka kontrolne pozwalające na wzrokowe śledzenie ilości nawozu, która nam pozostała do wysiania.

W standardzie otrzymamy hydrauliczne otwieranie i zamykanie otworów dozujących lewej i prawej strony – wymagana do tego jest jedna para wyjść hydraulicznych oraz oświetlenie drogowe. Sita skrzyni nawozowej, łopatki wysiewające, tarcze oraz osłony wykonane są ze stali kwasoodpornej.

Rozsiewacz Akpil Siew XL o pojemności 1000 l został katalogowo wyceniony na 9,6 tys. zł, dopłaty w wysokości 280 zł wymaga wałek przegubowo-teleskopowy, a za plandekę ze stelażem dopłacimy niespełna 1 tys. zł.

Unia

Prosty rozsiewacz ze szczelinowym systemem wysiewu posiada także Unia. Nosi on oznaczenie MX i w zależności od wybranego wariantu pomieści on od 850 do aż 2500 l nawozu.

Model o pojemności 1000 l pozwala na wysiew na szerokość od 10 do 24 m. Atutem tej maszyny jest możliwość przeprowadzenia płynnej i beznarzędziowej regulacji szerokości roboczej oraz dawki wysiewu.

W ramach wyposażenia standardowego otrzymamy hydrauliczne zamykanie otworów dozujących, sita skrzyni ładunkowej, mieszadło do nawozów, wskaźnik pochylenia rozsiewacza oraz tabele wysiewu i ustawień. Ponadto podstawowe elementy robocze wykonane są ze stali nierdzewnej.

Za rozsiewacz MX 1000 zapłacimy 14,9 tys. zł, do wałka przegubowo-teleskopowego dopłacić należy 650 zł, a do oświetlenia prawie 600 zł.

POM Augustów

Ciekawą propozycję w zakresie prostych rozsiewaczy posiada także producent z Augustowa. Model Apollo już na pierwszy rzut oka wyróżnia się na tle konkurencji zbiornikiem załadowczym ze stali nierdzewnej, który stanowi element wyposażenia standardowego.

Jego szerokość robocza w zależności od zastosowanych łopatek może wynosić maksymalnie 15 lub 18 m. W standardzie znajdziemy także sterownik hydrauliczny do otwierania zasuw oraz wał przegubowo-teleskopowy.

Ciekawostką w rozsiewaczach z Solca jest także system wibracyjny, gdzie na dnie zbiornika zamiast mieszadła znajdziemy wibrujące dno pozwalające na precyzyjne i stałe podawanie nawozu.

Za taki rozsiewacz należy zapłacić 20,2 tys. zł. Dopłaty zaś wymaga oświetlenie – 270 zł oraz plandeka – 725 zł.

Woprol

Rozsiewacz Junior II to propozycja firmy Woprol z Sędziszowa Małopolskiego. Maszyna ta oferowana jest w czterech pojemnościach zbiornika – 600, 800, 1000 i 1200 l. Jego konstrukcja pozwala na wysiew na szerokość roboczą od 12 do 24 m.

Kupując ten rozsiewacz w standardzie otrzymamy cały mechanizm wysiewający ze stali nierdzewnej, hydrauliczne otwieranie komór nawozowych, oświetlenie robocze, czy składane sita w skrzyni nawozowej.

Maszyna w bazowej opcji wyposażenia została wyceniona na 7,5 tys. zł. Dopłata do plandeki ze stelażem wynosi 700 zł, a limiter regulowany hydraulicznie to wydatek rzędu 2,8 tys. zł. Cena podstawowa nie obejmuje wałka przegubowo-teleskopowego i producent nie oferuje tego elementu za dopłatą.

Jeśli zaś interesują Was używane rozsiewacze do nawozów, to koniecznie sprawdźcie ich ofertę na Giełdzie RolnejPodobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (53)

 • PseudoUnia 2021-02-23 22:37:54
  Dajcie spokój z tą Unia. Barwy chyba zmienili po to zeby rdze maskować. Rok użytkowania i dziury w rozsiewaczu jak pięść. Blachy to oni ze złowmowiska chyba pobierają.....
 • Rolnik 2021-02-19 09:40:32
  Kupiłem Woprola Junior II PLUS, znajomi polecili, ciekawe ile to polata. Z reszta nawet na nowe rauchy narzekają.
 • ktos 2021-02-19 07:50:16
  Panie redaktorze, a może by tak opisując rozsiewacze wspomnieć o tym, na ile tabele wysiewu mają pokrycie w rzeczywistości?? Czy w ogóle któraś z tych firm prócz Unii zadała sobie trud robiąc testy? I czy w końcu polscy producenci przestaną się ośmieszać, proponując wałek do maszyny czy oświetlenie za dopłatą?
  • JA 2021-02-19 10:03:25
   Firma SIPMA posiada swoją halę wysiewu, gdzie są przeprowadzane testy w celu dokonania prawidłowych pomiarów odnośnie tabel wysiewu. Wszystkie zamieszczane dane są rzetelne i sprawdzone. Wał przegubowo teleskopowy dodawany jest w standardzie do maszyny.
  • Czytelnik Tomek 2021-02-19 13:03:33
   Unia wogule nie testuje swoich rozsiewaczy, bo nie ma na czym . Jedyną hale wysiewu ma SIPMA w Polsce. Na całą Europe jest z 7 hal....
   • do mnemonic222 2021-02-20 09:22:23
    Bo ja tak, jeszcze dwóch czarnych Panów zrobiło mi "jesień średniowiecza".
   • Miasto 2021-02-20 09:47:37
    Troll mnemonic222 się obudził...
   • ojciec mnemonica222 2021-02-21 12:21:22
    Bardzo Państwa przepraszam za syna ale matkę miał latawicę i nie wiadomo kto go spłodził. Raczej biały ale myśli ja typowy murzin z plantacji bawełny. Do tego najlepszą jego przyjaciółką jest koza a przyjacielem Pan menel spod budki z piwem. Ogólnie to dobry chłopak ale głupi jak but. Jeszcze raz Państwa bardzo przepraszam.
   • sąsiad 2021-02-21 14:56:31
    ciesz się Pan, że nie szczeka, taka była impreza!
   • mnemonic222 2021-02-21 18:53:23
    @do mnemonic222 Piszesz sam do siebie, czy chwalisz się swoimi najnowszymi przygodami homo ??? @miasto Ty chyba się nie obudziłeś bo nie śpisz tylko trolujesz i spamujesz z koleżkami pod różnymi nickami całą dobę...
   • mnemonic222 2021-02-21 18:54:02
    @ojciec mnemonica222 Ale cię wzięło, co popiłeś czy może leków ci zabrakło, a może po prostu leki zapijasz gorzałą i stąd ta twórczość ??? Widzę, że dalej opisujesz swoją i swojej rodziny biografię, ale z ciebie trol, w domu cię nie słuchają to tu musisz się wykazać. Weź leki i wracaj do psychiatryka śmieszny trolku, tu nikt cię nie słucha. Znów się ztrolowałeś, poszukaj swojego "ojca" pod GS-em to ci zrobi "gumowanie"... haahahahahahahahahahahahahahahahahahaahahahahahahahahahahaaha
   • mnemonic222 2021-02-21 18:55:59
    @sąsiad Ty szczekasz w internecie, wiadomo kto cię zrobił, może daj głos ? haahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahhaahahahahahah.
   • do mnemonic222 2021-02-21 19:35:07
    jeszcze pociągnij czy raczej popchnij temat swojej przyjaciółki kozy :)
   • mnemonic222 2021-02-21 20:23:21
    @do mnemonic222 To twoja "przyjaciółka" koza ty ją "pchasz" i jej "ciągniesz", ale z ciebie zoofił pewnie dlatego tak cię pałuje ten twój zgred spod GS-u, po nim pewnie przejąłeś te "słabości". Pisz i twórz dalej niech ludzie widzą, kopiują i wyśmiewają takich "rolników" jak ty. Już kilku wyśmiali w internecie i zniknęli, teraz twoja pora nadeszła- śmieszny i żałosny z ciebie trol, ale się upodliłeś, żal mi ciebie. Twórz dalej swoje dewiacje teraz na takich jak ty są odpowiednie paragrafy i służby... hahahhahahhahahahahahahahahhahahahahahahahahahahahhahahahhahha
   • chłopaki nie płączą 2021-02-21 20:44:23
    "A myślisz, że to taka prosta sprawa wysiąść na plaży w Afryce, złapać w siatkę zwinnego, silnego murzyna i wywieźć go za ocean?!? -Chyba nie... -No jasne, że nie... udało im się to zrobić ponieważ wywozili tylko takich co albo nie potrafili spier.do.lić przed siatką, albo byli największymi głąbami z plemienia i wódz sprzedawał ich za paczkę fajek, bo i tak nie miałby z nich pożytku. I ci wszyscy nieudacznicy pojechali do Ameryki. Pożenili się, porobili dzieci... świat poszedł do przodu... pojawiły się komputery, amfe.tam.ina, samoloty, ale co z tego, jeżeli ich serca pompują tę samą krew, są potomkami człowieka, który na własnym podwórku dał się złapać w siatkę" To o tobie mnenonic222 ?
   • mnemonic222 2021-02-21 21:25:55
    @chłopaki nie płaczą To o tobie, tylko ty tego nie wiesz. Ty jesteś takim białym murzynem, który jest przykuty jak kiedyś niewolnicy, tylko ty się sam przykułeś do socjalu i wideł, pewnie z tymi widłami umrzesz-dałeś się złapać i już nie uciekniesz, śmieszny z ciebie asfalf z widłami. Super biografię sobie tworzysz-już ludzie kopiują. haahaaaahahahahahahaahahahhaahahahahhahhahahhahhahahahhahhahah
   • somsiad 2021-02-21 21:44:52
    PKP! na portalu rolniczym głąb mnemonic222 wprost gardzi rolnikami. Autorze/cenzorze - usuń wpisy tego patafiana
   • mnemonic222 2021-02-21 21:59:51
    @somsiad Ty sam jesteś głąb, który dostał komputer dla biednych dzieci i teraz tu troluje i wyzywa, widać, że gardzisz nie tylko rolnikami ale i wszystkimi ludźmi. Taki z ciebie autor/cenzor - zaraz pewnie cię usuną, minusiki lecą...Kup sobie słownik, nie rób pośmiewiska, zraz nicki ci się skończą..... Stop trolom i spamerom. hahahahhahahahahahahahhahahaahahhahahahhaahahahahhaahahhaahah
 • Rolnik 2021-02-18 12:21:54
  A siewnik AgroMax 1000l plandeka hydraulika wysiew od 10do 24m siatka zasypowa mieszalnik te elementy wysiewający z kwasowki . Koszt 4000zł brutto i służy mi już 10rok lekka rdza się pojawią ale nie to co na uni za 20koła
 • Poeta Wudy 2021-02-18 11:01:31
  Cytując klasyka: "Ene, due, rike, fake WEŹ TEGO ŚMIERDZIELA W ŁAPE!"
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.186.43
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.