PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

TC duma płockiej fabryki

TC duma płockiej fabryki

Autor:

Dodano:

Tagi:

New Holland świętuje wyprodukowanie 50 tys. kombajnów zbożowych serii TC. Produkcja tych maszyn od 1998 r. jest prowadzona w Płocku.Produkcja kombajnów New Holland TC rozpoczęła się w Centrum Doskonałości Maszyn Żniwnych w 1992 r., w belgijskim Zedelgem.

Była to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na kompaktowe maszyny żniwne.

Już rok później, w 1993 r., firma rozpoczęła produkcję kombajnów w brazylijskiej Kurtybie, gdzie do chwili obecnej wyprodukowano ponad 30000 tych maszyn.

W 1998 r. centrum produkcji kombajnów zostało przeniesione z Zedelgem do Płocka, gdzie produkuje się obecnie kombajny TC najnowszej generacji.

Trafiona jakość i cena

To właśnie z taśm produkcyjnych w Płocku zjechała 50-tysięczna maszyna serii TC5000, co New Holland traktuje jako kamień milowy w produkcji maszyn. Aby upamiętnić to ważne wydarzenie, wszystkie nowe kombajny TC5000, które wyjadą z fabryki w Płocku, zostaną udekorowane srebrną nalepką z nadrukiem obchodów produkcji 50-tysięcznego kombajnu.

Gama kombajnów TC została opracowana pod kątem gospodarstw średniej wielkości, specjalizujących się w uprawach roli oraz hodowli zwierząt na dużą skalę, a także usługodawców. Skąd wynika tak wielka popularność serii TC? Józef Dębski, specjalista ds. kombajnów w New Holland Polska, ma proste wyjaśnienie. - Są to tzw. kombajny ekonomiczne, czyli charakteryzujące się bardzo dobrym stosunkiem wydajności do ceny. Wiadomo, że można mieć superwydajny kombajn, ale cena za niego będzie bardzo wysoka. Kombajn TC to maszyna dla gospodarstw, które na przykład są "na dorobku" lub średniej wielkości i nie stać ich na kombajn klasy premium.

Branża z potencjałem

W Polsce New Holland ma największy, bo aż około 46-proc. udział w rynku kombajnów zbożowych. Najpopularniejszymi modelami są maszyny z serii TC. - Polska jest dla nas bardzo ważnym, kluczowym rynkiem w sprzedaży kombajnów. Sprzedaliśmy tutaj już około 5 tys. kombajnów, pracują one w gospodarstwach. Myślę, że przy wszystkich zmianach produkcyjnych i wprowadzonych udoskonaleniach produktu jest to świetna maszyna i że New Holland może się w tej klasie poszczycić najlepszym produktem, porównując z konkurencją - przekonuje Lionel Gleyroux, szef marketingu na rejon Europy, północnej Afryki i Środkowego Wschodu podczas spotkania prasowego w płockiej fabryce.

Mimo stale powiększających się areałów gospodarstw rolnych, z pewnością nie można mówić o końcu ery kombajnów kompaktowych.

Choć tendencja w sprzedaży kombajnów New Holland TC jest w Europie lekko spadkowa, ponieważ rolnicy wybierają coraz częściej maszyny z wyższych segmentów, Lionel Gleyroux jest spokojny o przyszłość tej serii. - Są rynki, na których sprzedaż tych kombajnów jest wysoka, a nawet rośnie. Największym rynkiem dla kombajnów TC jest Turcja, gdzie sprzedajemy 60 proc. ich produkcji. Po za tym jest wiele innych rynków chłonnych, na przykład Wschód czy Afryka, w której jest mnóstwo powierzchni do zagospodarowania. Ponadto przy dobrych cenach płodów rolnych zauważamy następującą tendencję: rolnicy zamiast kupować maszyny używane, zaczynają nabywać kompaktowe, ale nowe kombajny - przekonuje Gleyroux.

- Mimo całej zawieruchy ekonomicznej na świecie, nasza Grupa zanotowała wzrost przychodów w 2013 r. w stosunku do roku 2012 o 0,4 proc. Co istotne dla nas, jeśli chodzi o maszyny rolnicze, to naprawdę wzrost imponujący, bo na poziomie 5,4 proc. Oznacza to, że branża maszyn rolniczych cały czas ma potencjał i się rozwija. Jest to segment, w który cały czas warto inwestować i jesteśmy zdeterminowani, aby inwestować w nowe produkty, o czym świadczy liczba prezentowanych przez nas w ostatnim czasie nowości - przekonuje Tomasz Kozieł, szef marketingu New Holland w Polsce.

Kurczący się rynek ciągników w 2013 r. ciągle jest dla New Hollanda korzystny, jeśli chodzi o udział wśród innych marek. Błękitne ciągniki stanowią 18,2 proc. zarejestrowanych maszyn (dane na koniec października 2013 r.). - W odróżnieniu od ciągników, rynek kombajnów jest stabilny. Nasza pozycja jest bardzo silna, mamy 46 proc. udziałów w rynku, co oczywiście daje nam pozycję lidera. Wpływ na to ma produkt, sieć dilerska, ale i fabryka, która jest w Polsce i w której produkowane są kombajny TC - klienci to doceniają - dodaje szef marketingu.

Nieustająca ewolucja

Od początku produkcji kombajnów TC5000 maszyny znacząco ewoluowały. Zwiększający wydajność młócenia separator rotacyjny po raz pierwszy wprowadzono do maszyn w 1996 r., a nowa kabina doczekała się odsłony w 2008 r. Rok 2012 stał się zapowiedzią wprowadzenia technologii przyczyniającej się do redukcji emisji spalin - SCR ECOBlue. Dzięki niej maszyny mogą spełniać wymogi normy Tier 4A. W skład serii kombajnów TC wchodzą obecnie trzy modele, z silnikami o mocach od 175 do 258 KM. - Przez 21 lat produkcji kombajny były i są modernizowane.

Możemy zaobserwować tutaj zjawisko przechodzenia pewnych rozwiązań z kombajnów wyższych segmentów do niższych.

Takie zjawisko możemy też zaobserwować w traktorach, to samo jest w kombajnach. Systemy prowadzenia GPS, poziomowania sit, wilgotnościomierze itp. Kiedyś te rozwiązania były dostępne wyłącznie dla klasy premium, a teraz są w wyposażeniu tańszych maszyn. Kombajny TC są po prostu modernizowane wraz z rozwojem techniki. Muszą być modernizowane w taki sposób, aby były atrakcyjne dla klienta, jednocześnie nie przekraczając pewnego poziomu finansowego - wyjaśnia Dębski.

Najnowsza generacja 5-wytrząsaczowych TC5000 to kolejne zmiany mające na celu umocnienie ich renomy.

Jednym z nowych elementów jest bardziej komfortowa kabina Harvest Suite Comfort. Z kolei technologia Opti-Fan pozwala przeciwdziałać skutkom grawitacji na system czyszczący podczas pracy w terenie pagórkowatym, a więc zmniejszać straty ziarna i lepiej je oczyszczać. Do pracy na pochyłościach przygotowano również opcjonalny system SmartSieve, który automatycznie zmienia kąt wyrzutu ziarna na sito i kompensuje nachylenia boczne, a jego działanie może przyczynić się do zwiększenia wydajności czyszczenia nawet o 30 proc. Technologia Dual Chop ma zapewnić niezwykle drobne rozdrabnianie resztek pożniwnych przede wszystkim w uprawach zerowych i uproszczonych.

Historia kombajnów TC zawiera również wprowadzenie innowacyjnego rozwiązania, jakim jest Hillside. Rozwiązanie wprowadzone w 1995 r. oferuje skuteczne poziomowanie kombajnu na stokach o wzdłużnym i poprzecznym nachyleniu terenu, umożliwiając tym samym zbiór ziarna nawet w najbardziej trudnych warunkach.

Fabryka, nie montownia

Co ważne, płocki zakład New Hollanda nie jest montownią, tylko w pełni tego słowa znaczeniu fabryką.

Produkuje się tam maszyny (kombajny TC, prasy belujące stało- i zmiennokomorowe), hedery i wiele innych podzespołów i części, które są wysyłane do innych fabryk należących do koncernu.

Płocka fabryka New Holland dysponuje całkowitą powierzchnią niemal 20 hektarów, w tym 10 ha znajduje się pod dachem. Zatrudnienie znalazło tam niemal 1700 osób, z czego ponad 100 to pracownicy biurowi, 1033 osoby wykonują zadania produkcyjne, a ponad 500 jest zatrudnionych przez agencję pośrednictwa pracy. Praca w fabryce nie odbywa się wyłącznie przy taśmie. Są tutaj również wydziały konstrukcyjne, zatrudniani są inżynierowie, absolwenci politechnik.

Codziennie wydziały spawania i obróbki plastycznej przerabiają 70-100 ton różnej grubości blach stalowych. W ich zespajaniu uczestniczy 250 stanowisk spawalniczych, wycinarki laserowe, które tną arkusze o grubości do 20 mm, a do obróbki używa się m.in. pras krawędziowych o nacisku nawet 300 ton i walcarek. W ten sposób wytwarzanych jest około 5 tys. detali do dalszych etapów produkcyjnych.

Montaż maszyn odbywa się w systemie gniazdowym, czyli do ramy ustawionej na taśmie produkcyjnej podjeżdżają z boku poszczególne podzespoły i części. Na końcu montażu maszyn przeprowadzane są testy maszyny i wykonywana kontrola jakości produktu. Nad taśmą produkcyjną rozwieszone są tablice Andon, na których wyświetlane są informacje o zaplanowanej na daną zmianę produkcji, liczbie jednostek już wyprodukowanych oraz o tym, czy montaż jest prowadzony zgodnie z planem czasowym.

Do sprawdzania umiejętności pracowników i szkoleń przeznaczone jest oddzielne pomieszczenie warsztatowe, tzw. MTS. Warto wiedzieć, że oprócz maszyn New Holland, w Płocku produkowane są również maszyny w barwach Case IH: prasy belujące oraz hedery do kombajnów zbożowych, kukurydzy i traw.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)

 • xxx 2014-03-15 09:17:48
  "jarki" - Kongskilde to Kongskilde. Firma utworzyła swoją filę, pobudowała hale itp. A po kutnowskim "Kraj-u" - jesli to masz na myśli - pozostało plac kilku ha, na których pozostało kilka budynków w miejscu których są sklepy i markety.

 • Marek 2014-02-27 23:24:34
  Dobre bo polskie - super, że możemy jako Polacy przyłożyć rękę do sukcesu takiej marki jaką jest New Holland :-) Czekam na następną możliwość wycieczki po fabryce w Płocku, wiem że kiedyś taka była organizowana, chciałbym się załapać i zobaczyć te cuda na własne oczy.
 • s 2014-01-18 19:15:24
  Nie wiem jak i ile tam płacą pracownikom, ale znam tą fabrykę od lat 1970-tych. Jest to jedna z nielicznych fabryk w Polsce, która nie jest tylko montownią, ale autentycznie produkuje. Po wielu latach przerwy byłem w niej teraz w roku 2011. Postęp jaki zaszedł w procesie technologicznym dzięki wypalarkom laserowym, to szok. Myślę, ze lepiej by się żyło w kraju, gdyby np. taki dawny PAFAWAG lub ZASTAL potrafił zbudować Pendolino dla Polski i jeszcze kilka sprzedać na eksport.
 • Rol-nick 2014-01-18 15:09:30
  Wspaniała fabryka, cud miód i orzeszki...

  A popytajcie zatrudnionych tam pracownikow za psi grosz i na umowach śmieciowych czy tez tak ciepło o tej fabryce sie wypowiedzą...
 • jarki 2014-01-18 13:58:20
  kolejnym pozytywnym przykładem jest fabryka w Kutnie z ponad 100letnią tradycją
  dzisiaj to Kongskilde - Polska chciałem wkleić jej historię ale nie chce wejść dlaczego ?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 52.203.18.65
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.