Po raz pierwszy w konferencjach Farmera wzięła udział firma z branży mechanizacyjnej - John Deere Polska.

W Sielinku spółka pokazała niektóre ze swoich propozycji maszynowych m.in. kombajn zbożowy W 540. Maszyny prezentowała także firma KUHN, będąca dilerem John Deere na tym terenie.

O możliwościach jakie oferują nam te maszyny mówił Mateusz Janicki - specjalista ds. kombajnów zbożowych.

Janicki widzi potencjał rozwoju branży, choćby z tego względu, że w roku 2050 populacja ludzi na świecie wzrośnie do 9 mld osób. Aby ich wyżywić podwoi się produkcja płodów rolnych. Niestety zasoby, którymi gospodarujemy, a więc przede wszystkim grunty rolne - cały czas się zmniejszają, bo budują się drogi i miasta.

John Deere opracował strategię FarmSight zauważając te wszystkie problemy i chcąc tym samym bardziej zoptymalizować pracę w rolnictwie, aby była ona bardziej wydajna i wykorzystywała mniejszy kapitał ludzki, gdyż w rolnictwie widoczny jest trend braku siły roboczej.

- Mamy coraz mniej ludzi, którzy pracują na wsi i coraz mniej wykwalifikowanych pracowników - podkreślił Janicki.

Bardzo często rolnicy kupują drogie maszyny, ale nie potrafią wykorzystywać ich możliwości technicznych.

- Są rozwiązania, ale nie są one wykorzystywane - zwrócił się do uczestników konferencji.

- Chcemy, aby maszyny pracowały optymalnie, bo wówczas rolnicy oszczędzają pieniądze - mówił Janicki.

Optymalizacja logistyki to kolejna ważna rzecz.

- Nie może być pustych przejazdów, bo wszyscy wiemy, że ceny paliw również wzrastają. Istotne też jest wsparcie decyzji rolników, o te informacje, które zbierają maszyny John Deere. Te informacje są przekazywane rolnikom, i tylko on bardzo często muszą umiejętnie je odczytywać i wyciągać z nicj wnioski - dodał Mateusz Janicki.

John Deere oferuje szereg rozwiązań, które optymalizują prace w gospodarstwie. Pierwszym z nich jest rozwiązanie AMS dla kombajnów, czyli system prowadzenia satelitarnego. Jedną z jego funkcji jest fakt, że kombajn jedzie samoczynnie i precyzyjnie, ograniczając nakładanie się przejazdów i pracę samego operatora, który nie musi kierować maszyną.

- System prowadzenia satelitarnego pozwala pracować z dokładnością nawet do 2 cm - sygnał płatny, a bezpłatny to dokładność 30 cm - podkreślał Janicki.

Harvest Doc to wsparcie decyzji rolniczych, czyli zapisywanie i dokumentowanie danych dotyczących wielkość i wilgotność plonu. Również produktywność w czasie zbioru jest rejestrowana automatycznie.

Kolejną pozycją ułatwiającą prace w ofercie John Deere jest AutoTrac RowSense. - To rozwiązanie do zbioru kukurydzy. Tutaj też możemy korzystać z systemu prowadzenia satelitarnego. Również operator nie musi używać rąk do prowadzenia kombajnu - mówił Mateusz Janicki. Dane z GPS wykorzystywane są łącznie z danymi z czujników rzędowych, aby automatycznie kierować kombajnem.

- JDLink to nowość stosowana od dwóch lat. Bardzo fajne narzędzie. W pierwszym roku bezpłatne, a później jego koszt wynosi ok. 500 euro na jedną maszynę - dodał Janicki.

JDLink rejestruje informacje na temat kombajnu, stanu maszyny oraz sposobu jego obsługi.

- Rozwiązanie to przekazuje cały czas informacje do komputera i możemy w domu sprawdzić, gdzie jest maszyna i w jakich godzinach pracowała. Przeciwdziała też kradzieżom - dodał.

Z kolei system Service Advisor pozwala mechanikowi zdalnie zdiagnozować usterkę w odległości 200 km od punktu dilerskiego. Możemy kontrolować osiągi maszyny, a także je porównać..

System Machine Sync to rozwiązanie na kłopoty z logistyką.

- Byłem w gospodarstwie, gdzie pracowało sześć naszych kombajnów i największym czynnikiem ograniczającym pracę była logistyka. Brakowało przyczep i środków transportowych, aby odebrać ziarno - mówił Janicki.

Ten system to swoista komunikacja między kombajnem a traktorem.

- To kombajn przywołuje traktor z informacją, że zbiornik już się zapełnia i trzeba go opróżnić. Jeśli ciągnik podjedzie, wówczas kombajn przejmuje nad nim dowodzenie. Również kierowca traktora może pracować bez dotykania kierownicy - podkreślił Janicki. 

Informacja o rozwiązaniach technicznych cieszyła się dużym zainteresowaniem rolników. Wystarczy podkreślić, że po jej wysłuchaniu producenci rolni mogli "dotknąć" technicznych rozwiązań na maszynach pokazowych przywiezionych do ODR w Sielinku.