Trzeba przyznać, że maszyna robi wrażenie już samymi gabarytami zarówno w pozycji transportowej jak i roboczej. Patrząc na rozłożoną na szerokość 10 m bronę, aż trudno uwierzyć, że można ją z łatwością złożyć do 3 m, aby swobodnie (o ile w ogóle tak można powiedzieć o doczepionej do ciągnika konstrukcji o długości ok. 10 m) poruszać się po drogach.

Jak zauważyliśmy, sprawny operator nie miał żadnych problemów z przejazdami po dość wąskich drogach publicznych i ciasnych zakrętach ze znaczną prędkością. Od osób pracujących nową broną Pöttinger Terradisc 10001T usłyszeliśmy słowa uznania za stabilność podczas transportu, co w przypadku testowanych przez nich maszyn konkurencji już nie było takie oczywiste.

Pöttinger nie miał do tej pory bron talerzowych o tak dużych szerokościach. 2 lata temu podczas targów Agritechnica austriacki producent pokazał właśnie nowy typoszereg na czele z modelem Terradisc 10001T o szerokości roboczej 10 m. Oprócz niej dostępna jest również brona Terradisc 80001T o szer. 8 m, ale "ptaszki ćwierkają", że Pöttinger ma w zanadrzu coś jeszcze większego... Jeśli to prawda, z pewnością przekonamy się o tym już w listopadzie br. podczas targów Agritechnica 2019.

Jeśli chodzi o konstrukcję bronn Terradisc T, to zastosowano tutaj sporo rozwiązań sprawdzonych w mniejszych konstrukcjach. Należy do nich m.in. układ hydro-pneumatycznej amortyzacji brony zapobiegający jej podskakiwaniu podczas pracy, do czego niestety mają tendencje brony o kompaktowej konstrukcji. Dzięki temu maszyna może pracować z dużymi prędkościami: 15 km/h podczas uprawy ścierniska nie jest dla niej żadnym problemem o czym mieliśmy się okazję przekonać podczas pokazu, przy czym trzeba podkreślić, że przy tak dużych prędkościach nie następowało nadmierne wyrzucanie gleby spod talerzy.

Warto również wspomnieć o systemie mocowania talerzy TwinArm, który stabilnie utrzymuje tor pracy elementów roboczych czy systemie ustalania głębokości pracy z blokowaniem klipsami na siłowniku hydraulicznym. Talerze mają średnicę 580 mm i są osadzone oczywiście na bezobsługowych piastach.

Głębokość pracy jest ustalana na wale dogniatającym (których jest do wyboru 6 rodzajów), a z przodu sekcji roboczej, dla dobrego kopiowania powierzchni, maszyna jest podparta w 4 punktach na kołach (w tym 2 pełniących jednocześnie rolę kół transportowych.

Uwrocia wykonuje się podnosząc sekcję talerzową wraz z przednimi kołami na wale. Uwagę zwraca przy tym długi dyszel, dzięki któremu nie ma szans na kolizję kół ciągnika z narzędziem (oczywiście trzeba uważać na sam dyszel.

Jako wyposażenie opcjonalne można zamówić m.in. dodatkowe włóki, jak również sterowanie maszyną za pomocą standardu Isobus. 

Standardowo wyposażona brona Pöttinger Terradisc 10001T waży ok. 10 t. Producent określa dla niej zapotrzebowanie na moc na poziomie 350 KM. Podczas pokazu z maszyną współpracował ciągnik Fendt 939 Vario o mocy maksymalnej 396 KM, który w tych warunkach bardzo swobodnie radził sobie z przedmiotowym sprzętem.