Kultywator Terria (Terria 4030, 5030, 6030 i Terria 4040, 5040, 6040) to nowa maszyna Pöttingera z szerokim spektrum zastosowania w uprawie gleby.

Elementy robocze ciąganych kultywatorów są systematycznie uporządkowane wzdłuż linii ciągu. To sprawia, że zagłębianie narzędzi i ich praca w glebie jest efektywna, również w trudnych warunkach na polu. Aby zapewnić płynny przepływ masy także przy dużej ilości resztek pożniwnych i słomy, rama kultywatora Terria jest zawieszona na dużej wysokości. Pracę można realizować na głębokości od 5 do 35 centymetrów.

Duży nacisk

Pöttinger zoptymalizował również tutaj swoje rozwiązanie zabezpieczenia przeciw kamieniom typu non stop. To istotna kwestia dla zachowania płynności pracy. Obok mechanicznego elementu Nova (siła wyzwalania 600 kg) w ofercie pojawił regulowany wariant hydrauliczny (siła wyzwalania 650 kg). Obydwa systemy zapewniają maksymalny zakres wychylenia i chronią ramę oraz materiał.

Dzięki dwóm możliwościom ustawienia grządziel można dopasować do potrzeb konkretnego pola. Odpowiednio do pozycji – ustawienie na płasko lub agresywnie w pionie – zmienia się intensywność uprawy gleby. Śruby służą jednocześnie jako zabezpieczenie na kołki ścinane.

Dwie pozycje skrzydełek dają możliwość płytkiego podcinania lub intensywnego mieszania.

Warianty elementów roboczych

Części robocze Pöttinger są oferowane w trzech znanych wariantach Classic, Durastar i Durastar Plus. Dodatkowo dla głębokiego spulchniania zalecane wąskie jest dłuto Durastar o szerokości 40 mm.

Aby zapewnić możliwie mały kąt nawrotu, koła zostały zamontowane w polu roboczym maszyny. W efekcie uzyskano stosunkowo niedużą długość całkowitą. Odpowiednio do szerokości roboczej maszyna jest wyposażona w podwozie 2- kołowe albo opcjonalnie 4-kołowe. Drugie z nich tworzy dużą powierzchnię podparcia dając optymalne rozłożenie ciężaru i tym samym ochronę gleby.

Hydrauliczna regulacja głębokości

Aby móc szybko i dokładnie reagować na różne warunki pracy na polu, Pöttinger oferuje ciągany kultywator Terria seryjnie wyposażony w pełni hydrauliczne ustawienie głębokości roboczej Duże koła kopiujące i wał utrzymują maszynę na ustawionej głębokości roboczej.

Dyszel jest wyposażony w siłownik hydrauliczny, aby móc kopiować nierówności pola w kierunku jazdy. Ponadto siłownik dyszla może dzięki zastosowaniu klipsów stabilizować trakcję i przenosić własny ciężar kultywatora na tylną oś ciągnika.

Dla niezawodnego wyrównania powierzchni pola, Pöttinger oferuje montowane parami, bezobsługowe kroje talerzowe, których głębokość pracy jest prowadzona przez wał. Dzięki temu nie ma konieczności ponownej zmiany głębokości roboczej.

Dostępne wały

Oferta wałów składa się z tnącego wału packer, wału gumowego packer i wału tandem Conroll, co starza możliwość odpowiedniego doboru do warunków pracy i perfekcyjnego ugniecenia wtórnego gleby.