Chociaż na prawdziwą zimę prawdopodobnie przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, to warunki do testu trafiły się idealne: -10 st. C i silny wiatr w pełni pozwoliły na ocenę rękawic pod kątem oferowanego przez nie komfortu termicznego.  Mieliśmy okazję przetestować cztery modele: Tiger Flex Cool, Tiger Flex Thermo, Protect Winter i Winter Base. 

Rękawice do prac serwisowych

Tiger Flex Cool to model rękawic bezszwowych. Charakteryzują się przede wszystkim bardzo dobrym dopasowaniem do ręki i nieznaczną grubością - zalety te uwydatniają się szczególnie w pracach bardziej precyzyjnych; chwytanie i precyzyjne operowanie nawet drobnymi przedmiotami nie stanowi problemu. Jak zapewnia producent, jest to zasługa bezszwowej nylonowej tkaniny na bazie materiału Lycra, która ma zapewnić dobre dopasowanie się rękawic do kształtu dłoni a tym samym dobre czucie oraz zachowanie zręczności ruchów; faktycznie, w kilka minut po założeniu rękawic można zapomnieć, że ma się cokolwiek na rękach. Za wzmocnienie wewnętrznej strony rękawic i ochronę dłoni przed urazami odpowiada pianka nitrylowa, zaś pracę w niskich temperaturach umożliwia warstwa akrylowo-poliestrowa. Skuteczności działania pianki nitrylowej na szczęście sprawdzić nam się nie udało, natomiast warstwa akrylowo-poliestrowa spełnia swoje zadanie bardzo dobrze - ponad godzinna praca w nieogrzewanym garażu, w którym temperatura nie przekraczała -7 st. C nie stwarzała dyskomfortu termicznego, chociaż niższe temperatury mogłyby już stworzyć konieczność użycia cieplejszych rękawic.

Właśnie z myślą o niższych temperaturach powstały rękawice Tiger Flex Thermo. O ile model Tiger Flex Cool przeznaczony jest do pracy w warunkach jesienno-zimowych, to Tiger Flex Thermo to rękawice typowo zimowe. Wyróżniają się one przede wszystkim podwójną warstwą akrylowo-poliestrową dodatkowo chroniącą przed zimnem i wilgocią. To jednak niejedyne różnice; są one w większym stopniu niż rękawice Tiger Flex Cool pokryte powłoką lateksową (możliwe zanurzenie do 3/4), która sprawia, że nawet zamoczenie dłoni do połowy w wodzie nie grozi przemoczeniem. Na pochwałę zasługuje trwałość owej powłoki - inaczej niż w przypadku wielu tanich modeli ocieplanych rękawic jest ona bardzo elastyczna i długo zachowuje trwałość, a przy tym zapewnia dobry chwyt, chociaż przydatność rękawic do bardziej precyzyjnego majsterkowania jest mniejsza niż w przypadku pierwszego z opisywanych modeli. Rękawice spełniają jednak doskonale swoje główne zadanie, którym jest ochrona dłoni przed niskimi temperaturami; praca w temperaturze -10 st. C przy porywistym wietrze to żaden problem, a przecież zdarza się, że w gospodarstwie dochodzi do sytuacji w której w podobnych warunkach trzeba wykonać pewne naprawy lub prace serwisowe.   

Rękawice uniwersalne 

Model rękawic Protect Winter to kolejna propozycja na zimę. Specjalne ocieplane rękawice zimowe z wyściółką wykonane są z miękkiej i elastycznej świńskiej skóry licowej. Są to z założenia rękawice uniwersalne, mające zapewnić ochronę podczas wykonywania ogólnych zadań. Za termoregulację odpowiada oddychający grzbiet. Jest to już inny typ rękawic od wymienionych wyżej, inne są też ich zastosowania; wykorzystanie szwów i fakt, że rękawice nie przylegają ścisło do ręki eliminuje je w kontekście wykonywania precyzyjnego majsterkowania, jednak dobra ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi w tym otarciami i "swoboda" dłoni powodują, że rękawice te bardzo dobrze sprawdzają się podczas prac w budynkach inwentarskich, magazynach czy z wykorzystaniem różnego rodzaju narzędzi. Chociaż rękawice dość "luźno" leżą na rękach, elastyczny mankiet wyposażony w rzep zabezpiecza je przed przypadkowym zsunięciem.

Kolejny model – Winter Base – to ocieplane rękawice przeznaczone do pracy w niskich temperaturach. Te z kolei wykonane są z delikatnej skóry koźlej, dzięki czemu są miękkie i elastyczne. Chwytna część rękawic wykonana z miękkiej skóry zapewnia dobrą przyczepność trzymanego przedmiotu i czucie w palcach a jednocześnie dobrze chroni dłonie przed otarciami i powstawaniem odcisków. Grzbietowa część wykonana jest z oddychającej, elastycznej tkaniny nylonowej. Rękawice typu „driver” właśnie ze względu na miękką, zapewniającą czucie skórę dobrze nadają się do prac instalacyjnych i montażowych, sortowania czy przepakowywania. Dobrze sprawdzą się również podczas prac w budynkach inwentarskich czy magazynach a także podczas prac na zewnątrz; model ten zasługuje na uwagę przede wszystkim ze względu na swoją uniwersalność - są bardzo wygodne i elastyczne a przy tym bardzo dobrze chronią przed niskimi temperaturami.

Poza rękawicami, które mieliśmy okazję przetestować, firma Würth ma w swojej ofercie jeszcze kilka modeli ocieplanych rękawic, w tym rękawice zimowe dla mechaników z profilowaną powierzchnią mającą zapewnić doskonały chwyt na sucho jak i na mokro, jesienno-zimowe rękawice ocieplane Tiger Flex Hi Lite Cool, bezszwowe  rękawice zimowe Flex Comfort Thermo przeznaczone do pracy w najniższych temperaturach czy podwójnie tkane rękawice Comfort, zatem – w zależności od potrzeb i warunków – każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Ceny testowanych rękawic roboczych (netto):

Tiger Flex Cool - 10,50 zł 

Tiger Flex Thermo - 17 zł 

Protect Winter - 25 zł 

Winter Base - 19 zł