Czyszczalnia do zbóż Julite to maszyna hybrydowa – bardzo popularne słowo w dzisiejszych czasach. Posiada nadal zestaw sit i trzy silniki elektryczne, ale celem jeszcze większej precyzji separacji i czyszczenia ziarna dodatkowo została wyposażona w tzw. cyklon (separator pneumatyczny) i stół wibracyjny. Jest to zatem jak na hybrydę przystało połączenie różnych koncepcji, w tym przypadku mechanicznej z aerodynamiczną.

Ziarno przeznaczone do czyszczenia poprzez kosz zasypowy dostarczane jest podajnikiem kubełkowym do wspomnianego cyklonu. Tam ma miejsce jego wstępne czyszczenie, a następnie  przechodzi ono na cztery pokłady sit.

Odbiór wyczyszczonego ziarna może odbywać się poprzez podajnik mechaniczny lub pneumatyczny, a także przy pomocy workownicy.

Bardzo dużą zaletą opisywanej czyszczalni jest fakt, że jest to urządzenie mobilne. Julite przewieziemy bez problemu w każde miejsce – można więc rzec, że to wręcz idealne rozwiązanie dla firm usługowych.

– Czyszczalnię Julite możemy używać do każdego rodzaju ziarna począwszy od facelii a skończywszy na kukurydzy – informuje Kazimierz Janiak z firmy Eko Partner Malbork będącej dystrybutorem tych maszyn. – Julite jest nowością w Europie, nikt nie oferuje jeszcze takiego rozwiązania. W pierwszym roku maszyna będzie w sprzedaży z pełnym zakresem sit w cenie – dodaje.

Wspomniana cena urządzenia kształtuje się na poziomie 55 tys. zł netto w pełnej specyfikacji.

Na zakończenie kilka parametrów technicznych: wydajność to 10 t/h pszenicy, waga 2060 kg, a zapotrzebowanie mocy to 10,5 kW.