Zetor to jedna z marek ciągników rolniczych, która cieszy się wśród polskich rolników ogromną popularnością. Nie dzieje się to bez powodu. Reputacja czeskich maszyn została mocno ugruntowana historycznie w czasach socjalizmu, ale i po roku 90. marka potrafiła świetnie odnaleźć swoje miejsce w Polsce, która stała się największym odbiorcą maszyn naszego południowego sąsiada. Miejsce na rynku w dużym stopniu zrobił przeżywający wówczas duże problemy Ursus. Traktory Zetora w stosunku do maszyn z Zachodu zawsze wyróżniały się stosunkowo niską ceną, prostą konstrukcją i tanią eksploatacją, co było kluczowym atutem przemawiającym za ich wyborem przez właścicieli małych i średnich gospodarstw.

Sztandarowym produktem kilkunastu ostatnich lat była seria Forterra - traktor, który ze względu na parametry robocze stał się główną siłą pociągową wielu rozwijających się gospodarstw. Dziś wiele z tych maszyn dostępnych jest na rynku wtórnym, bardzo często są to egzemplarze sprowadzone z Zachodu. Polscy użytkownicy raczej niechętnie pozbywają się czeskich ciągników. Traktory są poszukiwane i mocno trzymają cenę, ale nie ustrzegają się usterek.

Kto kupił Zetora Forterrę kilka czy kilkanaście lat temu, na pewno jest zadowolony choćby z faktu znikomej utraty wartości ciągnika. Jednak decydując się na zakup warto zapoznać się z najczęściej spotykanymi problemami w tej serii oraz szacunkowymi kosztami napraw. Takie informacje znajdą Państwo w artykule publikowanym w najnowszym kwietniowym numerze miesięcznika "Farmer".