Oferowane ciągniki i pojazdy Rodneya Cowle'a pochodziły nie tylko z Wielkiej Brytanii, ale także z Europy i USA. Oprócz traktorów Massey Fergusona, Forda, County i Johna Deere’a na sprzedaż trafiły także mniejsze maszyny uprawowe, części zmienne oraz dwa samochody osobowe: Jaguar E-type i Ford Capri.

Za Masseya Fergusona 4880 z 1985 r. zapłacono prawie 44 tys. funtów, fot. Cheffins Machinery
Za Masseya Fergusona 4880 z 1985 r. zapłacono prawie 44 tys. funtów, fot. Cheffins Machinery

Najważniejsze były licytacje traktorów. Najciekawsze, wręcz rekorodowe, sprzedaże to m. in.: 53,6 tys. funtów za Forda 7810 Silver Jubilee z 1989 roku, prawie 50,4 tys. funtów za traktor marki County 1184, prawie 44 tys. funtów za bardzo ciekawego i nietypowego Masseya Fergusona 4880 z 1985 r., nieco ponad 31 tys. funtów za Johna Deere’a 4850 z 1978 roku oraz 30 tys. funtów za Forda 8730.

Duże zainteresowanie młodymi klasykami

- Druga część kolekcji Rodneya Cowle’a spotkała się z dużym zainteresowaniem przed sprzedażą. Właściciel pojazdów znany jest z fantastycznego oka do oryginalnych klasycznych traktorów i pewnie dlatego był w stanie pozyskać kilka rzadkich, wysokiej jakości okazów z całego świata - powiedział szef działu maszyn w Cheffins, Oliver Godfrey.

Chcesz kupić używany ciągnik? Sprawdź ratę!

- Wyprzedaż przyniosła ożywioną wymianę handlową z dużą frekwencją. Warto też zaznaczyć, że mnóstwo licytujących zarejestrowało się online. Rynek klasycznych ciągników wciąż nabiera tempa i regularnie obserwujemy rekordowe ceny płacone za różne marki i modele, w różnych wyprzedażach w całym kraju. Następną poważną wyprzedażą klasyków będzie Cheffins Vintage Sale. Licytacja odbędzie się 23 lipca na naszym terenie w Sutton, niedaleko Ely – zaznaczył Godfrey.

Warto wspomnieć, że firma Cheffins wyprzedaż pierwszej części kolekcji Rodneya Cowle’a zorganizowała w maju 2019 r. Zaoferowano wówczas ponad 40 ciągników, w większości marki Ford oraz ich pochodnych (jak np. traktory County).

Ponad 31 tys. funtów za Johna Deere’a 4850 z 1978 roku to kwota dość wysoka, fot. Cheffins Machinery
Ponad 31 tys. funtów za Johna Deere’a 4850 z 1978 roku to kwota dość wysoka, fot. Cheffins Machinery

28 maja 2022 r. w Great Punchardon Farm w Winkleigh w Devon zaoferowano 60 maszyn. Większość z nich zostało kupione, niektóre za kwoty wyższe niż szacowane wartości w przed aukcyjnym katalogu.

W Polsce aukcji klasycznych maszyn rolniczych jeszcze się nie organizuje. Ale sporą ofertę ciągników nowych i używanych możecie znaleźć na giełdzie rolnej. Czasem zdarzają się perełki sprzed lat.