Lato to okres najintensywniejszych prac polowych, gdzie zdecydowanie rośnie ryzyko uszkodzenia maszyn. Wysokie temperatury, pośpiech, wzmożony ruch na drogach - w tym czasie musimy szczególnie uważać, aby nie ściągnąć na siebie nieszczęścia. Tego jednak nie zawsze da się uniknąć, dlatego warto ubezpieczyć posiadany sprzęt.

Polisa 3-miesięczna, czy warto?

Zakłady ubezpieczeniowe w tym zakresie oferują zarówno standardowe ubezpieczenia zawierane na okres roku, jak i ubezpieczenia okresowe, trwające 3 miesiące. Czy rolnicy są zainteresowani tego typu ubezpieczeniami?

– To zależy od rodzaju sprzętu. W przypadku ciągników rolniczych jest to niewielki odsetek, bo te maszyny pracują jednak przez dużą część roku. W przypadku kombajnów jest to coraz częściej wybierany wariant. Dopóki kombajn jest kredytowany, jest ubezpieczany na 12 miesięcy, po spłacie finansowania często już na 3 miesiące. Według moich analiz ok 30-35 kombajnów ma tzw. ubezpieczenie krótkoterminowe – mówi Mariusz Nienartowicz z CUK Ubezpieczenia.

Co więc decyduje o tym, że spora część rolników decyduje się na takie okresowe ubezpieczenie? Jednym z czynników jest z pewnością niższy koszt takiej polisy, który na ogół stanowi 70-75 proc. ubezpieczenia rocznego.

Wydawać by się mogło, że różnica ta nie jest duża, biorąc pod uwagę fakt, iż sezonowa polisa jest zawierana zaledwie na 3 miesiące, jednak należy pamiętać, że jest to okres najbardziej intensywnych prac, kiedy i ryzyko wystąpienia szkód jest największe

Ubezpieczenie roczne jest droższe, jednak daje gwarancję wypłaty odszkodowania za zniszczenie urządzenia np. w wyniku pożaru, który wybuchł zimą, czyli poza okresem prac polowych.

Od czego chroni polisa?

Zakres ubezpieczenia Agro Casco obejmuje, m.in.: pożar, grad, huragan, uderzenie pioruna, powódź, osunięcie się ziemi, zderzenie maszyny rolniczej z przedmiotami, osobami, zwierzętami, kradzież maszyny rolniczej lub jej części. Ubezpieczenie w wariancie najwyższym – tzw. All risk, zapewnia pełną ochronę od wszystkich zagrożeń, które mogą spowodować uszkodzenie maszyny rolniczej.

- Uszkodzone, czy utracone urządzenia trzeba jak najszybciej zastąpić podczas zbiorów. Dlatego wybierając polisę chroniącą kombajn lub ciągnik rolniczy warto sprawdzić, czy ubezpieczyciel zapewnia pokrycie kosztu maszyny zastępczej w cenie ubezpieczenia. Do takiej polisy oferowane są często różne dodatki np. OC ppm (odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych), NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków), porady prawnej czy OC usług międzysąsiedzkich - mówi Mariusz Nienartowicz z CUK Ubezpieczenia.

Ubezpieczyciele ograniczają wiek maszyny, którą można ubezpieczyć. Część towarzystw dopuszcza jednak zabezpieczenie urządzenia liczącego nawet do 30 lat.

Drożejące ubezpieczenia maszyn

Wg eksperta CUK Ubezpieczenia maszyn drożeją, ale w stopniu mniejszym niż inne towary i produkty, poniżej wartości średniej inflacji. Największy wpływ na zwiększanie się kosztów składki ma wzrost wartości takich maszyn.

- W ostatnich 2 latach obserwujemy znaczący wzrost cen maszyn zarówno nowych, jak i używanych. Takie urządzenia są ubezpieczane w oparciu o ich wartość rynkową, więc wyższa suma ubezpieczenia generuje wyższe składki. Przykładowo za kombajn kosztujący w 2020 roku 400 tys. zł dzisiaj trzeba zapłacić co najmniej 500 tys. zł – dodaje Nienartowicz.