- Mieszkańcy wioski Basztanka, nie wiedząc o tym, schwytali i spalili najnowocześniejszą jednostkę Pantsyr S-1 o wartości 15 milionów dolarów. Żołnierze z „Narodu Zwycięstwa” uciekali jak szczury po ukraińskich polach - napisał burmistrz Dnipro na swoim profilu.

Pansyr S-1 to mobilny system rakiet i dział przeciwlotniczych krótkiego zasięgu z dużą siłą ognia. Może być montowany na podwoziu Kamaza, lub MAN-a, ale także występuje postawiony na wozach opancerzonych, gąsienicowych. I najprawdopodobniej taki zestaw dostał się w ręce rolników. 

Takich sytuacji jest więcej

Już informowaliśmy o przypadkach zabrania żołnierzom rosyjskim czołgów i pojazdów opancerzonych za pomocą ciągników MTZ.

Wczoraj na Twitterze pojawił się film z dwoma ciągnikami marki John Deere zabierającymi porzucony rosyjski zestaw przeciwlotniczy typu Tor-M2U wart ponad 20 milionów złotych. 

Kilka dni temu na Twitterze przekazywano inne filmy z udziałem ciągników rolniczych zabierających rosyjski sprzęt wojskowy na swoje posesje. Bardzo popularny był film z Fendtem w roli głównej, który ciągnie samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy 9K33 Osa SAM. Były też przejażdżki zdobycznymi BTR-ami i czołgami. 

W okolicach Sumy rosyjscy okupanci uciekli zostawiając sprzęt. 

Eksperci są mocno zaskoczeni ilością porzuconego przez wojska rosyjskie sprzętu wojskowego. Ciekawe co jeszcze przechwycą ukraińscy rolnicy?