System RDS, w skład którego wchodzi m.in. nowy terminal, pochodzi od zagranicznego dostawcy. W przypadku rozrzutników Apollo dostępne będą dwa typy sterowników. W pierwszym przypadku będzie możliwe wyłącznie bieżące kontrolowanie masy w skrzyni załadunkowej.

W bardziej rozbudowanym rozwiązaniu, możliwe jest automatyczne dostosowanie dawki aplikowanego obornika do zadanej wartości, niezależnie od prędkości poruszania się ciągnika z rozrzutnikiem.

- W praktyce rolnik po dojechaniu na pole będzie musiał jedynie określić wartość nawozu jaką chce rozrzucić. Następnie układ automatyki dostosuje prędkość przesuwania materiału wewnątrz skrzyni do prędkości jazdy agregatu - mówi Piotr Stanek z firmy Unia Group.

W skład nowego układu elektronicznego wchodzą 3 sensory ważące oraz sterownik. Oprócz funkcji sterowania pracą rozrzutnika, sterownik pozwala również na tworzenie raportów (ilość rozrzuconego obornika w danym czasie, czas pracy maszyny, czy powierzchnia na której prowadzono zabieg).

- Nowe rozwiązanie w rozrzutnikach Apollo będzie zaprezentowane na targach w Kielcach. Póki co system przystosowany jest do współpracy z rozrzutnikami o ładowności 14 i 16 ton. Po oficjalnej prezentacji systemu chcielibyśmy wykonać testy maszyn w Polsce i w drugiej połowie roku wprowadzić system do sprzedaży - podsumowuje Stanek.

Docelowo nowe sterowniki będą mogły współpracować również z systemami rolnictwa precyzyjnego (m.in. uwzględniając mapy zasobności gleby).