- Obecną gamę siewników Poznaniak w zasadzie można podzielić na dwie grupy maszyn. Na targach prezentujemy zmodernizowaną wersję siewników z grupy większych maszyn, ze skrzynią o pojemności 550 l i szerokością pracy 3 m - mówi Michał Stachlewski, menadżer sprzedaży Unia Group.

W stosunku do pierwszej wersji tego siewnika, model 550/3 cechuje się zwiększoną skrzynią nasienną (550 l) oraz szerszym ogumieniem (6.0 R16). Do ważniejszych zmian należy także zmodernizowany układ regulacji głębokości pracy redlic, w skład którego wchodzi m.in. belka ograniczająca ich zagłębienie.

Zmiany obejmują też zmodernizowane ramiona dolne siewnika, co ułatwia agregowanie z ciągnikiem. Znacznikom nadano nowy profil i zastosowano w nich zabezpieczenie z kołkiem ścinanym.

- Pozostałe zmiany dotyczą przede wszystkim wyglądu zewnętrznego siewnika, np. zastosowania falowanej pokrywy skrzyni, która cechuje się zwiększoną wytrzymałością. Ponadto modernizacji poddano przekładnię, która teraz ma mniejsze gabaryty i osadzona jest w solidnej, żeliwnej obudowie - dodaje Stachlewski.

Standardem dla siewników Poznaniak jest zgrzebło zagarniające połączone z tylnym podestem. Wyróżnikiem zagarniacza, jest przede wszystkim układ niezależnego zawieszenia poszczególnych palców zagarniających. Jak przekonują przedstawiciele Unii Group, pozwala to na pracę zgrzebła bez zapychania również w przypadku siewu na obszarach z większą ilością resztek pożniwnych.

Standardem dla modelu 550/3 jest również system elektrycznego zakładania ścieżek technologicznych z komputerem Starter Seed, który także zlicza przejazdy.

Promocyjna cena siewnika zaprezentowanego po raz pierwszy na targach Agrotech 2015 w wersji z redlicami stopkowymi to 15,9 tys. zł. Za ten sam siewnik wyposażony w redlice talerzowe zapłacimy 21,5 tys. zł (ceny netto).