Rozsiewacz RCW 120 TD wyposażony jest w zbiornik o pojemności 12000 l. Przenośnik podłogowy maszyny napędzany jest hydraulicznie.

RCW 120 TD wyposażono w resorowany dyszel na sprężynach spiralnych, a układ jezdny oparty jest na również resorowanym podwoziu tandemowym. Dodatkowo RCW 120 TD wyposażony jest w hydraulicznie składaną plandekę skrzyni, która chroni nawóz przed opadami. 

Testowany egzemplarz ma szerokość roboczą 12 m, a w przyszłości planowane jest wprowadzenie belek o mniejszych szerokościach, przystosowanych do montażu na mniejszych rozsiewaczach. Rozsiewacz z belką do nawozów pylistych w dalszym ciągu może być wykorzystywany do wysiewu pozostałych rodzajów wapna i do nawozów granulowanych – po zamontowaniu standardowego adaptera tarczowego i demontażu belki.

Jakie wrażenie rozsiewacz z nową belką zrobił podczas testów?

– Podczas trwających właśnie testów polowych rozsiewacza RCW z belką do wysiewu nawozów pylistych zwróciliśmy uwagę szczególnie na jakość wysiewu, załadunek nawozu (był on przeprowadzany bezpośrednio z cysterny) i pracę układu zawieszenia i składania belki – mówi Łukasz Wasak, menedżer produktu w firmie Unia.

– Proces napełniania skrzyni zajmuje kilkanaście minut i przebiega bez wysypywania się i pylenia nawozu. Układ zawieszenia i składania belki działa dobrze, jednak wymaga pewnych modyfikacji; chodzi tutaj o detale. Co najważniejsze, równomierność rozsiewu wapna jak i łatwość regulacji są na bardzo wysokim poziomie – wyjaśnia.

Wprowadzenie belki do nawozów pylistych do sprzedaży zależy od przebiegu i wyników testów polowych, jednak, jak zapewnia producent, powinno to nastąpić już jesienią bieżącego roku.