Oferta maszyn uprawowych Pöttinger obejmuje dzisiaj wszystkie najważniejsze narzędzia potrzebne do zagospodarowania ścierniska, przygotowania pola pod siew oraz różnych technologii siewu. W ofercie maszyn uprawowych znajdują się kompaktowe brony talerzowe, pługi, kultywatory, brony wirnikowe i siewniki. Wiele z nich można było zobaczyć „w akcji" na pokazach polowych firmy Adler Agro, które odbyły się 8 października w Stradunach koło Ełku.

TALERZE NA KAŻDE ŚCIERNISKO
Kompaktowa brona talerzowa Terradisc jest przeznaczona do szybkiej i płytkiej uprawy. Oprócz podcięcia ścierniska po zbożach, uniwersalna konstrukcja o dużej masie pozwala z powodzeniem na zastosowanie w uprawie pola po zbiorze kukurydzy. Udowodniono to podczas pokazu, gdzie głównym „bohaterem" była 4-metrowa brona talerzowa Terradisc T.
Seria T to maszyny o konstrukcji półzawieszanej, dostępne w szerokościach roboczych: 4, 5 i 6 m. - Robiliśmy też pokazy pracy brony na Zamojszczyźnie, gdzie brona pracowała na polu po kukurydzy koszonej na ziarno z ogromną ilością masy pożniwnej i nawet w tych warunkach maszyna poradziła sobie znakomicie - mówi Janusz Nocoń z firmy Pöttinger. Na dobre efekty pracy: zagłębienie, cięcie, przerzucanie i wymieszanie wpływa wiele elementów, w tym najważniejsze to: wysoki prześwit pod ramą (80 cm), duży nacisk jednostkowy pojedynczych talerzy, który w zależności od konstrukcji może dochodzić do 120 kg, duża średnica talerzy (51 cm) oraz odpowiednio dobrana wklęsłość talerzy i kąt natarcia. Każdy krój jest zamocowany do ramy zaciskami z gumowymi elementami zabezpieczającymi.
Integralną częścią brony talerzowej jest wał doprawiający. W zależności od rodzaju gleby, kupujący może wybrać dowolny typ wału: rurowy, podwójny rurowy, pierścieniowy, packera lub rotopack.

SIEWNIK NA KAŻDY TEREN
Siewniki Terrasem są już w ofercie Pöttingera od kilku lat. Produkowane w dawnej fabryce Rabe Werk, oferowane były najpierw w wersji 3000 (3 m) i 4000 (4 m). Sukces rynkowy tych maszyn zaowocował wprowadzeniem nowej i rozszerzonej serii Terrasem w wersji C (składanej) o szerokościach roboczych od 3 do 9 m oraz R (sztywnej) o szerokościach 3 i 4 m.
Na siewniki serii Terrasem decydują się średnie i duże gospodarstwa rolne. Maszyny mogą pracować w każdej technologii uprawy gleby - od płużnej po siew bezpośredni. Umożliwia to między innymi dwurzędowa brona talerzowa umieszczona w przedniej części agregatu. Ziarno jest umieszczane w glebie za pomocą aparatów wysiewających z podwójnymi redlicami tarczowymi. Sekcje wysiewające, umieszczone na szynie za pomocą przegubowych czworoboków, zostały zaczepione do ramy na trzypunktowych układach zawieszenia, co zapewnia dopasowanie każdego do nierówności podłoża. Ponadto, trójdzielna budowa siewników Terrasem C pozwala na dopasowanie do podłoża przy dużej szerokości roboczej. Docisk redlic do podłoża jest regulowany hydraulicznie.
Pneumatyczny aparat wysiewający umożliwia precyzyjne dawkowanie nasion w zakresie od 0,66 do 350 kg/ha. W zależności od ilości wysiewanego ziarna, w prosty sposób można dokonać wymiany kół dozujących.

NOWOCZESNE PŁUGI W TRADYCYJNEJ UPRAWIE
Straduny były też miejscem pokazu orki w wykonaniu pługów Servo. Propozycją dla większych gospodarstw był pług Servo 6.50-8 Nova - największy przedstawiciel serii 6.50. Pług waży ponad 4 t, a do współpracy wymaga ciągnika o mocy nawet 300 KM. W skład serii wchodzą jeszcze mniejsze konstrukcje: 6- i 7-skibowe.
Pługi Servo 6.50 zostały oparte na ramie o przekroju kwadratu 180x180 mm i grubości ścianki 10 mm. Stabilność i długą żywotność mechanizmu obrotowego zapewniają wielkoobrotowe łożyska stożkowe. Pod ramą pozostawiono 80-centymetrowy prześwit. Spory prześwit i 102-centymetrowe odstępy między korpusami sprawiają, że narzędzie radzi sobie na ciężkich glebach i nie zapycha się przy zalegających na polu resztkach pożniwnych. Charakterystyczną cechą wyróżniającą pługi typu Nova, są hydrauliczne zabezpieczenia non-stop. Szerokość robocza korpusów jest ustalana mechanicznie - stopniowo, w 5 zakresach: 32; 38; 43; 48 i 54 cm. Hydrauliczna, bezstopniowa regulacja szerokości pracy korpusów jest dostępna w specyfikacji Servo Plus.

Duże i małe „cztery kółka"
Podczas pokazu pracy maszyn Pöttinger, zaprezentowano także nowe modele ciągników New Holland. Można było zobaczyć, a także przejechać się takimi modelami jak: T8.390, T7.270 w wersji Blue Power, T7.200, T6050 Range Command i T6070 Power Command.
Pokaz był również okazją do zaprezentowania najnowszej oferty Adler Agro - quadów Yamaha: Grizzly 550 i Rhino 700 4x4. Do tych pojazdów oferowany jest również profesjonalny osprzęt firmy Techlander , przeznaczony do różnego rodzaju prac w gospodarstwie.

Tylko sprawdzone marki
Firma Adler Agro, z główną siedzibą w Białymstoku, działa w branży rolniczej od 20 lat, obejmując swym zasięgiem obszar północno-wschodniej Polski. Oprócz Białegostoku, prowadzi punkty sprzedaży w Grajewie, Zabłudowie i Bielsku Podlaskim, gdzie oferowany jest sprzęt takich marek jak: New Holland, Pöttinger, Pichon, Sfoggia, Faresin, Stoll, Damman, Agromasz, Dal-Bo, Grano System, Zasław i Yamaha. - Nie staramy się sprzedawać wszystkiego. Nie chcemy być jarmarkiem, gdzie można kupić mydło i powidło. Staramy się wprowadzać do swojej oferty marki „topowe", choć nie są najtańsze. Widzimy jednak, że w dłuższym okresie czasu te nakłady początkowe zwracają się nam i odwdzięczają - mówi Grzegorz Sienkiewicz, specjalista ds. marketingu firmy Adler Agro. - Po drugie, maszyny, które sprzedajemy, sprawdzamy i testujemy w polu, w magazynach, przez co mamy wyrobione zdanie na ich temat - dodaje.
Ważnym filarem firmy jest handel środkami do produkcji rolnej, w tym środkami ochrony roślin, nawozami i nasionami. Od kilku lat firma posiada również bazę magazynową i prowadzi skup oraz sprzedaż zbóż.