Jedno z gospodarstw roślinnych położonych na południu województwa opolskiego powiększyło się ostatnio i aktualnie jego areał to prawie 70 ha. Sytuacja ta wymogła na prowadzących je dwóch młodych gospodarzach kupienie większego opryskiwacza, który pracował będzie z użytkowanym przez nich, „wiekowym” Ursusem 912.

Warto bowiem zauważyć, że przy aktualnych bardzo wysokich cenach środków ochrony roślin i nawozów, opryskiwacz i rozrzutnik urastają do rangi najważniejszych maszyn w wielu gospodarstwach.

Opryskiwacz Agrio o pojemności 3000 l i szerokości 21 metrów

Po długich poszukiwaniach wybór padł na czeski opryskiwacz Agrio Napa ze zbiornikiem o pojemności 3000 l oraz aktualną szerokością roboczą 21 m. Maszyna pochodzi z 2010 roku i do opisywanego gospodarstwa zawitała w tym roku.

Wspomniany Ursus 912 (naklejki na masce nie są oryginalne) ma zamontowaną turbinę i po wprowadzeniu drobnych modyfikacji bez problemu radzi sobie z kupionym opryskiwaczem Agrio Napa – chociaż czasami lubi sobie „puścić dyma.

Oprysk na polach malowniczego Płaskowyżu Głubczyckiego

Świeżo skompletowany polsko-czeski duet Ursus 912 i opryskiwacz Agrio Napa brał udział w pierwszym opryskiwaniu kukurydzy na chwasty. Prezentowane zdjęcia zostały zrobione na dwóch polach o powierzchni odpowiednio 3 i 2 ha, na których kukurydza została zasiana 2-ego maja.

Zastosowano środek Elumis 105 OD (po raz pierwszy w tym gospodarstwie) firmy Syngenta w dawce 1,25 l/ha.

O rzeczonych wcześniej modyfikacjach ciągnika Ursus 912 i dlaczego na początku tekstu zostało użyte sformułowanie „aktualną szerokością roboczą 21 m” dotyczące opryskiwacza napiszemy już wkrótce, a teraz zapraszamy do galerii.