Najbardziej pożądaną marką jest rodzimy Ursus, którego szuka co trzeci internauta - podaje serwis Tablica.pl. Następnym jest czeski Zetor i Massey Ferguson. Na dalszych miejscach plasują się takie marki jak Renault, John Deere czy Case.

- Najtańszy producent na czele stawki dowodzi, że osoby kupujące używany sprzęt kierują się przede wszystkim ceną. I nic w tym dziwnego, bo maszyny z drugiej ręki są nawet kilka razy tańsze od nowych. Warto postawić na legendarne ze swej wytrzymałości modele, takie jak Fendt Favorit 818 czy Ursus 1614, których atutem oprócz ceny jest też prosta konstrukcja i łatwa obsługa - mówi Marcin Sienkowski z serwisu Tablica.pl.

Koszt zakupu Ursusa najczęściej waha się w zakresie między 30 a 60 tys. zł. Wiele zależy od stanu technicznego pojazdu. Na co warto zwrócić uwagę przy cenach to fakt, że najczęściej podawane przez sprzedawców ceny są kwotami wyjściowymi, które po negocjacjach często udaje się obniżyć.

Co ciekawe, jak pokazują dane serwisu Tablica.pl, oczekiwania kupujących praktycznie w całości pokrywają się z tym co oferuje rynek. Najwięcej ofert dotyczy bowiem sprzedaży ciągników marki Ursus (3 800 szt.), o połowę mniej marki Zetor, następnie Massey Ferguson, John Deere i Case.

Biorąc pod uwagę roczniki sprzedawanych pojazdów, to prym wiedzie sprzęt wyprodukowany z latach 80. (43 proc.), następnie w latach 1990-2000 (21 proc.) a najmniej pojazdów w sprzedaży stanowią modele z lat 60.- zaledwie 5 proc.