8 września, uczniowie i okoliczni rolnicy mieli okazję podziwiać w akcji i samodzielnie wypróbować dwa zestawy maszyn: ciągnik Ursus C-392 z pługiem obrotowym 3-skibowym marki Agro-Masz, oraz ciągnik Ursus C-3110 z agregatem uprawowym Thor produkcji Agro-Factory II.

C-392 to uniwersalny ciągnik, który może być używany zarówno jako główny ciągnik w gospodarstwie, jak i ciągnik pomocniczy. Jak wylicza organizator pokazów, Karol Pawłowski z salonu Ursusa w Wyskokach, posiada on ekonomiczny i trwały silnik Perkins, komfortową skrzynię biegów 12x12 z rewersem mechanicznym, osiąga prędkością 40km/h i dysponuje bogatym wyposażeniem standardowym. Na polu bratoszewickiej szkoły świetnie poradził sobie z zadaniem, współpraca z 3-skibowym pługiem nie stanowiła dla niego wygórowanego wyzwania.

Wyzwaniem dla operatorów, w których rolę na pokazach mogli wcielić się sami uczniowie, było jednak właściwe wykonanie prac przy użyciu agregatu. Agregat talerzowy Agro-Factory Thor AT przeznaczony jest do uprawy gleby za pomocą dwóch rzędów talerzy, których ułożenie powoduje agresywne nacinanie gleby przy przejeździe. Może być stosowany do uprawy przy resztkach późniejszych, jak i przy ściernisku. Można go wykorzystywać z podsiewaczem poplonów czy nawozu, może również współpracować z siewnikiem zbożowym.

W zestawie z Ursusem C-3110 o mocy 110 KM, efekty współpracy bywały… różne, w zależności od umiejętności młodych rolników. Wszyscy uczniowie zgodnie przyznali, że zadanie byłoby prostsze do wykonania, gdyby ciągnik został bardziej obciążony z przodu, lub był wyposażony  np. w  ładowacz czołowy.

Na szkolnej łące obok odbywających się pokazów uczniowie i okoliczni gospodarze mogli również obejrzeć i przetestować ciągniki innych marek. Były to: koreański TYM 353TM o mocy 36 KM, Farmtrac 6050 DT Heritage o mocy 50 KM, oraz Lovol 404 III o mocy 44 KM. Wszyscy mieli ochotę wypróbować lśniące nowością traktory.

- Specjalnie na tę okazję pozostawiliśmy to pole po żniwach nietknięte, by efekty pracy maszyn i naszych uczniów były lepiej widoczne - mówi nauczyciel zawodu w bratoszewickim Zespole Szkół Łukasz Sobczyk.

Pokazy to efekt porozumienia między salonem Ursusa w Głownie a Zespołem Szkół w Bratoszewicach, który kształci również w klasie: technik-rolnik. Uczniowie tej klasy od kilku lat mają możliwość odbywania praktyk i zdobywania umiejętności z zakresu obsługi ciągników i maszyn rolniczych w głowieńskim warsztacie firmowym. Pokazy polowe odbyły się po raz pierwszy, ale według zapewnień obu stron, uznać je można za początek wieloletniej tradycji.