W tym roku ze względu na deszcze, rzepaki i zboża miały zbyt wysoką wilgotność do zbioru. Stąd suszarnie były bardzo często wynajmowane również podczas letnich żniw.

Usługa wynajmu suszarni na sezon

Jak dowiedzieliśmy się w firmie Agripak, ceny od zeszłego roku nie uległy zmianie. Najczęściej sprzęt wynajmowany jest na trwający 3 miesiące sezon, kiedy zbierana jest kukurydza. Wówczas za 12-tonową suszarnię trzeba zapłacić 59 tys. zł, a za 24-tonową 79 tys. netto, bez względu na to czy maszyna pracuje, czy nie.

Można wynająć suszarnię na krócej, jest to jednak kwestia  indywidualna.

− W sezonie zbożowym czas był zróżnicowany. Mieliśmy wynajmy zarówno na miesiąc jak i na tydzień – mówi Łukasz Sobota z Agripak.

Wynajem suszarni w zależności od wielkości plonu

Pan Kazimierz Szydłowski z firmy Perotti Polska, która również prowadzi tego typu usługi wynajmu tłumaczy, że w tym roku zainteresowanie suszarniami było tak duże, że zostały sprzedane nawet te, które dotychczas były przeznaczone na wynajem.

Do tej pory, jeżeli gospodarstwo korzystało z takiej usługi, koszt wynajmu był określany na podstawie wielkości plonu. Dla różnych modeli są inne stawki, które zaczynają się od 106 zł za godzinę pracy.

Maszynę dobieramy zawsze indywidualnie. Przykładowo, 12-tonową maszyną można wysuszyć ok. 45 t/dobę. Mając ok. 50 ha dość dobrego plonu kukurydzy– powiedzmy  12 t., to suszarnia będzie potrzebna na jakieś 3 tygodnie. Wówczas trzeba zapłacić za 60 h w każdym tygodniu po 106 zł/h. Rzeczywiste rozliczenie końcowe jest spisywane z licznika - powiedział Pan Kazimierz Szydłowski z firmy Perotti Polska.

Przyjmuje się, że opłacalność wynajmu suszarni przy kukurydzy zaczyna się mniej więcej przy zbiorze ok. 50 ha kukurydzy.

Usługa suszenia ziarna

W przypadku usług świadczonych indywidualnie w tzw. obrocie sąsiedzkim, stawki są bardzo indywidualne i najczęściej wyliczane są na podstawie wilgotności ziarna. Za 1 tonoprocent trzeba zapłacić ok. 25 zł. Do tego najczęściej trzeba doliczyć transport lub przyjęcie i wydanie surowca liczonego najczęściej za każdą tonę.