PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Używany Claas Arion 630 CIS - Wady i zalety

Używany Claas Arion 630 CIS - Wady i zalety

Claas Arion serii 600 to jeden z niewielu ciągników wyposażonych w silnik 6-cylindrowy, których promień zawracania nie przekracza 5 m. Z pewnością był to jeden z parametrów, który przyczynił się do ogromnego zainteresowania całą serią maszyn wyprodukowanych w ilości blisko 10 000 sztuk.Pierwsze modele używanych ciągników z datą produkcji pomiędzy 2007 a 2012 r. właśnie trafiają na rynek wtórny. Co mają do zaoferowania ciągniki Arion 600? Odpowiedzi na to pytanie poszukaliśmy u użytkownika modelu Arion 630 CIS.

(NIE)ZUPEŁNIE NOWA KONSTRUKCJA

W 2003 r., wraz z nabyciem większościowych udziałów w fabryce Renault Agriculture z siedzibą we francuskim Le Mans, firma Claas poszerzyła swoją ofertę produktową o ciągniki rolnicze. Jeszcze w tym samym roku na rynku zagościł pierwszy ciągnik w jasnozielonych barwach, a był nim model o oznaczeniu Ares 566 RZ. Równolegle produkowane były ciągniki Ares 600, których konstrukcja była bazą dla stworzenia zupełnie nowej gamy maszyn Arion 600.

Mimo że cechą wspólną dla maszyn serii Ares oraz Arion był kształt osłony silnika, to zarówno pod maską, jak i w kabinie nowych maszyn zmian było bardzo dużo. Nowa seria objęła modele: 610 (125 KM), 620 (135 KM), 630 (150 KM) oraz 640 (155 KM). Ciągniki oferowane były w trzech wersjach wyposażenia. Zarówno modele w wersji podstawowej (zintegrowany w desce rozdzielczej wyświetlacz CIS), jak i maszyny w wyposażeniu Cebis (duży, kolorowy monitor na prawej konsoli) charakteryzują się podwyższonym komfortem obsługi oraz bogatym wyposażeniem. W odpowiedzi na potrzeby rolników nieco mniej wymagających, niemiecki producent zdecydował się również na wypuszczenie trzech modeli ciągników w wersji podstawowej - C (Arion 610C, 620C, 630C). Atutem najmniej rozbudowanej serii ciągników była ich cena. Ograniczono ją głównie przez odchudzenie jednostek napędowych. Montowany w nich silnik wyposażony jest w system 2-zaworowy i nie ma układu zewnętrznej recyrkulacji spalin. Poza tym w pojazdach zastosowano przekładnię Quadrishift (16 x 16, z 4 biegami zmienianymi pod obciążeniem), montowaną wcześniej w ciągnikach Ares. Maszyny mają również "skromniej" wyposażoną kabinę oraz układ hydrauliczny z pompą o wydatku 60 lub 98 l/min.

SERCE Z AMERYKI

Ciągniki Claas powstawały w zakładach francuskich, ale ich sercem były jedne z bardziej rozbudowanych jak na ówczesne standardy silniki Deere Power Systems. Czterozaworowe jednostki współpracują m.in. z układem wtryskowym common rail, turbiną o zmiennej geometrii łopatek oraz układem zewnętrznej recyrkulacji spalin. Topowy model serii 600 (Arion 640) ma również blisko 20-konną rezerwę mocy, wynikającą z zastosowania w nim układu Power Boost. Dodatkowa moc jest uwalniana w trybie transportowym (powyżej 8 km/h w grupie przełożeń C i D) oraz przy pracach z WOM lub układem hydraulicznym. Za uwolnienie odpowiedniej ilości zarezerwowanej mocy odpowiada system CPM, który pracuje w 4 etapach uzależnionych od aktualnego zapotrzebowania. Dzięki układowi zachowane jest oczywiście ograniczone zużycie paliwa. Choć należy przy tym zaznaczyć, że niewielkie zużycie paliwa w stosunku do osiąganej wydajności dotyczy także maszyn bez układu Power Boost. W przypadku Claasa Ariona 630 CIS z 4-skibowym pługiem obrotowym rozstawionym na szerokości 2 m, możemy liczyć na spalanie rzędu 11 l/ha. Ten sam ciągnik, pracujący w blisko 80-hektarowym gospodarstwie zajmującym się produkcją zbóż i warzyw, przy współpracy z aktywną kombinacją uprawowo-siewną osiągnął wynik w granicach 15 l/ha. Pełne wykorzystanie mocy ciągnika w pracy z 3-zębowym, ciężkim głęboszem skutkuje konsumpcją nawet 22 l/ha.

STANDARDOWO NA BOGATO

Ciągniki serii Arion już w standardzie były wyposażane w przekładnię Hexashift. Konstrukcja bliźniacza z przekładnią Dyna-6 montowaną w ciągnikach Massey Ferguson pozwala na korzystanie z 6 półbiegów przełączanych pod obciążeniem w każdej z 4 grup. Poza tym sama zmiana grup odbywa się bez konieczności korzystania ze sprzęgła nożnego. Wszystko za sprawą guzika, pozwalającego na elektrohydrauliczne załączanie sprzęgła. Przycisk zamontowany jest na dźwigni Drivestick umieszczonej w podłokietniku maszyny.

Samo korzystanie z przekładni nawet w trybie ręcznej zmiany grup biegów jest naprawdę łatwe. Maksymalne przesunięcie dźwigni w przód pozwala również na załączenie układu automatyki zmiany biegów i ich grup, o ile ciągnik został w nią doposażony. W trybie w pełni automatycznym (Hexactiv) biegi i grupy biegów zmieniają się samoczynnie. Za dobór odpowiedniego przełożenia odpowiada wówczas układ elektroniczny, na bieżąco monitorujący obciążenie i prędkość agregatu.

Przekładnia może pracować w jednym z dwóch trybów. Jego wyboru dokonujemy za pomocą przełącznika umieszczonego na prawym słupku wewnątrz kabiny ciągnika. W przypadku trybu prac polowych przekładnia ma możliwość automatycznej pracy jedynie w danej grupie. Zapobiega to "przeskakiwaniu" ciągnika pomiędzy grupami, które wiąże się bezpośrednio z chwilowym zatrzymaniem w ciągłości przenoszenia napędu i z reguły natychmiastową utratą siły uciągu oraz narażeniem elementów przekładni na duże przeciążenia. Z praktycznego punktu widzenia nie ma konieczności zmiany grup w trybie prac polowych, ponieważ zakres najczęściej wykorzystywanych prędkości roboczych (5-18 km/h) obejmuje 6 stopni dostępnych w grupie C.

MOCNA HYDRAULIKA I WOM

Standardem w przypadku serii Arion 600 było montowanie pompy hydraulicznej o zmiennej wydajności, która osiąga maksymalny wydatek 110 l/min. W zależności od indywidualnej konfiguracji pojazdy trafiające na rynek wtórny mogą być wyposażone w od 2 do 6 par zaworów hydraulicznych tylnych. W przypadku ciągników serii CIS seryjnie były montowane trzy mechaniczne sterowane zawory. Opcjonalnie dostępne były dwa dodatkowe wyjścia obsługiwane elektrycznym dżojstikiem. Najbardziej rozbudowane wersje Cebis wyposażone są nawet w 6 par złączy hydraulicznych ze sterowaniem elektrycznym. Preselekcja poszczególnych ustawień (ilościowa i czasowa) dokonywana jest za pomocą terminalu Cebis. Na uwagę zasługuje również fakt, że wszystkie ciągniki są wyposażone w dźwignie ułatwiające odpinanie węży z tylnych złącz. O ile system bardzo przypadł użytkownikom do gustu, o tyle samo umieszczenie dźwigni ze względu na położenie łącznika centralnego do najtrafniejszych nie należy.

Standardem był WOM o dwóch prędkościach pracy (540/1000). Spotkać możemy natomiast modele wyposażone również w 4 prędkości - 540/540E/1000/1000E.

Z WZOROWĄ WIDOCZNOŚCIĄ

Mimo że kabina ciągnika w każdym z modeli jest taka sama, samo rozmieszczenie elementów sterujących w przypadku wersji CIS ma pewne wady. Dotyczą one głównie elementów sterowania WOM, które umieszczone są w końcu prawej konsoli, nieco za plecami operatora. Pomimo że są czytelne i wygodne w użyciu, to w przypadku częstej pracy z WOM dla rosłych użytkowników rozwiązanie to jest nieco mniej komfortowe. Co do rozmieszczenia pozostałych elementów użytkownicy z reguły nie mają większych zastrzeżeń. Maszyny serii Arion 600 są wyposażone w kabinę pochodzącą rodem z większych modeli serii Axion. Gwarantuje to poczucie bezpieczeństwa i niemal nieograniczoną widoczność w promieniu 360 stopni.

W przypadku maszyn z terminalem Cebis mamy do czynienia z maszyną o zupełnie innym charakterze. Terminal pozwala bowiem na obsługę większości funkcji silnika, przekładni i hydrauliki. Wraz z systemem do ciągnika trafiał również układ zarządzania pracą maszyny na uwrociach. Szkoda tylko, że system nie może współpracować z innymi maszynami poprzez złącze Isobus.

PODSUMOWANIE

Arion 600 dostępny jest w 3 opcjach wyposażenia decydujących o komforcie pracy maszyną. Ceny najtańszych egzemplarzy rozpoczynają się już od 120 tysięcy złotych. Za ciągnik nieco bardziej rozbudowany trzeba zapłacić z reguły 30 tysięcy złotych więcej (mniej więcej taka różnica dotyczyła także nowych modeli CIS/Cebis). Warto jednak przemyśleć wybór konkretnego egzemplarza i przydatność poszczególnych rozwiązań.

Koszty eksploatacji maszyn kształtują się na niskim poziomie. Koszt głównego przeglądu obejmującego wymianę wszystkich filtrów oraz płynów eksploatacyjnych wykonanego w autoryzowanym serwisie szacowany jest na około 4700 zł. Mimo że konstrukcja Claasa uchodzi za mało awaryjną, to sporym problemem, z którym spotykają się użytkownicy modeli Arion 500/600, jest czujnik położenia pedału hamulca. Po pewnym czasie użytkowania ulega on rozregulowaniu, a błąd odczytywany przez elektronikę blokuje wówczas automatykę pracy przekładni. Naprawa może być jednak wykonana samodzielnie i obejmuje regulację położenia czujnika.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (10)

 • Łukasz 2018-11-23 20:43:32
  Claas Arion 630 CIS, pług Kuhn 122 Varimaster, 200 cm szerokości, spalanie w orce na głębokość 28cm na glebie pagórkowatej i mozaikowatej 3-4 klasa wynosiło 30l na hektar
 • Farmer 135 2016-12-11 16:03:02
  Orka claas 630c + unia tur-zagonowy- 5* 45cm 225cm pole 100* 500 metrów -gł30cm. 6kl.1,3hagodz.14litrow 1ha 4kl. glina mozaika 1 hagodz. 22litry 1ha
 • kiwaczek71 2014-05-12 21:54:46
  @Bogdan z pługiem śmigałem C3 to jakieś 10,6-11.00km (opony Michelinki przód 540 na 28 i 650 na 38 obecny przebieg 3830godz w sierpniu stuknie 4latka) jak wspomniałem pług był kolegi, szerokości nie mierzyłem lecz trzecia skiba zabierała koło. @Biedron w moim gospodarstwie ciągamy opryskiwacz o szer. 30 m o poj. 5800lit. (wydatek cieczy 170/ha) obroty 1400 bieg C5 to 11- 11,5km. Jeden wyjazd to 34ha i zjazd na ranczo tank-mix opryskiwacza i znowu w pole a cały cykl to 1.40godz do 2.10godz czas zależy od dł. przejazdu, pow pola i mixu w beczce.
  Ja spalanie przeliczyłem następująco:
  -tankful po zalaniu 248 lit ON
  -opryskanych 407,6ha
  -czs pracy 23,20godz
  - średnie spalanie motor 10.8 lit/godz ON
  -opryskiwacz 0.6 lit/ha
  Uważam Ariona za nowoczesną i wytrzymałą jednostkę z dobrze dobranymi przełożeniami wzglendem mocy i momętu obrotowego silnika i tak jak Vaderstad po wyprodukowaniu przez 3 lata po okresie gwarancyjnym maszyna jest obięta opieką serwisową na wszelkie zmiany techniczne to zn. jak jest problem seryjny z jakimś niedomaganiem to we wszystkich maszynach danej serji przeprowadzana jest akcja serwisowa i wymiana podzespołów na poprawione.
  =A w tym wszystkim najważniejszy aspekt CLAASA to przeglądy
  wymiana oleju motor co 500godz skrzynia co 1000godz to jest duża oszczędność!!!
  pozdro z mazur
 • Bogdan 2014-05-12 10:34:17
  Kiwaczek jakim biegiem jezdzisz jaką szerokośc bierze ci pług?Ja jezdze na C2 1700obr i prędkości 9.2km/hTylko raz próbowałem jechać szybciej na C3 to spalanie zeszło na 13 ale co to za orka
 • biedron 2014-05-12 09:29:38
  kiwaczek71 - to bardzo ładny wynik, fakt też że działka niczego sobie. A jak ocenisz spalanie przy tych lżejszych pracach które wymieniłeś na początku?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.66.217
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.