W tym roku sezon wysiewu nawozów rozpoczął się wcześniej, ze względu na umożliwienie stosowania nawozów azotowych od 15 lutego, zamiast jak w poprzednich latach od 1 marca. W związku z tym, jest to ostatni moment na zakup używanego rozsiewacza.

Bardzo zróżnicowany stan

W założonym budżecie znajdziemy bardzo wiele ciekawych maszyn, jednak ich stan jest niezwykle zróżnicowany. Wynika to z podejścia poprzednich właścicieli do tematu mycia po każdym rozsiewie, konserwacji na zimę, czy ze sposobu przechowywania rozsiewaczy ale także (a może przede wszystkim) zastosowanego przez producenta zabezpieczenia antykorozyjnego.

Rauch

W przypadku nieco mniejszych rozsiewaczy producent zastosował ciekawe rozwiązanie bazujące na jednokomorowej konstrukcji zbiornika. Dzięki temu przez cały czas pracy, aż do całkowitego wysiewu oba talerze są równomiernie zasilane nawozem i nie istnieje potrzeba przesypywania nawozu z jednej komory, do drugiej.

Za kwotę około 5 tys. zł kupimy m.in. rozsiewacz Rauch MDS 921 z 1997 r. Maszyna wyposażona jest w hydrauliczny system otwierania obu zasuw lub każdej z osobna. Pojemność skrzyni wynosi 900 l i co ważne, zdaniem sprzedającego na całości posiada oryginalny lakier.

Amazone

W podobnej kwocie znajdziemy rozsiewacz ZA-M ze zbiornikiem o pojemności 1000 l. Nieco nowszy, bo z 2004 r. egzemplarz został wyceniony na 6200 zł. Tarcze oraz osłony wykonane ze stali nierdzewnej, mechaniczna regulacja dawki w połączeniu z hydraulicznym otwieraniem i zamykaniem zasuw. Dzięki wewnętrznemu situ o drobnych oczkach wychwycone zostaną większe elementy, które mogłyby zablokować szczelinę, a tym samym ograniczyć wysiew nawozu.

Unia Group

Wśród przeglądanych ofert liczną grupę stanowią rozsiewacze z Brzegu. Około 5-6 tys. zł trzeba zapłacić za maszynę niespełna 10-letnią o pojemności zbiornika 850 l. W tej cenie otrzymamy model MX 850 Premium, w którym znajdziemy oświetlenie drogowe i hydrauliczne sterowanie zasuwami.

Dla nieco bardziej wymagających użytkowników znajdziemy model MXL, w którym zastosowano dozowanie nawozu za pomocą podajników ślimakowych, które napędzane są przez jeden lub dwa silniki hydrauliczne. Za 16-letni rozsiewacz MXL 950 zapłacimy 7,5 tys. zł. Co istotne, maszyna umożliwia wysiew nawozu na szerokość od 12 do 36 m.

Warto zaznaczyć, że taki budżet wystarczy na wymagający remontu, lub świeżo odmalowany egzemplarz. Szczególnie w przypadku tej drugiej opcji należy sprawdzić, czy remont został przeprowadzony solidnie.

Zwiększ pojemność zbiornika

Popularnym sposobem na wydajniejsze użytkowanie rozsiewacza jest zainstalowanie nadstawek. Warto pamiętać, aby jednak z tym nie przesadzić, gdyż nie zawsze rama takiej maszyny jest przystosowana do ponadnormatywnych obciążeń. Nietrudno jednak znaleźć egzemplarze, które za pomocą licznych nadstawek zwiększyły pojemność skrzyni dwu, a nawet trzykrotnie! My zdecydowanie zalecamy ostrożność.