Sterowanie E-Control może być używane m.in. do regulacji nacisku redlic, intensywności pracy narzędzi wstępnych lub nacisku brony tylnej w prosty sposób z wykorzystaniem iPada. Zastosowanie standardu ISOBUS i wykorzystanie sygnału GPS pozwala na automatyczne dostosowywanie ilości nasion i nawozów, a także kontrolę sekcji.

– Nowy Spirit 600-900C jest wyposażony w nowy układ hydrauliczny, płynnie współpracujący z nowoczesnym układem sterowania Väderstad E-Control. To na przykład umożliwia łatwe dostosowanie nacisku redlicy, intensywności pracy narzędzi przednich lub nacisku wywieranego przez bronę posiewną z kabiny ciągnika podczas pracy – tłumaczy Gunnar Blackert, Product Manager w dziale siewników w Väderstad.

– Umożliwiając kontrolę i sterowanie zadań poprzez ISOBUS, system E-Control dodatkowo pozwala na kontrolowaną przez GPS automatyczną zmianę dawki siewu nasion i nawozów, a także kontrolę poszczególnych sekcji – kontynuuje Gunnar Blackert.

Aby uzyskać optymalną jakość siewu i uniknąć strat przy uwrociach, Spirit 600-900C wyposażono w automatyczną kontrolę sekwencji.

– Podczas podnoszenia lub opuszczania siewnika na uwrociach automatyczne sterowanie sekwencyjne podnosi lub opuszcza strefy robocze jedną po drugiej. Optymalizacja procesu podnoszenia i opuszczania kolejnych sekcji sprawia, że dokładność siewu nasion i nawozu jest znacznie większa - mówi Gunnar Blackert.

Agregat uprawowo-siewny Spirit z pneumatycznym systemem dozowania nasion podczas jednego przejazdu wyrównuje pole, przygotowuje łoże siewne, konsoliduje glebę i umieszcza w niej nasiona, po czym dociska znajdującą się nad nimi glebę. Może być on stosowany zarówno w uprawie uproszczonej jak i tradycyjnej i jest przeznaczony głównie na gleby lekkie i średnie. Maszyna występuje w wariantach 6, 8 i 9-metrowym i może wysiewać również nawóz.

Spirit 600-900C swą premierę będzie miał na targach rolnych Agromek w Danii a jego produkcja ruszy od listopada 2018 roku.