Jak to przebiega? Otóż stanowisko dowodzenia, czyli fotel z podłokietnikiem SmartTouch oraz wyświetlacz w postaci telewizora LED znajdują się w salonie sprzedaży Elisa w Helsinkach, a sam ciągnik Valtra z zamontowaną na dachu kabiny kamerą 360 stopni pracuje 150 km dalej w okolicach miasta Raisio.

Zarejestrowany przez kamerę obraz wokół pracującej Valtry można oglądać na wspomnianym telewizorze lub za pomocą okularów wirtualnej rzeczywistości (VR) w rozdzielczości 4K i czasie rzeczywistym. Wszystko to wsparte możliwościami jakie daje sieć 5G pozwala operatorowi kontrolować ciągnik na odległość.

Według firmy Elisa bowiem, sieć 5G umożliwia 10-krotnie szybszy przesył danych i krótsze opóźnienia przy jednoczesnej obsłudze dziesięć razy większej ilości urządzeń w porównaniu do dotychczasowych rozwiązań 4G.

Projekt został zrealizowany jako jeden z elementów akcji promocyjnej, w której fińska firma telekomunikacyjna prezentuje możliwości sieci 5G i nie wiadomo czy to intrygujące rozwiązanie kiedykolwiek trafi do oferty. Nie mniej jednak - ciekawostka warta odnotowania.