W gamie modelowej 2019 traktorów Valtra serii N wprowadzono do oferty opcjonalne zawieszenie pneumatyczne przedniej osi, nazwane przez producenta AIRNES, które ma znacząco poprawić komfort pracy tymi traktorami.

Zawieszenie pneumatyczne jest szeroko stosowane w pojazdach użytkowych, ale w ciągnikach jest wyjątkową cechą Valtry już od ponad 20 lat. Zawieszona pneumatycznie oś przednia zapewniać ma szybszą reakcję i lepszy poziom amortyzacji niż rozwiązania hydropneumatyczne, szczególnie przy szybkich ruchach osi i gdy obciążenie osi zmienia się gwałtownie, np. przy szybkiej jeździe z ciężkimi maszynami zawieszonymi z tyłu.

Konstrukcja zawieszenia AIRES w serii N jest podobna do sprawdzonego już w ciągnikach Valtra serii T . Posiada ona oddzielne, samopoziomujące pneumatyczne zawieszenie z jednym miechem powietrznym oraz dwoma solidnymi amortyzatorami.

Układ zawieszenia wykorzystuje sprężone powietrze i ma działać bezproblemowo także w niskich temperaturach. Dodatkową korzyścią jest to, że układ pneumatyczny ciągnika pozwala również na użycie sprężonego powietrza do innych celów, takich jak hamowanie przyczep, czyszczenie chłodnic lub innych codziennych czynności konserwacyjnych.

Ponadto jak informują przedstawiciele firmy, zalety pneumatycznego zawieszenia przedniej osi  stają się coraz wyraźniejsze, ponieważ całkowita masa ciągników rośnie wraz z coraz większymi narzędziami zawieszanymi na przednim i tylnym TUZ.

Nowe zawieszenie przedniej osi będzie dostępne w wersjach modeli serii N, zgodnych z normą Stage 5 wiosną (modele N174) i jesienią 2019 (modele N134 i N154). Obecna opcja hydropneumatycznego zawieszenia drugiej generacji będzie także nadal dostępna w mniejszych modelach serii N.