Początki firmy Venture Products z Orrville w amerykańskim stanie Ohio sięgają końca lat 30. ubiegłego wieku, a firma do dnia dzisiejszego pozostaje w rękach rodziny Steiner. Pierwsze ciągniki przegubowe Ventrac 4000 pojawiły się na rynku w 1998 roku.

W Polsce od jakiegoś czasu za sprawą firmy Antom z Katowic dostępny jest model Ventrac 4500Y. Traktor zasilany jest 3-cylindrowy silnikiem diesla marki Kubota o mocy 25 KM i momencie obrotowym 57 Nm osiąganym z pojemności 898 cm3. Za przekazanie mocy odpowiada przekładnia hydrostatyczna z pompą i silnikiem hydraulicznym Sauer Danfoss serii 15.

Atutami ciągnika Ventrac są stały napęd na cztery koła oraz duża zwrotność dzięki konstrukcji przegubowej – maszyna jest łamana w połowie. Po zamontowaniu dodatkowych kół bliźniaczych traktor może pracować na zboczach o nachyleniu dochodzącym do 30 stopni w dowolnym kierunku. Praca w zakresie 20-30 stopni nie może trwać jednak dłużej niż 10 min. Po  tym czasie należy wrócić do pracy w miejscu o nachyleniu poniżej 20 stopni, aby zapewnić właściwe smarowanie silnika. Cykl pracy może być powtarzany.

Ciągnik Ventrac 4500Y można wyposażyć w ponad 30 rodzajów różnych przystawek dedykowanych specjalnie dla niego. Standardowy system mocowania Ventrac (Ventrac Mount System) pozwala w bardzo łatwy sposób i bez użycia dodatkowych narzędzi w kilka minut podczepić wybrany osprzęt. Do zastosowań rolniczych lub ogrodniczych na pewno przydadzą się różnego rodzaju kosiarki, aerator, glebogryzarka czy agregat uprawowy tylny bądź przedni. Traktorki i osprzęt produkowane są w jednej fabryce.

Ventraca możemy kupić w wersji z kabiną i bez niej. Cena w zależności od wybranej specyfikacji i osprzętu kształtuje się od około 85 tys. do ponad 100 tys. zł netto.

Firma Venture Products produkuje też inne modele traktorów Ventrac wyposażonych w silniki benzynowe (przystosowane także do zasilania gazem) o mocy 18,5, 20, 22, 31 i 32,5 KM. Pośród całej gamy są także maszyny z silnikiem umieszczonym z tyłu, a także specjalny pojazd do odśnieżania SSV.

– Wyszliśmy na przeciw oczekiwaniom klientów, którzy pytali o coś solidniejszego, bardziej trwałego i dlatego sprowadziliśmy Ventraca. Maszyny są tak skonstruowane, aby służyły przez długie lata. Do ich długiej eksploatacji na pewno przyczynią się bardzo solidna konstrukcja (m.in. wzmacniane osie) oraz „blaszane” wykonanie z minimalną ilością elementów plastikowych. Traktory Ventrac mają bardzo szerokie zastosowanie i może to być np. ogrodnictwo, komunalka itp. – podsumowuje Maciej Siwek z firmy Antom.