Farmer 8244 C2 napędzany jest silnikiem MTZ-a o mocy 81 KM. Maksymalny moment obrotowy wynoszący 290,4 Nm jednostka ta uzyskuje przy 1400 obr./min. Zespół napędowy pochodzi z dobrze znanej firmy Carraro. Mechaniczna, zsynchronizowana skrzynia biegów ma 12 biegów do przodu i tyle samo do tyłu. Napęd przedniego mostu jest załączany elektrohydraulicznie. Pompa olejowa tłoczy 55 litrów oleju na minutę pod ciśnieniem 180 barów. Standardowo podnośnik ma udźwig 3,1 tony, opcjonalnie może być zwiększony do 4 ton, przez zamontowanie dodatkowego siłownika.

DOBRY REWERS I NIEWIELKIE USTERKI
Adam Kostecki z Podlasia prowadzi gospodarstwo o powierzchni 36 ha. Wiodącym kierunkiem produkcji jest opas bydła mięsnego.
Ciągnik Farmer 8244 C2 użytkuje prawie rok. Do tej pory przepracował nim 180 mth. O wyborze marki zdecydowała głównie bliskość serwisu i opinia znajomego. Ciągnik wyposażony w ładowacz czołowy wykorzystywany jest do bardzo różnorodnych prac. Rolnik chwali traktor za współpracę z TUR-em. Pomaga w tym rewers, który znacznie poprawia wydajność pracy z ładowaczem czołowym. Gospodarz przy zakupie zdecydował się na szersze opony niż te oferowane w standardzie. – Szersze opony zmniejszają ugniatanie gleby i poprawiają uciąg ciągnika – mówi rolnik. Do tej pory przeprowadzono dwa przeglądy. Pierwszy kosztował 664 zł, drugi 739 zł. – Silnik i kabina mogłyby być lepiej wyciszone, słuchanie radia jest utrudnione. Kolega znalazł na to sposób. Po prostu wymienił tłumik, co wystarczyło do obniżenia hałasu – opowiada nasz rozmówca. Traktor jest dręczony przez drobne usterki, w tym przecieki. Serwis jednak nie pozwala psuć opinii marce i szybko usuwa powstałe wady.

skrzynia na piątkę
Jan Sutuła użytkuje Farmera 8244 C2 od roku. Obecnie licznik wskazuje 330 mth. Wcześniej przez 11 lat użytkował MTZ-a i szczególnie był zadowolony z jego silnika. Dlatego kupując ciągnik zdecydował się na Farmera wyposażonego właśnie w taką jednostkę napędową. O wyborze producenta zdecydowała też opinia znajomego, który użytkuje taki ciągnik już 5 lat.  

Rolnik chwali skrzynię biegów za bardzo dobrą i cichą pracę. Zadowolony jest również z hydrostatycznego wspomagania kierownicy. Silnik pracując z niewielkim obciążeniem zużywa 6 l oleju napędowego na motogodzinę. Przy dużym obciążeniu np. podczas orki z 4-skibowym pługiem, spalanie wzrasta do 10 l/mth. – Pewnego razu po uruchomieniu ciągnika zdarzyła się dziwna rzecz. Silnik zaczął pracować w odwrotną stronę. – opowiada rolnik twierdząc jednocześnie, że nie miało to negatywnego wpływu na późniejsze funkcjonowanie jednostki napędowej. W trakcie dotychczasowego użytkowania nie zdarzyły się żadne awarie.

będzie następny
Czesław Hościłowicz posiada 90-hektarowe gospodarstwo wyspecjalizowane w produkcji mleka. Farmer 8244 C2 został zakupiony w kwietniu 2008 r. i od tamtego czasu przepracował już 1000 mth. Traktor wykorzystywany jest głównie jako „ciągnik podwórkowy”. Dobrze współpracuje z fabrycznie zamontowanym ładowaczem czołowym z Metal-Fachu. – Bardzo przydatny jest rewers, który usprawnia pracę – twierdzi gospodarz. Do tej pory nie było żadnych awarii. Komfort pracy zdaniem rolnika jest wystarczający. Hościłowicz jest na tyle zadowolony z ciągnika, że w planach jest już zakup większego modelu tej marki.

Podsumowanie
Farmer 8244 C2 z silnikiem MTZ-a to prosty ciągnik, który z powodzeniem może pełnić rolę ciągnika uniwersalnego. Dręczą go drobne usterki, ale nie są one poważne. Wyciszenie zdaniem rolników też mogłoby być lepsze. Traktor jest chwalony przede wszystkim za układ przeniesienia napędu i sprawdzony silnik. Cena 105 tys. zł brutto jest zachęcająca. Dodatkowo obowiązuje promocja, w której za 2 tys. zł możemy dokupić ładowacz czołowy.

 Źródło: FARMER 22/2009