Z całą pewnością, pierwszy miesiąc nowego roku, nie był pomyślny dla producentów ciągników rolniczych. Ostatnio tak słaby wynik odnotowano w roku 2006, kiedy na drogi wyjechały 632 traktory. Tymczasem rośnie rynek maszyn używanych, w tym importowanych. W porównaniu z analogicznym okresem roku 2014 zarejestrowano o ponad 5 proc. tego typu ciągników więcej.

- Rolnicy wstrzymują się z zakupami nowych ciągników i wyczekują zaległych wypłat w ramach PROW. W tej sytuacji nieźle ma się rynek maszyn używanych, gdzie królują 15-25 letnie ciągniki z importu. Nie jest to dobra oznaka dla producentów, ponieważ pokazuje, że maszyny są potrzebne, ale coraz więcej rolników szuka tańszych rozwiązań. Rynek na ciągniki importowane był dwukrotnie większy od rynku nowych ciągników - mówi Mariusz Chrobot, z firmy Martin & Jacob.

Czeski Zetor wciąż nie zwalnia tempa i kolejny miesiąc z rzędu przewodzi temu zestawieniu. W styczniu zarejestrowano 127 nowych ciągników tego producenta, czyli dokładnie tyle samo co przed rokiem.

Drugi był New Holland z wynikiem 99 rejestracji. W porównaniu z analogicznym okresem roku 2014 na drogi wyjechało o 8 proc. niebiesko-białych ciągników mniej.

Podium zamyka John Deere, który w styczniu wypuścił na rynek 86 sztuk, czyli o blisko 12 proc. więcej niż przed rokiem.W styczniowym zestawieniu modeli prym wiedzie Zetor Major 80, na zakup którego zdecydowało się 28 nabywców, a więc o 22 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku 2014.

Nieco gorzej sprzedawał się New Holland TD 5.105, który styczeń zamknął z wynikiem 25 rejestracji. Trzecie miejsce i 21 sztuk na koncie (dokładnie tyle samo co w pierwszym miesiącu 2014 roku) to styczniowy dorobek innego z modeli Zetora - 90 Proxima.

W regionach, podobnie jak przed rokiem króluje Mazowsze, w którym zarejestrowano 122 nowe ciągniki rolnicze. W porównaniu ze styczniem 2014 roku województwo mazowieckie odnotowało jednak znaczny spadek sprzedaży, wynoszący blisko 33 proc.

Sporo zyskała Wielkopolska, numer dwa tego zestawienia, w której zarejestrowano 105 sztuk, czyli o 48 proc. więcej niż przed rokiem. Na najniższym stopniu podium, z dużą stratą do lidera i wicelidera, znalazło się Łódzkie. W styczniu w województwie łódzkim zarejestrowano 52 ciągniki, czyli o 15 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku 2014.