PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

W maszyny inwestuj z głową

W maszyny inwestuj z głową

Autor:

Dodano:

Tagi:

Dotacje do zakupu maszyn zachęcają do inwestycji w nowe ciągniki i inny sprzęt. Decydując się na ich zakup, trzeba jednak kierować się nie tylko ceną, ale również spojrzeć w przyszłość i zwrócić uwagę na koszty eksploatacji.Rolnicy bardzo chętnie korzystali z unijnych dotacji w latach 2007-2013, a wkrótce pojawią się nowe możliwości z nowym programem na lata 2014-2020. Podczas decyzji o zakupie maszyn nie należy jednak kierować się wyłącznie możliwością otrzymania dofinansowania, ale należy również pamiętać o konsekwencjach związanych z ich późniejszym użytkowaniem.

EKSPLOATACJA KOSZTUJE

Zakup nowego ciągnika bądź innej maszyny rolniczej pociąga za sobą koszt eksploatacji sprzętu, o czym rolnicy często zapominają podczas doboru ciągnika czy maszyny do gospodarstwa. Koszty eksploatacyjnie ogólnie możemy podzielić na koszty użytkowania oraz utrzymania.

Pierwsza grupa to tzw. koszty zmienne - rosnące bądź zmniejszające się wraz ze wzrostem lub spadkiem wykorzystania maszyny. Z kolei koszty utrzymania mają charakter stały, a więc są ponoszone niezależnie od tego, czy dana maszyna jest wykorzystywana, czy też nie.

Do kosztów utrzymania ciągnika i maszyny zaliczamy: amortyzację, garażowanie, ubezpieczenie. Koszty amortyzacji ustalane są na podstawie planowanej liczby lat użytkowania ciągnika i maszyny metodą liniową. To znaczy, że roczna rata amortyzacji obliczana jest jako iloraz wartości początkowej i planowanej liczby lat użytkowania sprzętu. Amortyzacja jest to stopniowa utrata wartości eksploatowanych środków trwałych w wyniku ich zużycia. Ze względu na przyczynę zużycia wyróżnia się zużycie fizyczne (techniczne) oraz zużycie ekonomiczne (moralne), gdzie pierwsze sformułowanie oznacza zużycie materiałów, z których maszyna została wykonana. Po prostu - w czasie eksploatacji maszyna "starzeje się", staje się zawodna oraz bardziej awaryjna.

Tempo zużycia zależy od wielu czynników, wśród których należy wymienić chociażby: warunki eksploatacji, intensywność eksploatacji, jakość oraz rodzaj środka trwałego, jakość obsługi technicznej czy konserwację. Zużycie ekonomiczne oznacza utratę wartości maszyny wywołaną postępem technicznym. Maszyny i urządzenia kilkuletnie są więc zastępowane przez maszyny nowe, lepsze, bardziej wydajne i tańsze w eksploatacji.

Koszty garażowania określa się, uwzględniając powierzchnię zajmowaną przez dany sprzęt i jednostkowe koszty eksploatacji obiektu. Jeżeli oczekujemy, aby zakupione maszyny mogły funkcjonować długo i sprawnie - nie powinny być przechowywane "pod chmurką".

Koszt ubezpieczenia wyrażony jest w złotych na rok i ustala się go na podstawie obowiązujących i ustalonych stawek przez firmy ubezpieczeniowe. Obejmuje on kwotę obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC) oraz inne składki. W przypadku gdy ciągnik jest po części finansowany kredytem bankowym, często wymagane jest również ubezpieczenie autocasco (AC).

Drugi rodzaj kosztów związanych z eksploatacją maszyn stanowią koszty użytkowania. Są to koszty ściśle związane z wykorzystaniem danej maszyny, inaczej mówiąc, zależą od tego, ile czasu będziemy daną maszyną pracować. Zaliczamy do nich naprawy, paliwa i smary.

CIĄGNIK - TRUDNY WYBÓR

Przy doborze ciągnika należy uwzględnić obecne i przyszłe wymagania oraz warunki, w jakich będzie pracował. Oprócz wszystkich powyższych czynników należy również rozważyć kwestię zakupu z punktu widzenia ekonomicznego. Prześledźmy, jak będzie wyglądał pełny jednostkowy koszt eksploatacji dla małego, średniego oraz dużego ciągnika (66, 99 i 140 KM), zakładając jednakowe dane wyjściowe, takie jak liczba godzin pracy ciągnika (cnh) w ciągu roku i okres amortyzacji (tabela 1). W takim przypadku możemy zaobserwować, jak pełny jednostkowy koszt eksploatacji rozkłada się przy poszczególnych parametrach ciągników.

Najniższy koszt użytkowania w przeliczeniu na jedną godzinę pracy przypada na najmniejszy ciągnik (88,93 zł/cnh), natomiast najdroższa godzina pracy zostanie osiągnięta przy największym ciągniku, 140-konnym (194,94 zł/cnh). Godzina pracy tą maszyną jest zatem ponad dwa razy droższa niż najmniejszym ciągnikiem. Uwzględnić natomiast należy ilość pracy, jaką mogą wykonać te dwa ciągniki w ciągu jednej maszynogodziny. Dlatego przed zakupem ciągnika należy zastanowić się, ile i jakie prace będzie on wykonywał. Konieczne jest tutaj wypracowanie kompromisu między potrzebą wydajności i ekonomiki kosztów eksploatacyjnych, uwzględniając wielkość gospodarstwa oraz specyfikę produkcji. Czasami korzystniejszym rozwiązaniem może okazać się zakup ciągnika o mniejszej mocy, który będzie dłużej wykonywał daną pracę polową, lecz czas ten będzie rekompensował niższym kosztem eksploatacji.

CIĄGNIK MUSI PRACOWAĆ!

Przyjrzyjmy się uważnie kosztom eksploatacji ciągnika o średniej mocy (99 KM) w czterech wariantach (tabela 2):

A zakup ciągnika w oparciu o własne środki i wykorzystanie go na poziomie 800 godz. rocznie,

B zakup ciągnika w oparciu o własne środki i wykorzystanie go na poziomie 400 godz. rocznie,

C zakup ciągnika z dofinansowania 50 proc. i wykorzystanie go na poziomie 800 godz. rocznie,

D zakup ciągnika z dofinansowania 50 proc. i wykorzystanie go na poziomie 400 godz. rocznie.

WARIANT A

Dla ciągnika 99 KM użytkowanego przez 15 lat, 800 godzin w ciągu roku koszty użytkowania wynoszą 119,06 zł/h. Koszt utrzymania tego ciągnika to 13070,78 zł/rok, natomiast w przeliczeniu na jedną godzinę pracy koszt ten wynosi 16,34 zł/cnh. Bez względu na to, czy będziemy używać dany ciągnik, czy nie, musimy liczyć się z tym, że stały koszt, jaki będziemy musieli ponieść na jego utrzymanie, to 13070,78 zł/rok. Całkowity jednostkowy koszt eksploatacji ciągnika o mocy 99 KM wynosi 135,40 zł/cnh.

WARIANT B

Zobaczmy, w jaki sposób zmienią się koszty, kiedy dwukrotnie zmniejszy się liczba godzin użytkowania ciągnika. Taki przypadek często występuje w małych i średnich gospodarstwach, w których zakupione ciągniki nie są wykorzystane w pełni swoich możliwości. Koszty utrzymania pozostają na tym samym poziomie, natomiast zwiększa się koszt stały o 16,34 zł w przeliczeniu na jedną ciągnikogodzinę. Taki wzrost jest wynikiem zmniejszenia liczby godzin użytkowania w całym okresie. W rezultacie całkowity jednostkowy koszt użytkowania ciągnika wzrasta o 30,93 zł/cnh. Zakup ciągnika, który nie jest użytkowany w pełni swoich możliwości produkcyjnych, powoduje wzrost kosztów eksploatacyjnych, co przekłada się na wzrost kosztów produkcji.

WARIANT C

Rozpatrzmy teraz przypadek, jak zmienią się koszty użytkowania ciągnika, jeżeli zostanie on zakupiony z dofinansowania unijnego. Cena zakupu zmniejsza się o 50 proc., a reszta parametrów zostaje bez zmian. Takie dofinansowanie powoduje zmniejszenie o połowę kosztów stałych ciągnika z 13070,78 zł/rok do 6565,39 zł/rok oraz dwukrotny spadek kosztów utrzymania w przeliczeniu na jedną godzinę pracy. Koszty użytkowania zmniejszają się o 7,30 zł/h. Całkowity koszt wykorzystania maszyny kupionej z dofinansowania 50 proc. w porównania do zakupu bez dofinansowania zmniejsza się o 15,43 zł/cnh. Dofinansowanie głównie wpływa na zmniejszenie kosztów stałych ciągnika.

WARIANT D

W ostatnim przypadku rozpatrzmy, jak zmienia się jednostkowy koszt eksploatacji ciągnika, który został zakupiony z dofinansowania ze środków unijnych, a jego wykorzystanie na poziomie rocznym wynosi 400 godz. Koszty utrzymania w porównaniu z wariantem C w przeliczeniu na godzinę wzrastają 2 razy, natomiast koszty użytkowania wzrastają o 7,30 zł/cnh. Całkowity koszt jednostkowy eksploatacji wynosi 135,47 zł/cnh i jest on bardzo zbliżony do kosztu z wariantu A.

Z DOFINANSOWANIA WARTO KORZYSTAĆ

Jak wynika z przeprowadzonej kalkulacji, najlepszym wariantem z punktu widzenia rolnika jest opcja C - ciągnik zakupiony z dofinansowany i racjonalnie wykorzystany, natomiast najdroższa to opcja B - ciągnik zakupiony z własnych środków i wykorzystany na poziomie 400 godz. Ciągnik zakupiony z dofinasowania wykorzystywany na poziomie 400 godz. ma prawie identyczny koszt jednostkowy eksploatacji, jak ciągnika w wariancie A. Na podstawie przeprowadzonych porównań łatwo stwierdzić, że jeżeli istnieje możliwość uzyskania dofinansowania, to opłaca się z niego korzystać.Podobał się artykuł? Podziel się!

MULTIMEDIA

×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (32)

 • as 2014-02-08 14:17:20
  Claas też jest bardzo dobrą marką nie znam claasa senatora ale o dominatorach mam bardzo dobrą opinię i nie wiem czy w przyszłośći nie kupię dominatora ,78,88 lub 98 albowiem ceny stają się przystępne co przekłada się na cenę usługi a w konsekwencji na mój zarobek.Napewno gdybym kupił kombajn np. za 500 tys to koszenie po 300zł było by nie ekonomiczne ale to nie jest mój problem tylko nabywców nowych kombajnów za których sąsiedzi nie chcą spłacać kredytów
 • gg 2014-02-08 13:06:40
  To sprzedaje Claasa i kupuję John Deera :-)
 • as 2014-02-08 12:26:23
  a to możliwe JD 970
 • gg 2014-02-08 11:32:57
  Sa jak to możliwe?.
  Jeśli kupiłeś kombajn za 34 tys. to nie był to świeży sprzęt. A ty twierdzisz, że w ciągu 3 lat skosiłeś nim 550 Ha i wydałeś tylko 4 tys. zł na części? I to kosząc kukurydzę!
  Ja mam starego Claasa Senatora który rocznie kosi nie więcej 70 ha i na części nawet w mało usterkowym sezonie trzeba wydać (liczę również przygotowanie, bez olejów) 1500-2000 zł.
  A jak go kupiłem 9 lat temu to w pierwszym sezonie poszło na doprowadzenie go do ładu prawie 5 tys. zł. Po drodze był remont silnika i takie tam.
  Tak więc tylko pozazdrościć. Pochwal się przynajmniej jaki to model jest tak niezawodny.
 • rolnik z wsi 2014-02-08 11:05:53
  Sa napisz jakiej marki masz kombajn 34 tys bardzo dobra cena , czy to Bizon ?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.174.225.82
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.