Pierwszą z nich był wóz paszowy T705 o pojemności 10 m3. Jego system mieszania składa się z dwóch poziomych świdrów umieszczonych na dnie wanny i mieszających materiał do środka. Zaletą wozów z takim systemem jest to, że szybciej mieszają i rozdrabniają pasze.

Drugą zaprezentowaną nowością był jednoosiowy, skorupowy rozrzutnik obornika N276/3 Falcon o ładowności 10 ton i pojemności 11,4 m3. Stoi on na dużych kołach 650/75R32 rozstawionych na 2,1 m. Maszyna w zależności od materiału rozrzuca go na szerokość 8-12 m, chociaż jej efektywna wartość według producenta to 8 m.

Trzecią nową propozycją był również rozrzutnik, tylko tym razem tandemowy. Pojemność urządzenia N267/2 Hornet to 10 ton. Rozrzutnik może być wyposażony w nadstawki zwiększające jego pojemność do 14 m3 wykonane z blachy lub siatki o wysokości 0,5 m. Adapter rozrzucający w nim zastosowany dwa lub cztery pionowe wirniki rzucające materiał podobnie jak poprzednik na szerokość 8-12 i efektywnie 8 m.

Ostatnie dwie premiery Metal-Fachu to prawdziwa waga ciężka. Wyeksponowane zostały na asfaltowej alei głównej wystawy, gdzie nie sposób było ich przeoczyć!

Rozrzutnik obornika N281 Raptor to bagatela 32 ton ładowności i układ transportowy oparty na trzech osiach – przednia oś jest unoszona. Do obsługi takiego „maleństwa” potrzeba według producenta ciągnika o mocy 240 KM. Urządzenie zapewnia rozrzut, dzięki dwu walcowemu adapterowi z talerzami, wszystkich rodzajów materiałów na szerokość 12 m przy dużej precyzji i bardzo dobrym ich rozdrobnieniu. W opcji ISOBUS, waga i wiele innych dodatków.

Drugim „dużym kalibrem” wystawionym w Bednarach przez Metal-Fach była przyczepa T935/6 z przesuwną ścianą. Jej ładowność to 18 ton a pojemność 32 m3. Maszyna dzięki zastosowaniu systemu ściany przesuwnej, jest bardzo uniwersalna – można załadować do 60 proc. więcej dzięki możliwości sprasowania ładunku objętościowego w zależności od jego rodzaju i stopnia wilgotności.

Poszczególne nowe propozycje Metal-Fachu postaramy się opisać szczegółowiej w najbliższym czasie.