Przed nami szesnasta edycja wystawy Agro Show. Ciesząca się największą w Polsce popularnością impreza zachęca tysiącami maszyn i urządzeń rolniczych. Znacząca część to nowości. W niniejszym artykule prezentujemy część z nich. Jest wśród nich kilka ciągników, kombajnów, maszyn do uprawy, nawożenia czy ochrony roślin. To zaledwie namiastka tego, co będzie można zobaczyć w Bednarach. Wśród maszynowych nowości znajdą się propozycje nie tylko dla największych, ale także średnich i mniejszych gospodarstw. Zachęcamy do zapoznania się nimi nie tylko w artykule, ale również na żywo podczas wystawy. Zapraszamy również do odwiedzenia stoiska Farmera. Przyjmiemy was serdecznie, porozmawiamy. Będą tam czekały na Was ciekawe atrakcje.

Bieżący rok obfituje w nowinki techniki. Czy jednak będzie nas na nie stać? Ceny płodów rolnych w wielu działach produkcji rolniczej na pewno mogą zniechęcać do inwestycji. Warto mieć jednak świadomość, że innowacje są motorem zwiększania konkurencyjności, a więc możliwości wytworzenia produktu dobrej jakości tańszym kosztem. Temu służą m.in. rolnicze targi i wystawy - prezentacji nowych rozwiązań, które mają pomóc w rozwoju gospodarstw i zwiększeniu ich konkurencyjności. Warto zatem wybrać się na taką imprezę i zrobić rozeznanie w nowinkach techniki, które być może pomogą w przyszłości przetrwać "chude lata" znacznie mniej dotkliwie.

Tegoroczna Międzynarodowa Wystawa Rolnicza Agro Show odbędzie się w dniach 19-22 września tradycyjnie w Bednarach, gm. Pobiedziska. Organizator - Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych - zapowiada, że oferta wystawy będzie zbliżona do ubiegłorocznej. Do udziału zgłosiło się blisko 800 wystawców z 20 krajów, którzy w sumie wynajęli powierzchnię 150 tys. m2. Cała impreza odbywa się na 120 ha. Organizatorzy spodziewają się 150 tys. odwiedzających.

Warto podkreślić, że obecny charakter wystawy to nie tylko maszyny. Ofertę prezentują firmy wytwarzające nawozy, środki ochrony roślin, nasiona, a także przedsiębiorstwa z sektora finansowego i innych branż związanych z rolnictwem. Oprócz tego nie zabraknie punktów doradczych agend rządowych, takich jak: MRiRW, ARiMR, KRUS, ANR i ARR. Oprócz firmowych stoisk, atrakcją dla zwiedzających będą pokazy maszyn w pracy, konferencje i konkursy.

W330 - NAJMNIEJSZY W RODZINIE

Odwiedzający stoisko John Deere mogą spodziewać się wielu niespodzianek. Firma nie zdradza większych detali technicznych dotyczących nowych produktów i nie udostępnia szczegółowych zdjęć, chcąc w pełnej okrasie zaprezentować produkty podczas wystawy. Wiemy, że ważną nowością ukierunkowaną na polski rynek będzie m.in. kombajn John Deere W330 - najnowsza, a zarazem najmniejsza z maszyn żniwnych amerykańskiego koncernu. Kompaktowy kombajn ma konkurować na rynku maszyn przeznaczonych dla średnich gospodarstw. - John Deere W330 jest przeznaczony na areały 100-200 ha. Połowa rynku kombajnów w Polce to maszyny o mocy do nieco ponad 200 KM. Chcemy być jak najbardziej konkurencyjni w tym segmencie - mówi Mateusz Janicki, specjalista ds. kombajnów zbożowych z John Deere Polska.

Model W330 dysponuje silnikiem o mocy 206 KM. Jak zapewniają przedstawiciele John Deere, maszyna 5-klawiszowa o kompaktowych wymiarach cechuje się dużą wydajnością nawet przy wilgotnym plonie. John Deere W330 wyposażony jest w 3 bębny separujące ziarno i zbiornik o pojemności aż 5 200 l. Maszyna powstała w kooperacji z fińskim producentem kombajnów Sampo. Podczas wystawy będzie można poznać cenę maszyny, a także przygotowane warunki finansowania fabrycznego John Deere Financial.

WYDAJNE I UNIWERSALNE

Niewątpliwie najbardziej widocznym punktem na stoisku New Holland będzie miejsce, w którym zaparkują kombajny z najnowszej generacji serii CR. Maszyny z technologią Twin Rotor będzie reprezentował model 9.80 (więcej o nowej serii CR w dziale Technika rolnicza).

Nowością będą także zmodernizowane kombajny serii CX5000 i CX6000 Elevation. Gama tych maszyn składa się z czterech modeli podstawowych: po dwa modele z 5 oraz 6 wytrząsaczami słomy, z dwóch wersji Laterale zapewniających lepsze osiągi na stromych zboczach oraz z modelu CX5090 Elevation Hillside do profesjonalnych zbiorów na terenach górskich. Jak mówią przedstawiciele New Holland, seria kombajnów CX jest coraz częściej doceniana przez polskich rolników, bo wyróżnia się dużą elastycznością i wszechstronnością. Maszyny są przeznaczone dla tych, którzy potrzebują wysokiej jakości słomy i dobrych osiągów w zbiorze nasion różnych gatunków roślin.

Nowością w maszynach jest m.in. system czyszczący Triple-Clean (dodatkowa kaskada na podsiewaczu) zwiększający wydajność czyszczenia o 15 proc. Ponadto w największym modelu z 6 wytrząsaczami słomy wydajność uległa dodatkowemu zwiększeniu (o ok. 10 proc.) dzięki zamontowaniu nowego ślimaka poprzecznego z podwójnym zwojem, który szybciej przenosi ziarno do przenośnika łopatkowego. Kolejnymi nowinakami są systemy: AutoFloat II, który automatycznie dostosowuje ciśnienie układu podnoszącego zespół żniwny oraz OptiFan regulujący prędkość obrotową wentylatora zależnie do zmian nachylenia terenu. Na zwiększenie wydajności pracy wpływają również o większej pojemności zbiornik na ziarno (do 9300 l) i paliwo (670 l).

Oprócz obecności samych maszyn New Holland, na stoisku zostanie wydzielony specjalny sektor, gdzie będzie można zapoznać się z działaniem systemu Precision Land Management, który w znaczący sposób ułatwia zarządzanie flotą. - Dzięki systemowi zbierającemu i przetwarzającemu dane, podejmowanie decyzji związanych z zarządzaniem i monitorowaniem aktywności maszyn jest dużo łatwiejsze. Odwiedzając nasze stanowisko na Agro Show, będzie można osobiście przekonać się, w jaki sposób działa taki system, i jakie realne korzyści przynosi gospodarstwu - mówi Wojciech Purczyński, specjalista produktowy ds. maszyn żniwnych New Holland.

TRZY POZIOMY WYDAJNOŚCI

Największą nowością wśród kombajnów Claas jest druga generacja rodziny Tucano. W Tucano serii 300 (modele 320 i 340) zastosowano najprostszy tradycyjny system z wykorzystaniem jednego bębna młócącego, odrzutnika oraz wytrząsaczy (5 lub 6). Seria 400 (modele 420, 430, 440, 450) jest wyposażona w system omłotu APS charakteryzujący się dodatkowym bębnem wstępnego oddzielania ziarna, który pozwala znacznie zwiększyć przepływ materiału przez główny bęben młócący, jednocześnie nie zwiększając obciążenia, a tym samym zużycia paliwa. W efekcie zastosowania systemu APS wydajność kombajnu wzrasta nawet o 20 proc.

W największym przedstawicielu rodziny Tucano 570 (APS Hybrid) zastosowano system omłotu APS oraz rotor zamiast klawiszowych wytrząsaczy, który przyczynia się do jeszcze większego wzrostu wydajności (więcej w dziale Technika rolnicza).

Z QUADTRAC-EM NA CZELE

Case IH dla zwiedzających tegoroczną edycję targów Agro Show przygotował szereg nowości na czele z ciągnikami przegubowymi serii Steiger oraz Quadtrac. Zaprezentowany zostanie przede wszystkim nowy - topowy model ciągnika Quadtrac 620 o mocy znamionowej 628 KM i mocy maksymalnej 682 KM. Z pewnością będzie to jedna z największych (masa własna nawet 25 t) i najmocniejszych maszyn prezentowanych w Bednarach.

W ramach serii Maxxum firma Case IH zaprezentuje trzy nowe modele z bezstopniową skrzynią biegów (110 CVX, 120 CVX i 130 CVX). Modele Maxxum CVX są wyposażone w skrzynie biegów CVX z technologią podwójnych sprzęgieł. Prędkość 40 km/h w trybie Eco osiągana jest już przy 1 600 obr./ min. Przekładnia daje także możliwość korzystania z układu aktywnego hamulca. Jednostki napędowe montowane w nowych ciągnikach mogą pracować również w trybie Power Boost. W przypadku ciągnika Maxxum 120 CVX, który posiada moc nominalną 121 KM, możliwe jest jej zwiększenie do 154 KM za pośrednictwem systemu zarządzania mocą silnika.

Właściciele mniejszych i średnich gospodarstw z pewnością zainteresują się również ciągnikami serii Farmall C. Całą gamę tworzą w tym przypadku 3 modele o mocy od 86 do 107 KM. Podczas wystawy Agro Show 2014 zaprezentowana zostanie odnowiona seria maszyn, w których wprowadzono m.in. nowe skrzynie biegów, wzmocnioną tylną oś, nową oś przednią oraz przedni TUZ sterowany elektronicznie.

Sadownicy i właściciele firm komunalnych z pewnością zainteresują się modelami ciągników Case IH z serii Quantum F, które w trakcie Agro Show będą miały rynkową premierę.

IMPONUJĄCY STEALTH

Wrześniowe targi w przypadku marki Challenger upłyną pod znakiem nowej limitowanej serii E Stealth. Ciągniki wyposażone są w system Mobil-Trac, gwarantujący najniższy nacisk na podłoże, dobrą przyczepność i minimalny poślizg. W najnowszych ciągnikach znalazło się miejsce dla systemu IntelliTronics, który "spina" ze sobą wszystkie systemy ciągnika, gwarantując skoordynowaną regulację i optymalną wydajność pracy. Standardowo montowana jest również nowa belka dolnego zaczepu Cat IV, która może odchylać się nawet o 9 stopni od osi ciągnika. Dla elementu przewidziano również gumowe odboje i osłony ochronne, wydłużające jego trwałość. Standardowy TUZ ma udźwig od 81,7 kN aż do 130,9 kN. Natężenie przepływu oleju w wersji standardowej wynosi 223 l/min. Dopełnieniem nowej konstrukcji jest ergonomiczna kabina wyposażona w system wentylacji Surround-Flow, zapewniający przepływ powietrza przez całą jej objętość.

ARION W NOWYM WYDANIU

Atrakcyjne stoisko firmy Claas uzupełnią w tym roku nowe modele ciągników serii Arion 400. Wspomniana gama ciągników obejmuje 6 modeli o mocy od 90 do 140 KM. W ciągnikach zastosowano przekładnię Quadrishift z 16 biegami, których zmiana może odbywać się bez użycia sprzęgła. Ponadto ciągniki wyróżniają się zupełnie nowym designem zasięgniętym z większych ciągników niemieckiego producenta. Nowością jest przede wszystkim 5-słupkowa kabina z panoramicznym oknem dachowym o powierzchni 2,4 m2. Jej zastosowanie ułatwia prowadzenie prac załadunkowych z wykorzystaniem ładowacza czołowego. Ponadto w nowych modelach standardem jest montowanie joysticka do obsługi ładowacza. Claas Arion 400 oferuje także po raz pierwszy w tej klasie ciągników, układ hydrauliczny Load Sensing z wydatkiem 110 l/min oraz opcjonalnie technologię Power Beyond.

MOCNE "CZWÓRKI" Z ARGO

Sporo błękitnych nowości czeka na nas na stoisku firmy Landini wchodzącej w skład grupy ARGO. Zaprezentowane zostaną bowiem ciągniki serii 6-145 i 6-165. Maszyny wyposażone są w 4-cylindrowe jednostki napędowe o pojemności 4,5 l i z wykorzystaniem systemu SCR spełniają normę emisji spalin Tier4. W ciągnikach zastosowano przekładnię Roboshift firmy ZF. Charakteryzuje się ona 6 zakresami z 4 półbiegami, co łącznie daje 24 przełożenia w przód i w tył (40 w przypadku biegów pełzających). Masa ciągnika to 5 750 kg (bez obciążników), udźwig podnośnika konstrukcyjnie ograniczony jest do 9 300 kg.

Nowością będą także ciągniki serii 4 z silnikami o pojemności 3,6 l. Landini zamierza zaprezentować również modele specjalistyczne: 5D HC z wysokim prześwitem oraz model L7080 z obracaną kolumną kierowniczą do prac w ogrodnictwie i szkółkarstwie.

TRAKTORY W ZŁOTEJ EDYCJI

Firma New Holland zaprezentuje na tegorocznym Agro-Show serię limitowanych ciągników Golden Jubilee. Obejmuje ona ekskluzywne edycje ciągników T7.270 Auto Command oraz T6.160 Auto Command. Maszyny te powstały z okazji półwiecza nieprzerwanej produkcji ciągników w fabryce w Basildon. Ciągniki wyróżniają się przede wszystkim metaliczną, ciemnoniebieską barwą lakieru Profondo Blue. Poza tym ich design uzupełnia specjalna osłona tłumika oraz oznakowanie modelu. Elementami dodatkowymi edycji limitowanej są m.in.: luksusowe wnętrze z opcjonalnym, w pełni skórzanym fotelem, oprawiona w skórę kierownica oraz system automatycznego prowadzenia IntelliSteer.

Oprócz wspomnianych modeli edycji limitowanej New Holland zaprezentuje również nową gamę ciągników serii T8 wyposażonych w przekładnię bezstopniową Auto Command. Flagowym przedstawicielem tej serii maszyn jest New Holland T8.420, którego silnik generuje moc maksymalną 419 KM. Jak gwarantuje producent, czyni go to największym ciągnikiem na świecie wyposażonym w przekładnię bezstopniową.

SDF - W KAŻDEJ MARCE COŚ NOWEGO

Na stoisku grupy SDF, w skład której wchodzą marki: Deutz-Fahr, Same oraz Lamborghini zaprezentowany będzie m.in. flagowy ciągnik Deutz-Fahr serii 9 wyposażony w przekładnię bezstopniową. Sercem nowych ciągników jest jednostka Deutz o pojemności 7,8 l, która dysponuje mocą od 270 do 340 KM. Ciągniki wykorzystując układ SCR, spełniają normę emisji spalin Tier 4 Final. Potężna moc maszyn przenoszona jest w tym przypadku przez bezstopniową skrzynię biegów ZF Terramatic TMT 32. Układ hydrauliczny maszyny cechuje się wydajnością na poziomie 210 l/min, przy czym do jego obsługi wykorzystywany jest układ elektroniczny.

Dużą popularnością wśród właścicieli mniejszych gospodarstw ze względu na swoją uniwersalność zastosowania oraz kompaktową bryłę będą cieszyły się nowe 4-cylindrowe ciągniki Deutz-Fahr serii 5G, które również znajdą się na stoisku grupy SDF. Deutz-Fahr 5G to konstrukcja, która zastąpi popularną serię Agrofarm. Będzie ona tańszą alternatywą dla dotychczasowej serii 5. Seria oferuje 5 modeli z silnikami w zakresie mocy 88-110 KM. Z kolei nowe ciągniki serii 5D powstały na bazie modeli Agroplus. Zastosowane w nich 4 silniki własnej produkcji spełniają normę emisji spalin Tier 4i. Atutem tych maszyn jest również poszerzona oferta opcji wyposażenia. W nowej serii 5D znalazły się 4 ciągniki: 2 z silnikami 3-cylindrowymi (75 i 88 KM) oraz 2 z 4-cylindrowymi (88 i 102 KM).

Wśród nowości w rodzinie Lamborghini zaprezentowane zostaną ciągniki Nitro VRT. W maszynach zastosowano bezstopniową przekładnię SDF z trzema trybami pracy. Wyposażeniem opcjonalnym ciągników Nitro może być amortyzowana przednia oś oraz układ hydrauliczny z pompą o wydajności 90 l/min. Wyróżnikiem maszyny jest nowa, przestronna kabina E-Claas oraz wyjątkowy Design opracowany wspólnie z Giugiaro Design.

Obok ciągników Nitro VRT znajdzie się zapewne miejsce dla modeli Spire, które uzupełniają ofertę kompaktowych i uniwersalnych ciągników Lamborghini.

Marka Same proponuje natomiast zapoznanie się z ciągnikami Virtus J. Cała seria obejmuje 4 modele i uzupełnia szeroką ofertę maszyn Same o ciągniki o mocy od 90 do 120 KM. Oprócz tego na stoisku znajdziemy także znane modele ciągników serii Dorado oraz Explorer w nowym wydaniu.

NAJMOCNIEJSZE CIĄGNIKI Z MANNHEIM

Jednym z ciekawszych miejsc na targowej mapie będzie z pewnością stoisko firmy John Deere. Wśród zaprezentowanych nowości znajdziemy m.in. nowe modele ciągników 6R: 6175R oraz 6215R. Druga z nowości jest topowym modelem tej serii. Jest to jednocześnie najmocniejszy ciągnik produkowany w europejskiej fabryce John Deere w Mannheim.

Poza zmianami w generowanej przez ciągniki mocy, zmieniony został także ich układ hydrauliczny. Ponadto nowe modele korzystają z technologii Command-Centre 4 spotykanych dotychczas jedynie w ciągnikach John Deere serii 7R i 8R.

SKANDYNAWSKI MOCARZ

Podczas wrześniowego Agro Show 2014 na stoisku Valtry będzie można zobaczyć czwartą generację ciągników serii S, która jest topową gamą w ofercie fińskiego producenta. Tworzą ją ciągniki z silnikami AGCO Power o pojemności 8,4 l i mocy sięgającej 400 KM. Generowana przez serię S4 moc pozwala uznać ją za jedną z najmocniejszych w grupie cięgników o standardowej bryle. Oprócz nowych silników w ciągnikach są zainstalowane przekładnie bezstopniowe AGCO AVT, które zapewniają wysoką niezawodność przeniesienia napędu. Ich sterowanie odbywa się ze znanego również z poprzednich modeli podłokietnika Valtra ARM. Poza nowymi rozwiązaniami technicznymi Valtra serii S4 to także zupełnie nowa stylistyka, a także komfort i ergonomia pracy.

SOLIDNA LISTWA TO PODSTAWA

Sporo zielonkowych nowości znajdziemy również na stoisku firmy Kuhn. Jedną z nowości jest seria kosiarek dyskowych GMD 10 (zastępuje ona serię GMD Select). W jej skład wchodzą 4 modele o szerokości roboczej od 1,6 do 2,8 m. Najbardziej istotne zmiany dotyczą w tym przypadku belki tnącej, która przeniesiona została rodem z serii 100. Wyposażona jest zatem w zabezpieczenie ProtectaDrive oraz system demontowanych modułów hartowanych dysków.

Zmiany dotyczą także serii 100. Jej najnowsze modele Kuhn (GMD 240, 280 oraz 310) powstały z myślą o bezproblemowej pracy na dużych powierzchniach użytków zielonych przy dużej prędkości koszenia oraz częstym poruszaniu się po drogach publicznych. Główne zmiany konstrukcyjne dotyczą przede wszystkim zastosowania nowej ramy, głowicy i tulei z brązu. Poza tym w kosiarkach zastosowano również dodatkowy wspornik redukujący naprężenia pomiędzy przekładnią i listwą usztywniającą belkę tnącą. W celu zapewnienia dodatkowego komfortu operatorowi, kosiarki Kuhn serii 100 są wyposażone również w nowy, hydrauliczny ogranicznik podnoszenia na uwrociach oraz opcjonalny układ hydraulicznego przestawiania maszyny do pozycji transportowej. Poza tym w kosiarkach zastosowano mocne sprężyny odciążające zapewniające optymalny nacisk na podłoże oraz zwiększono zakres ruchu przegubu ramy zespołu koszącego.

Uzupełnieniem bogatej gamy maszyn zielonkowych Kuhn będzie także nowa owijarka E-Twin, zgrabiarka GA 3801 oraz potrójny zestaw kosiarek ze zgniataczem pokosu FC 9530.

SAMASZ Z TANGO

Ponad 15 nowych produktów zaprezentuje na swoim stoisku firma Samasz. Znajdziemy tam m.in. nową zgrabiarkę Tango 730. Maszyna umożliwia zgrabianie na 1 lub 2 pokosów w zależności od ustawienia odległości karuzel od dyszla centralnego. Przy ustawieniu karuzel blisko dyszla uzyskuje się jeden wałek przy rozsunięciu karuzel na zewnątrz - 2 wałki. W zgrabiarce Tango Zastosowano 11-ramienną przekładnię nowej generacji ze wzmocnionymi korbowodami osadzonymi w dokręcanych korpusach. Dokręcane korpusy korbowodów zastosowano głównie ze względu na docierające do Samaszu sugestie klientów i serwisantów, którzy w przypadku problemów z korbowodem ramienia grabiącego musieli dotychczas rozbierać całą przekładnię. Zgrabiarka Tango wyposażona jest także w opatentowany mechanizm zmiany kąta przekładni, który chroni wały napędowe przed zniszczeniem w trakcie składania maszyny do pozycji transportowej. Nowa maszyna ma masę 2 450 kg i pozwala na zbiór materiału z szerokości 6,6-7,3 m.

Na stoisku firmy zaprezentowana zostanie również kosiarka czołowa KDF 300 SL. Wyróżnikiem maszyny jest zastosowanie spulchniaczy z tworzywa sztucznego, przez co masa maszyna jest o ok. 90 kg niższa niż w przypadku modelu KDF 300 S.

Sporo miejsca na stoisku zajmą również nowe maszyny komunalne. Znaczne zmiany konstrukcyjne będą zaprezentowane w gamie ramion wysięgnikowych kosiarki KWT 651. Prezentowane ramię pozwala na wychylenie zespołu koszącego do przodu tak, że znajduje się on w jednej linii z operatorem agregatu.

WIĘKSZA WYDAJNOŚĆ ZBIORU I ZWÓZKI

Quadrant 4000 to jedna z wielu nowości, którą spotkamy na stoisku firmy Claas. Prasa zyskała wiele nowych elementów, co pozwoliło na 15-proc. zwiększenie wydajności pracy oraz o 10 proc. gęstości beli w stosunku do poprzednika, którym był model Quadrant 1150. Przede wszystkim zmieniono koło zamachowe oraz zgarniacz maszyny. Wzmocniono również kanał prasujący, w którym pracuje tłok z 61 uderzeniami na minutę. W prasie Quadrant 4000 zastosowano dwumetrowy podbieracz z systemem dwufazowego zgarniacza, który zapewnia płynny przepływ materiału. W maszynie pracują 4 supłacze Claas, gwarantujące brak resztek sznurka, które w następstwie mogłyby znaleźć się w żołądku zwierzęcia. Do sterowania prasą może być wykorzystany rozbudowany terminal Operator.

Aby zapewnić późniejszy, jak najszybszy transport kostki, w ofercie Claasa znajduje się również specjalny wózek do ustawiania balotów w parach jeden na drugim. Takie rozwiązanie skraca o połowę czas zwózki.

ULEPSZONY TURBOFARMER

Nowością w zakresie transportu i załadunku materiału będą m.in. nowe ładowarki Merlo Turbofarmer. Główne zmiany konstrukcyjne dotyczą przede wszystkim zastosowania kontrolowanej elektronicznie przekładni hydrostatycznej oraz układu chłodzenia z wentylatorem o zmiennej prędkości pracy. Ponadto zmieniono położenie siłownika kompensacji. Jego nowa pozycja zwiększa trwałość elementu, poprawia zrównoważenie sił działających na wysięgnik. Ponadto zwiększono rozmiar tulei i trzpieni, wydłużając trwałość podzespołów.

Na nowo zaprojektowano również kabinę maszyny oraz deskę rozdzielczą i wyświetlacz CDC. Zwiększenie stopnia rocznego wykorzystania maszyny ma zapewnić możliwość zamontowania w ładowarce haka holowniczego oraz układu hamulcowego z wyjściem dla przyczep.

8-TONÓWKA W NOWYM WYDANIU

Wiele nowych maszyn zaprezentują także producenci przyczep, rozrzutników obornika i wozów asenizacyjnych. W przypadku firmy Zasław będziemy mogli zobaczyć np. nowy model 8-tonowej przyczepy o oznaczeniu D-737-8. Głównym elementem przyczepy jest rama wykonana z dwuteownika ze stali konstrukcyjnej o podwyższonej wytrzymałości. Przy czym nakładanie materiałów lakierniczych odbywa się w kabinie-suszarni z wykorzystaniem wysokiej jakości lakierów poliuretanowych PPG.

Układ podwozia obejmuje osie z homologacją do 40 km/h i automatyczną regulacją siły hamowania. Standardem są nowe opony w rozmiarze 400/60 R15.5.

HERKULES DO WYSOKICH UPRAW

Wysokiej klasy produktem pochwali się podczas wystawy w Bednarach Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych Krukowiak. Firma zaprezentuje po raz pierwszy szerokiej publiczności kolejną wersję opryskiwaczy samobieżnych Herkules. Najnowsza wersja Herkulesa ma prześwit wynoszący 1,2 m, a napęd na 4 koła jest przenoszony hydrostatycznie. W maszynie można zastosować belki o szerokości do 36 m. Obniżony w porównaniu do poprzedniej wersji prześwit to jednak niejedyna zmiana, jakiej dokonali konstruktorzy. Otóż nowy Herkules posiada możliwość skrętu obu osi, dzięki czemu może poruszać się po łuku oraz tzw. psim chodem. W wyższym Herkulesie rozstaw kół regulowany jest mechanicznie na postoju w zakresie 2,25-3 m, w niższej wersji rozstaw można regulować hydraulicznie w trakcie jazdy w zakresie 1,8-2,25 m, co znacznie ułatwia dostosowanie się do ścieżek technologicznych i poruszanie się po drogach publicznych. Niższą wersję można ponadto wyposażyć w zbiornik o pojemności nawet 5 000 l. Kolejnymi cechami nowych opryskiwaczy są komfortowe kabiny z klimatyzacją, radiem CD i filtrem węglowym, komputer sterujący układem cieczowym BRAVO 300S, system zapobiegający poślizgowi kół, amortyzowane podwozie, rozwadniacz boczny, amortyzacja belki, dżojstik do sterowania funkcjami belki.

Kolejną nowością KFMR, która ma być zaprezentowana podczas targów Agroshow, jest wersja belki aluminiowej o szerokości 36 m składanej w kompaktowy sposób - na trzy części (dotychczas była składana na dwie). Takie rozwiązanie pozwoliło konstruktorom na zmniejszenie gabarytów maszyny i polepszyło możliwości manewrowania w przypadku omijania słupów.

REWOLUCYJNA STABILIZACJA

Agro Show będzie dla firmy Horsch okazją do zaprezentowania szerokiemu gronu nowej koncepcji mocowania belki Horsch BoomControl Pro. Belka charakteryzuje się zawieszeniem w swoim punkcie ciężkości, w wyniku czego siły odśrodkowe działające na pojazd, np. przy jeździe na zakrętach, nie mają praktycznie żadnego wpływu na jej położenie. Dzięki swobodnemu zawieszeniu oraz odpowiedniemu reagowaniu belka Horsch BoomControl Pro pozostaje stabilna w zadanej pozycji, w tym również w trakcie niespokojnej jazdy. Aby niezależnie pracująca belka zachowywała się stabilnie w terenie, skonstruowano specjalny system sterowania, który pozwala na taki rozkład sił w belce, by jak najdokładniej dopasować pracę belki do ukształtowania terenu. Dzięki nowemu systemowi możliwe jest pewne prowadzenie belki przy dużych prędkościach roboczych z zachowaniem odstępu 30-35 cm do opryskiwanej powierzchni.

Namiastką możliwości pracy belki Horsch BoomControl Pro będzie przejazd po ringu pokazowym wyposażonego w nią opryskiwacza Horsch Leeb 6 GS.

PEŁNA KONTROLA DAWKOWANIA NAWOZU

W dziedzinie precyzyjnego nawożenia, na stoisku firmy Kuhn Maszyny rolnicze zobaczymy kolejną generację rozsiewaczy z systemem EMC. Innowacyjną technologię będzie reprezentował rozsiewacz Rauch Axis-M 30.1 EMC.

Pod pojęciem EMC kryje się system elektronicznej kontroli przepływu nawozu (z ang. Electronic Mass Control). Dokonuje on pomiaru i automatycznie reguluje dozowanie nawozu na każdą z tarcz indywidualnie. Korekta dawki wysiewu jest przeprowadzana dla każdej tarczy osobno, dzięki czemu wysiew nawozu jest wyjątkowo precyzyjny. Sterownik elektroniczny w kabinie ciągnika na bieżąco wskazuje rzeczywistą ilość wysiewanego nawozu.

Największą zaletą systemu EMC jest osobne dozowanie nawozu na prawą i lewą tarczę, co gwarantuje najwyższą możliwą precyzję wysiewu. Nawet nawóz o bardzo złej jakości może być dozowany z najwyższą precyzją. System EMC pracuje idealnie, nawet w warunkach dużych wstrząsów oraz podczas pracy na wzniesieniach, w których inne systemy precyzyjnego wysiewu mogą tracić stabilność. Jak zapewnia producent, system odznacza się znacznie większą precyzją wysiewu nawozu niż tradycyjne systemy oparte na czujnikach ważenia.

JOKER Z NOWYM PODWOZIEM

Sporo nowości w siewie i uprawie gleby zaprezentuje firma Horsch. Do płytkiej uprawy ściernika firma przygotowała bronę Joker RT, w której producent zastosował kilka istotnych zmian. Do najważniejszych należy zaliczyć środkowe podwozie jezdne umieszczone między systemem talerzy a wałem. Zmiana ta niesie ze sobą wiele pozytywnych efektów. Po pierwsze zmienione rozłożenie sił zwiększa stabilność pracy maszyny. Po drugie środek ciężkości w pozycji transportowej został przesunięty w stronę osi, co zapewnia jej spokojną i płynną jazdę. Równocześnie środkowe podwozie jezdne poprawia manewrowość i stabilność na uwrociach i umożliwia zagregowanie z podwójnym wałem.

W zależności od wymagań gleby do wyboru są dwa różne wały: Doppel RollPack z pierścieniami o profilu w kształcie litery U (Ø 55 cm) oraz Doppel StellDisc (Ø 58 cm) przeznaczony do rozdrabniania brył na ciężkich glebach. Ponadto w nowej generacji Joker RT do przygotowania łoża siewnego świetnie sprawdzi się włóka Crossbar. Montuje się ją przed polem talerzy, kąt pracy ustawiany jest hydraulicznie.

Ustawianie głębokości pracy talerzy jest bardzo proste - za pomocą klipsów lub hydraulicznie. Zębate talerze o średnicy 52 cm intensywnie tną resztki pożniwne i mieszają je z glebą. Środkowe podwozie jezdne zwiększa odległość między rzędami talerzy a wałem. Dzięki temu przepływająca ziemia ma czas, by się "uspokoić" i nie zostaje przerzucona z talerzy na wał. Dzięki temu z kolei uzyskuje się lepsze wyrównywanie i zapewnia skuteczność pracy brony.

WYŻSZA WYDAJNOŚĆ DZIĘKI ZBIORNIKOM

Zbiorniki Kuhn TT 3500 i TT 6500 zostały zaprojektowane do transportowania i wysiewu nasion lub nawozu. Wyposażone seryjnie w tylny zaczep kategorii 3 mogą być agregowane z belkami wyposażonymi w sekcje wysiewające Seedflex i wykorzystywane do siewu zbóż, jak również do wysiewu dawki startowej nawozu dla kukurydzy z siewnikami punktowymi Maxima lub Planter lub kultywatorem do uprawy pasowej Striger.

Zbiorniki mają odpowiednio pojemność 3 500 i 6 500 l. TT 3500 jest wyposażony w elektrycznie napędzany aparat wysiewający, przystosowany do współpracy z siewnikami o szerokości do 6 m. Z kolei TT 6500 to model przeznaczony do wyjątkowo intensywnej pracy. Dwa aparaty wysiewające pozwalają na współpracę z siewnikami do 9 m szerokości roboczej. Obydwie maszyny działają w technologii ISOBUS, a szeroki wybór wyposażenia pozwala dostosować je do każdych warunków pracy i preferencji użytkownika (koła bliźniacze, ślimak załadunkowy, różne opcje napędu dmuchawy itd.).