W skład serii Lexion 600 wchodzi 5 modeli kombajnów. Wśród nich znajdują się zarówno maszyny 5- (620, 630), jak i 6-klawiszowe (650, 660 i 670). Układ omłotu ziarna zaczyna się bębnem wstępnym APS o średnicy 450 mm, umieszczonym tuż za przenośnikiem pochyłym. Jest to element m.in. wspomagający wymłacanie ziarna - u jego podstawy umieszczone jest klepisko (powierzchnia 0,47 m²), na którym już na wstępie wychwytywana jest nawet jedna trzecia ziarna. Bęben ten obraca się zawsze z prędkością proporcjonalną do szybkości bębna głównego, stanowiącą 80 proc. jego obrotów. Nie tylko wspomaga on omłot, lecz także rozkłada równomiernie materiał na całej szerokości i przyspiesza przemieszczanie się masy po wyjściu z przenośnika pochyłego. Według producenta zastosowanie takiego rozwiązania pozwala na zwiększenie przepustowości młocarni nawet o 20 proc. bez zwiększania ilości zużytego paliwa.

Główny bęben młócący ma średnicę 600 mm. To niezbyt dużo na tle konkurencji, ale trzeba pamiętać, że w tym przypadku znaczna część młócenia jest realizowana przez wspomniany APS, a według producenta mniejsza średnica bębna redukuje zapotrzebowanie na moc i w efekcie również zużycie paliwa. Warto wspomnieć, że bęben jest całkowicie zamknięty, dzięki czemu nie trzeba go przezbrajać do zbioru kukurydzy (wyposażenie standardowe). Dalej znajduje się odrzutnik słomy, a nad wytrząsaczami bęben palcowy, nazywany multiseparatorem (MSS), który rozluźnia słomę i wytrząsa z niej pozostałości

ziarna; atuty multiseparatora widać szczególnie podczas zbioru wilgotnych i zachwaszczonych upraw. Warto podkreślić, że cały system jest zsynchronizowany - zmiana obrotów na bębnie głównym powoduje jednocześnie proporcjonalną zmianę prędkości bębna APS, młócącego oraz odrzutnika. Dzięki temu - jak twierdzi producent - słoma jest niszczona w minimalnym stopniu.

Zaawansowanym i charakterystycznym dla Claasa rozwiązaniem jest opcjonalny system Cemos Automatic. Jego rolą jest automatyczne dostosowanie ustawień zespołów roboczych w zależności od warunków pracy na polu. A te zmieniają się m.in. w zależności od pory dnia (wilgotność łanu) czy fragmentu pola (gęstość łanu, zachwaszczenie, wilgotność). Maszyna na podstawie danych z czujników umieszczonych w różnych jej częściach (np. pomiar obciążenia silnika, straty na wytrząsaczach, jakość ziarna wpadającego do zbiornika) optymalizuje ustawienia pracy poszczególnych podzespołów (otwarcie sita górnego i dolnego, obroty wentylatora, prędkość jazdy) wedle wprowadzonego przez operatora priorytetu. Kiedy są wąskie okna czasowe zbioru, można wybrać maksymalną przepustowość, a jeśli pogoda dopisuje, operator może dokonać wyboru minimalnego zużycia paliwa lub wysokiej jakości ziarna. Czwarty wybór łączy w sobie trzy wymienione strategie. Niedawno Claas zaprezentował kolejny punkt automatyzacji pracy wchodzący w pakiet Cemos Automatic, a mianowicie funkcję Auto Threshing (złoty medal targów Agritechnica 217). Umożliwia ona automatyczną regulację obrotów bębna młócącego oraz szczeliny między nim a klepiskiem. Oczywiście, praca w trybie automatycznym nie jest obligatoryjna - poszczególne funkcje można wyłączyć i dokonać nastawu według własnego uznania.

Nie sposób nie wspomnieć o układzie chłodzenia Dynamic Cooling z poziomymi chłodnicami i zmiennym napędem wentylatora, którego wydajność pracy jest automatycznie regulowana w zależności od aktualnej potrzeby. W tym układzie powietrze trafia do maszyny z góry, jest oczyszczane z kurzu specjalnym odsysaczem, przechodzi przez pakiet chłodnic i wychodzi bokami, kierowane w dół. Chłodzenie jest bardzo efektywne, a dodatkowym atutem jest lepsze utrzymanie czystości chłodnic, co wiąże się z mniej czasochłonną, codzienną obsługą.

Najczęściej zamawianymi do kombajnów hederami są modele Vario (z wysuwanym hydraulicznie stołem) o szerokościach 7,7 m i niejednokrotnie 9 m. W ofercie są też tradycyjne przyrządy Cerio, z elastyczną listwą tnącą Flex, do kukurydzy Corio oraz podbieracze do zbioru dwuetapowego.

 

Artykuł ukazał się w czerwcowym numerze miesięcznika "Farmer"