Zasadniczym problemem podczas żniw bywa kapryśna pogoda, więc wydajność kombajnu jest kluczowa. Jednak nie tylko to jest ważne. Zebrane ziarno musi być też dokładnie oczyszczone i dobrej jakości - zwłaszcza jeśli jest przeznaczane na cele konsumpcyjne. Często sporo kłopotu właścicielom dużych gospodarstw i firm usługowych przysparza też zatrudnienie fachowych operatorów, którzy potrafią w optymalny sposób wykorzystać potencjał drogich maszyn. Takie problemy to również wyzwania dla producentów kombajnów, którzy nieustannie poszukują nowych rozwiązań i wprowadzają mniej lub bardziej rewolucyjne zmiany do swoich maszyn. Niektórym z nich przyjrzeliśmy się z bliska.

NEW HOLLAND CX5. I CX6. - WIĘKSZA WYDAJNOŚĆ I KOMFORT

2 sierpnia podczas pokazu polowego w Mikołajowicach k. Legnicy miała miejsce polska premiera kombajnu z nowej serii CX marki New Holland. Miejsce prezentacji nie było przypadkowe. 18 lat temu na podlegnickich polach odbył się pierwszy pokaz DemoTour New Hollanda. Prezentowane były wtedy takie maszyny, jak: Bizon Rekord Z058, New Holland TX 64 Plus, New Holland TC56, New Holland Bizon TC59 HydroPlus oraz ciągniki serii 56, 66, czyli tzw. kanciaki, oraz większe modele, m.in. New Holland Ford 8360, 8970. Od tamtego czasu zmieniło się bardzo dużo, co firma właśnie chciała zaprezentować.

Od września New Holland wprowadzi do oferty nowe kombajny CX5. i CX6. W 5- i 6-klawiszowych maszynach nie ma rewolucyjnych zmian, ale jest kilka nowych, istotnych rozwiązań, które wpływają na poprawę komfortu pracy i wydajność maszyn. Nowe kombajny będzie można poznać po zmienionych nazwach modeli. CX5080 Elevation zastąpi CX5.80, CX5090 - CX5.90, CX6080 - CX6.80, a CX6090 - CX 6.90. Wprawne oko zauważy również nową kabinę Harvest Suite Deluxe, która jest bardziej przestronna (3,7 m3), a w dodatku całkowicie odseparowana od korpusu kombajnu, przez co też w środku jest ciszej (73 dB). Kolumna kierownicy ma teraz 3 punkty regulacji, a sterowanie maszyną ma ułatwić nowa wielofunkcyjna dźwignia Command Grip, na której zgrupowane są wszystkie niezbędne elementy regulacji zespołów roboczych podczas pracy. Za siedzeniem znalazło się też duże okno wziernika do zbiornika na ziarno, które jest uchylne. Potencjalny nabywca kombajnu ma także możliwość wyboru do wyposażenia maszyny od 1 do 3 kamer (tył, zaczep, rura wyładowcza), a także oświetlenie typu led nad sitami i w zbiorniku, co umożliwi obsługę maszyny podczas nocnych żniw.

Cały, obszerny artykuł znajdziesz w najnowszym wydaniu miesięcznika "Farmer"