Agro-Tour 2017 to pierwsze na taką skalę pokazy polowe zorganizowane przez firmę Agro-Masz. Celem całego cyklu była prezentacja nowych maszyn, które przeznaczone są dla rolników zainteresowanych wprowadzaniem do swoich gospodarstw technologii uprawy uproszczonej. W ciągu miesiąca udało się przeprowadzić 10 pokazów w całej Polsce, na których prezentowane były cztery maszyny: brona mulczowa BM75, plug dłutowy PD30 oraz dwa siewniki pneumatyczne Salvis 3800 - jeden w wersji T do siewu uproszczonego i drugi w wersji Z do siewu pasowego.

SIEW I NAWOŻENIE W JEDNYM PRZEJEŹDZIE

Zaprezentowane nowe siewniki Salvis oficjalnie do sprzedaży mają trafić na początku 2018 r. Na razie producent nie chce jeszcze zdradzić cen nowych produktów, ale zapewnia, że będą one na tyle atrakcyjne, iż staną się alternatywą dla obecnie oferowanych dość drogich maszyn tego typu. Zastosowanie nowych siewników ma pozwolić rolnikom obniżyć koszty uprawy i siewu w przypadku produkcji zbóż i rzepaku, nie tylko dlatego, że łączą uprawę i siew, ale też dlatego, że jednocześnie pozwalają wykonać siew nawozu. Oba siewniki mają szerokość roboczą 3 m i do współpracy potrzebują ciągnika o mocy minimum 180 KM - w przyszłości w ofercie mogą się pojawić modele o większych szerokościach roboczych. Według Piotra Szlakiewicza, koordynatora pokazów z firmy Agro-Masz, Agro-Tour miał za zadanie nie tylko prezentację rolnikom nowych maszyn, lecz także zebranie doświadczeń wynikających z ich pracy w różnych warunkach glebowych.

Siewniki Salvis 3800 charakteryzują się dużym zbiornikiem o łącznej pojemności 3800 l, z czego 2050 l stanowi pojemność zbiornika na ziarno, a 1750 l mieści zbiornik na nawóz, który w zależności od wersji T lub Z aplikowany jest przed sekcją uprawową lub bezpośrednio za każdym zębem uprawowym. Warto podkreślić, że skrzynia i aparat wysiewający w części nawozowej wykonane są ze stali nierdzewnej. W zakresie dystrybucji nasion i nawozu ze zbiornika obie wersje wykorzystują te same rozwiązania, czyli elektrycznie napędzany aparat wysiewający i pneumatyczny transport ziarna lub nawozu do aparatów wysiewających - wentylator ma napęd hydrauliczny.

DO WYBORY ZĘBY LUB TALERZE

W wersji Z przeznaczonej do siewu pasowego w sekcji uprawowej zastosowano 9 talerzy tnących z zabezpieczeniem spężynowym i 9 zębów z zabezpieczeniem hydraulicznym. Zęby spulchniają glebę, ale jej nie odwracają, a za każdym umieszczona jest rurka, którą podawany jest nawóz bezpośrednio do gleby. Za sekcją uprawową znajduje się oponowy wał zagęszczający, a za nim sekcja wysiewająca z 18 redlicami. Redlice dwutalerzowe mają za zadanie oczyścić wąski pasek gleby do wysiewu nasion. O zapewnienie właściwej głębokości siewu dbają kółka dogniatająco-kopiujące, które mają zapewnić również lepsze podsiąkanie i równomierne wschody.

W przypadku siewnika Salvis T 3800 przeznaczonego do siewu uproszczonego zasadnicza różnica widoczna jest m.in. w sekcji uprawowej, która składa się z dwóch rzędów talerzy tnących o średnicy 560 mm (24 sztuki), przed którymi wysiewany jest nawóz. W wersji T zastosowano takie same redlice wysiewające, ale w większej liczbie - 24 sztuki.

W obu wersjach w wyposażeniu znalazł się też przedni wał oponowy mający za zadanie zagęścić i wyrównać glebę przed sekcją uprawową.

Jak zapewniają przedstawiciele firmy Agro-Masz, przeprowadzone pokazy, podczas których zasiano ponad kilkadziesiąt hektarów, zaowocowały cennymi obserwacjami i mogą wpłynąć na pewne zmiany konstrukcyjne w egzemplarzach, które trafią w przyszłym roku do sprzedaży.

 

Artykuł ukazał się w październikowym wydaniu miesięcznika "Farmer"