Nie od dziś wiadomo, że podróże kształcą. Nie inaczej mogło być w przypadku ostatniej wyprawy do Niemiec zorganizowanej przez Koło Naukowe Rolników SGGW.
W dniach 25-27 kwietnia br. mieliśmy okazję wraz ze studentami Wydziału Rolnictwa SGGW wziąć udział w wyjeździe do Niemiec, który obfitował w wiele ciekawych doświadczeń.
Pierwszym punktem programu był wykład na temat możliwości jakie stwarzają nowoczesne programy do zarządzania gospodarstwem. Szczegółowo omówione zostało to na przykładzie programu 365 FarmNet i wzbudziło wśród uczestników wyjazdu spore zainteresowanie.
Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyło się również zwiedzanie stacji doświadczalnej Uniwersytetu Humboldta położonej w okolicach Nauen w Brandenburgii. Od wielu lat prowadzone są tam badania nad m.in. wykorzystywaniem osadów pofermentacyjnych z produkcji biogazu w nawożeniu upraw polowych, które przy ogromnej ilości biogazowi w Niemczech muszą być prawidłowo zagospodarowywane.
Jednak tym, na co wszyscy najbardziej czekali, była możliwość obejrzenia na własne oczy jak powstają topowe maszyny rolnicze marek Claas i Amazone, które są obiektami pożądania niejednego rolnika.
Okazja ku temu nadarzyła się świetna, gdyż w programie wyjazdu znalazło się zwiedzanie głównych fabryk obu firm.
Zarówno należące do Claasa zakłady w Harsewinkel jak i fabryka Amazone w Gaste to miejsca od których obydwie firmy rozpoczynały swoją ekspansję na rynki całego świata. Z tej racji w obydwu miejscach można znaleźć pokaźne techno-parki w których eksponowane są flagowe maszyny takie jak chociażby kombajn Claas Lexion czy samojezdny opryskiwacz Amazone Pantera, a jest to tylko początek atrakcji, który czeka na zwiedzających po przekroczeniu bram fabryk.
Siedziba firmy Claas w Harsewinkel to miejsce w którym powstają traktory Xerion oraz wszystkie aktualnie dostępne na europejskim rynku kombajny tej marki, począwszy od Avero a na Lexionie kończąc. Niemałe zainteresowanie wzbudził jednak widok na linii montażowej poczciwego kombajnu Claas Dominator, który jest znany i lubiany przez wielu, także i naszych rolników. Niestety, ku zawodowi niektórych uczestników wyjazdu okazało się, że model ten trafia tylko na rynki, które potrzebują najprostszych w budowie maszyn, tam gdzie nie ma tak wyśrubowanych norm emisji spalin jak w Europie.
Nie mniej interesująca była także wizyta w fabryce Amazone w Gaste koło Osnabrück, w której powstają wszystkie rozsiewacze nawozów tej firmy oraz opryskiwacze, m.in. takie jak wspomniana już samojezdna Pantera, o której właściwościach można również było się naocznie przekonać podczas pokazu na przyzakładowym torze testowym.
Podczas wyjazdu można było zauważyć, że studenci byli żywo zainteresowani taką formą przekazywania wiedzy i chętnie zadawali pytania podczas odwiedzania wspomnianych wyżej miejsc. Pozostaje zatem życzyć aby Koło Naukowe Rolników SGGW organizowało tego typu wypraw jak najwięcej i aby studenci w przyszłości jak najefektywniej korzystali z nabytych doświadczeń.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)