W przeciwieństwie do producentów ciągników, którzy w styczniu 2018 zanotowali spadki, rynek przyczep ma się całkiem nieźle. Miesiąc ten przyniósł rejestrację 332 nowych przyczep rolniczych, czyli o 1 proc. mniej niż przed miesiącem. Jednakże wspomniany wynik był jednocześnie wyższy niż w styczniu roku ubiegłego aż o 67 proc. informuje agencja Martin & Jacob, monitorująca rynek rolniczy.

Warto również zwrócić uwagę, że ostatni raz tak dobre otwarcie roku na tym rynku miało miejsce po raz ostatni w 2013. Może to sugerować, że pozytywne zmiany dotyczące sprzedaży przyczep są zapowiedzią ruchów także na szeroko pojętym rynku maszyn rolniczych, które rejestracji nie podlegają więc trudno je monitorować, a są to rynki powiązane.

Wracając do przyczep to tutaj niezmiennie, króluje firma Pronar, która w styczniu odnotowała 153 rejestracje przyczep rolniczych. W porównaniu z zeszłym miesiącem, producent z Narwi odnotował wzrost o 1 proc., jeśli jednak zestawić tę ilość rejestracji z wynikiem osiągniętym w styczniu 2017, wzrost będzie sięgał już 70 proc.

Drugą lokatę zajął Metal-Fach. W omawianym miesiącu zarejestrowano 48 przyczep producenta, 23 proc. więcej niż w grudniu 2017 oraz 17 proc. więcej niż w styczniu ubiegłego roku. Podium producentów zamyka Metaltech, który w styczniu br. roku zarejestrował 25 przyczep. Dla Metaltechu oznacza to spadek sprzedaży w skali miesiąca o 24 proc, ale jednocześnie, porównując do stycznia 2017, ilość ta była o 79 proc. większa.

Jeśli zaś chodzi o tonaże rejestrowanych przyczep to tutaj zaskoczenia nie ma - w styczniu 2018 roku najpopularniejszą ładownością był przedział 10-13 t. Zarejestrowano 93 przyczepy tego typu, czyli o 20 proc. mniej niż w grudniu oraz 75 proc. więcej niż w styczniu 2017 roku.

Drugi najchętniej wybierany segment ładowności mieścił się w przedziale 6-7 t, na takie pojazdy zdecydowano się 58 razy – 38 proc. częściej niż przed miesiącem oraz 71 proc. częściej niż w styczniu ubiegłego roku. Ranking segmentów ładowności zamykają przyczepy między 13 a 17 t. W pierwszym miesiącu 2018 roku zarejestrowano 45 takich pojazdów – 5 proc. więcej niż w grudniu oraz 32 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Dane i przewidywania specjalistów to jedno, a realna sprzedaż to drugie. Ciekawi jesteśmy zatem waszych opinii odnośnie planowanych  inwestycji w park maszynowy. Podzielcie się z nami w komentarzach swoimi uwagami.