Stację na terenie dzierżawionym od miasta buduje spółka PAK-PCE STACJE H2 (będąca własnością ZE PAK oraz Grupy Polsat Plus).

- Będzie to druga w Polsce komercyjna, ogólnodostępna stacja tankowania wodoru. Dostarczany do stacji wodór będzie pochodził całkowicie ze źródeł odnawialnych - będzie to tzw. zielony wodór. Oddanie stacji do użytkowania przez inwestora jest planowane na II kwartał br. - poinformowała we wtorek rzeczniczka rybnickiego magistratu Agnieszka Skupień.

Rzeczniczka zaznaczyła, że plac budowy pod tę inwestycję przekazano wykonawcy 17 lutego br.

Rybnicki samorząd początkowo planował budowę stacji wodorowej w projekcie zgłoszonym w drugim naborze programu priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej "Zielony transport publiczny", w którym ubiegał się o dotacje do zakupu 20 autobusów napędzanych wodorem.

Pierwotny wniosek zakładał 49 mln zł dotacji do projektu za blisko 95 mln zł. W negocjacjach z NFOŚiGW, będących elementem programu, zrezygnowano z ujęcia w nim budowy stacji wodorowej jedynie na potrzeby kupowanych autobusów, zmniejszając wysokość dotacji do 45,5 mln zł w projekcie za 70 mln zł.

Jak sygnalizował minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda podczas podpisania umowy dotacji na początku września 2022 r., ostateczna wartość projektu wyniosła 86 mln zł; jednocześnie zdecydowano, że stacja wodorowa przy rybnickim dworcu autobusowym powstanie niezależnie od projektu NFOŚiGW i będzie ogólnodostępna.

Stacje mają co tankować

Po otrzymaniu dotacji z NFOŚiGW Rybnik ogłosił przetarg na dwadzieścia 12-metrowych autobusów wodorowych z wyposażeniem elektronicznym, niezbędnym oprogramowaniem, dokumentacją i przeprowadzeniem szkoleń, o zasięgu na jednym tankowaniu co najmniej 300 km i pojemności co najmniej 80 osób, w tym 29 na miejscach siedzących. Pojazdy mają być klimatyzowane.

Przedstawiciele Manitou podczas prezentacji  prototypowej, wodorowej ładowarki, fot. mat. prasowe
Przedstawiciele Manitou podczas prezentacji prototypowej, wodorowej ładowarki, fot. mat. prasowe

Miasto otworzyło oferty pod koniec grudnia ub. roku - zgłosiły się firmy: Solaris Bus and Coach z ceną 76,9 mln zł i PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy z ceną 66,1 mln zł. Zgodnie z planem miasta pierwsze autobusy wodorowe powinny wyjechać na jego ulice w II kw. 2023 r. Jak wynika z wtorkowej informacji miasta, obecnie finalizowane są procedury związane z ich zakupem.

- Zakup samego wodoru do rybnickich autobusów będzie podlegał procedurze zamówienia publicznego, które prowadzić będzie spółka Komunikacja Miejska Rybnik - zasygnalizowała rzeczniczka rybnickiego magistratu.

Zakupy nowych autobusów wpisują się w przekształcanie komunikacji miejskiej w głównym mieście subregionu zachodniego woj. śląskiego. W marcu 2022 r. Rybnik powołał własną spółkę komunikacyjną, która zastąpiła dotychczasowy Zarząd Transportu Zbiorowego uznając, że formy organizacyjne przewidziane przepisami prawa handlowego są lepiej dostosowane do funkcjonowania w rzeczywistości gospodarczej, niż struktury administracyjne.

Spółka ma zajmować się m.in. obsługą infrastruktury przystankowej i rozwijać działalność przewozową, dążąc do przejęcia ok. 50 proc. wolumenu przewozów na lokalnym rynku. W tym celu miasto założyło starania o dotacje na autobusy elektryczne bądź wodorowe.

Jak przekazano, rybnicki samorząd w jak największym stopniu chce pozyskać tabor w ramach dofinansowań do pojazdów zeroemisyjnych. Około 20 proc. taboru spółka Komunikacja Miejska Rybnik zakupi ze środków własnych w formie leasingu. Planowana jest eksploatacja taboru hybrydowego, wodorowego i elektrycznego.

W grudniu 2022 r. miejska spółka podpisała z firmą Solaris Bus and Coach umowę na dostawę 11 nowych autobusów z napędem hybrydowym. Warta 24 mln zł umowa powinna zostać zrealizowana do lipca 2023 r.

Niezależnie miasto zamówiło w 2021 r. u zewnętrznego przewoźnika 10-letnią obsługę komunikacyjną z wykorzystaniem co najmniej 23 niskoemisyjnych pojazdów (blisko 30 proc. floty autobusów kursujących po mieście). W przetargu wybrano ofertę firmy Kłosok, która za 127,1 mln zł brutto zaoferowała obsługę linii autobusami elektrycznymi.

W woj. śląskim trwa także przetarg Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na 20 autobusów napędzanych wodorem i 10 kolejnych takich wozów w prawie opcji. Także to zamówienie jest dofinansowane z "Zielonego transportu publicznego". Przewidziany termin dostarczenia 20 pojazdów to połowa 2024 r. Pierwsze z nich powinny zostać dostarczone w lutym 2024 r. 

A kiedy zaczną się pojawiać pojazdy rolnicze o tym napędzie? Jeszcze w tym roku ma ruszyć seryjna produkcja maszyn marek JCB i Auga, a silniki ma wdrażać m. in. Cummins.