Namysło Cutler to zestaw dwóch wałów wyposażonych w lemiesze nożowe, których zadaniem jest nacinanie masy ułożonej na powierzchni gleby. Wał przeznaczony jest głównie do pracy na rżyskach po kukurydzy czy rzepaku, choć z powodzeniem radzi sobie również z rozdrabnianiem gorczycy przed przyoraniem.

W maszynie znajdziemy dwa wały. Każdy z nich ma indywidualne zabezpieczenie gumowe, które zapewnia możliwość reakcji w przypadku natrafienia na przeszkodę.

Pierwszy z wałów ma średnicę niemal o połowę mniejszą od drugiego tak, aby pracowały one z różną prędkością. Takie rozwiązanie zapewnia teoretyczną długość rozdrabniania masy około 10 cm.

- Łodygi raczej nie są przecinane, ale zgniatane tak, że przy kolejnych zabiegach np. orce nie przeciągają się, a rozpadają na kawałki – mówi Damian Namysło, z firmy Namysło.

Co ważne, lemiesze wykonane ze stali Hardox o szerokości 10 mm „uderzają” w rżysko pod kątem 110 stopni. Oznacza to, że masa ułożona na powierzchni gleby jest mocno nacinana i lekko podrzucana do góry.  

Maszyna oparta jest na solidnej ramie o profilu 14x14 cm ze ściankami o grubości 10 mm. Wnętrze ramy jest zalane żelbetonem, który zapewnia narzędziom odpowiednio wysoką masę, która przekłada się na wyższy nacisk na resztki i łatwiejsze ich nacinanie (Cutler o szerokości 3 m waży ponad 1,7 t).

Wały Cutler dostępne są w szerokościach od 2,7 do 6 m. Zapotrzebowanie na moc narzędzia o szerokości roboczej 3 m to około 120 KM. Oczywiście wały nie są ciężkie w uciągu, ale do dobrego rozdrobnienia rżysk potrzebne jest osiągnięcie wysokiej prędkości (15-25 km/h). 

Namysło Cutler o szerokości 3,0 m kosztuje obecnie 18 tys. zł netto.